View Single Post
Old 15 Jun 2008, 15:09   #150
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by europe_east:
n-am citit chiar tot ce ati scris, dar ma bag si eu sa zic: cred ca e mare diferenta de unde vezi filmul, la cinema sau prin alte mijloace... asta e film de cinema! mie mi-a placut, chiar mult, insa prefer orice alt film al coen-ilor. celelalte filme sunt mai umane.

cat despre comparatia cu there will be blood... there is no comparison! coen-ii sunt mai buni

in mod cert filmul e de vazut la cinematograf pe un ecran enorm...
altfel chiar nu ai cum sa simti atomosfera care este foarte apasatoare...credeti-ma...a fost prima data in viata mea in care chiar m-am bucurat de handicapata pauza din mijlocul filmului din cinematografele olandeze...pur si simplu aveam senzatia ca nu mai rezist (si nu pentru ca m-as fi plictisit)..
Despre There Will be Blood si personajele de acolo, iar sunt de acord cu europe_east..nu pot fi comparate...aia e o saga ce se intinde pe 40 de ani (sau cati or fi) iar No country for old men se concentreaza asupra catorva saptamani (sau poate chiar zile)...e normal ca personajele sa aiba o evolutie spectaculoasa in primul caz...

in ceea ce priveste titlul filmului...eu nu l-am privit niciodata ca pe ilustrarea unui conflict intre generatii: old men vs. young men. nu as putea spune exact de ce, dar eu chiar cred ca regizorii s-au referit la faptul ca oamenii nu mai ajung sa fie cu adevarat batrani..fie pentru ca mor prea devreme, fie pentru ca nu se pot obisnui cu ideea de pensie...s-ar putea sa gresesc insa...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif