View Single Post
Old 01 Oct 2007, 16:22   #1050
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Eee, päi dacä mä provoci...!

Zi si mie: de ce în articolul despre mine din "Libertatea" (atunci, când cu Irinel Columbeanu si copyrightul pe nume), au fäcut urmätorele:
- mi-au denaturat afirmatiile, din detasat-ironice fäcându-le isteric-ridicole;
- efectiv, unde spusesem NU, au pus DA; adicä, ce sä ne mai încurcäm?
- când am postat un fel de "Drept la replicä" lämuritor (si glumet), în blogul articolului, mi l-au sters scurt;
- când m-am reväzut cu ziaristul, (Adi Vasile), la înmormâtarea lui Motzu, m-a luat cu "E, läsati..." :oops:
- mi-a promis cä, în compensatie, scrie un articol despre problema mea cu casa (care, pe mâna unui gazetar abil, e o bombä incendiarä). Lulu.
- ...Dar eu sunt eu: cu Doina Cornea ce-au avut, în '90? Aud? O fäceau "Iago feminin", pentru cä chema muncitorii si täranii la reconciliere cu intelectualii care tocmai se dumireau cine erau Ilici, Roman si Brucan.

Da, "Libertatea" o fi cel mai vândut cotidian - da' tot curväsäresc e.
Da, existä o contradictie IMENSA între a lucra pentru o asemenea zdreantä si periodice serioase ca "Dilema Veche" si celelalte.

...Numai cä aceastä realä si ireconciliabilä contradictie face parte din cochetele paradoxuri ALSiene, asa cä n-o luäm în serios.
Cum nu luäm în serios nici giumbuslucul de mai sus, cu "îmi tin ideile numai pentru mine". Te crede cucu! :lol: (Evident cä l-am restituit derizorului!)
(Pe cât cä NICIODATA n-ai sä operezi o asemenea retragere?)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif