View Single Post
Old 11 Sep 2007, 00:22   #487
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Noi Albinoi.

Film islandez, debutul unui regizor mai mult decat simpatic a carui meserie e de fapt muzica. Intotdeauna mi-au placut regizorasii astia spontani care intr-o buna zi se hotarasc sa faca film, desi ocupatia lor e alta, si trantesc o super piesa ce te tine numai cu ochii mari si ranjetul cat sapa.

Ce mi-a placut in film: personajul principal, Noi. O lichea, o rapandula. Foarte inteligent insa, motiv pt care, e de inteles, cotidianul banal nu il satisface. Pt el tzara lui e un scuipat pe harta Europei, drept urmare ar cam vrea sa stea undeva cu burta la soare. Si viseaza la asta, mai ales dupa ce isi gaseste o partenera frumusica de visat. O vanzatoare de la benzinarie. Cu ea va incerca sa gaseasca ceva mai mult decat "sacrul camuflat in profan" adica sa depaseasca monotonia zilnica.

Am ras pe burta la momentul in care Noi intra in casa tatalui fetei si acesta facea curat printre carti. Citea dintr-un un mare om de cultura, Kierkegaard, urmatoarele: "Daca te casatoresti vei regreta, daca nu te casatoresti iar vei regreta. Daca te sinucizi vei regreta, daca nu te sinucizi tot vei regreta. Daca inveti vei regreta daca nu inveti iar vei regreta. Daca iubesti vei regreta, daca nu iubesti iar vei regreta s.a.m.d". Moment in care se decide sa arunce cartea la gunoi spunand "Asta e filosofie? Ce porcarii poate sa debiteze acest fraier" (ma rog, aproximativ)...

Vazandu-i si al doilea film al lui Dagur Kari, am remarcat acelas tipar de personaj, foaaaarte plictisit de banal si care incearca sa sparga pelicula in care cei mai multi dintre noi suntem prinsi in viata de zi cu zi, pelicula automatismului. Foarte amuzant, ca sa nu se mai plictiseasca, personajul din "Grow-up, people" se hotaraste sa incalce pe rand toate cele 10 porunci biblice, alegand sa inceapa cu "sa nu pre-curvesti"

Siasa mai departe...
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif