View Single Post
Old 08 Sep 2007, 17:49   #19
thequietsurfer
Veteran
 
thequietsurfer
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 191
Din cate stiu eu, unul dintre parintii sai a fost doctor, iar celalalt profesor. Am impresia si ca a facut parte din categoria celor fortati sa primeasca chiriasi. Cu toate astea, a fost un copil destul de privilegiat in acele vremuri(el insusi parca o spunea intr-o emisiune).
Referitor la criteriul tau moral pe care il aplici in judecarea calitatii umane a unui artist-nimic de obiectat. Voltaire a facut bani frumosi din comertul cu sclavi(in totala contradictie cu preceptele iluministe) insa asta nu-l face un scriitor/moralist/filosof mai putin valoros. Din mesajul tau imi dau totusi seama ca iti este destul de greu sa ignori personalitatea omului din spatele artistului cu toate ca incerci acest lucru.
Am observat ca esti in continuare adeptul unui principiu estetic putin primejdios atunci cand trebuie sa apreciezi o opera ce are drept tema o realitate delicata care in afara creatiei iti provoaca dezgust. Pericolul de care vorbeam consta in pierderea imaginii de ansamblu( you' re losing the big picture cum s-ar spune). Mungiu nu FILMEAZA UN AVORT, nu este indiferent in fata acestei REALITATI care TRANSFIGURATA pe ecran devine acceptabila, o copie infidela(scuze pt. exprimarea barbara) capabila de a trezi sentimente admirative, tocmai pt. ca a iesit din sistemul obisnuit si a fost integrata intr-o cu totul alta entitate(opera, filmul) in care SENSUL initial s-a schimbat si el.
Am simtit nevoia sa reiterez truismul enuntat anterior( nu conteaza despre ce vorbesti, ci cum vorbesti tocmai pt. ca am vazut ca te afli in dezacord cu acest principiu sanatos(in opinia majoritatii celor care incearca sa-si procure hrana spirituala din arta). Poate ca ar trebui sa reformulez(ma bucur sa constat ca esti dispus sa primesti filmul fara prejudecati) intrucat am impresia ca nu m-am facut inteles: nu este important ce subiect tratezi, ci cum te raportezi la aceasta tema.
In speranta ca poti privi putin altfel lucrurile, inchid si eu acest subiect once and for all caci nu-s din Bucuresti si nu cred ca filmul va ajunge prea curand la mine-n oras(pana atunci disputele se vor fi consumat).
thequietsurfer is offline   Reply With Quote sendpm.gif