Thread: Cannes 2008
View Single Post
Old 26 May 2008, 13:22   #95
Once...
Junior
 
Once...
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 72
din lipsa de timp ca sa vezi 3-4 filme de zi, tai din sporovaiala. Eu n-as fi asa de dragut ca tine sa ma iau dupa critici sau barfe, mostre delicioase de subiectivisme cu ghiotura, de altfel.

Nu mi-au placut Mystic River sau Million Dollar Baby absolut deloc, dar Changeling este exceptional si, desi sunt ferm convins ca Jolie nu e vreo Bette Davis, in mana lui Eastwood este tulburatoare. Asadar, nu-s partinitor si nici nu jur pe Eastwood ca pe Biblie.

Cat despre presa, adunatura mai magareasca de indivizi, rar am vazut. Oamenii astia ies din sala dupa cate 15 minute de la inceperea filmului si se si pun pe dat cu parerea. Opinii pot avea doar cei in cunostinta de cauza (adica filmul tot si genericul final, ca asa e civilizat).

"Zurnalistii" intra cu idei preconcepute despre un film sau altul si nu-i faci sa se razgandeasca sub nici o forma - si, colac peste pupaza, sporovaiesc intre ei tot filmul.

Asadar, cu exceptia criticilor cu adevarat importanti - Variety, Hollywood Reporter, Screen (ma refer la presa zilnica din Cannes) restul mai usor cu opinatul.

Iar judecati personale, daca n-ai vazut filmele, de unde???
Once... is offline   Reply With Quote sendpm.gif