Thread: Spider-Man 3
View Single Post
Old 24 May 2007, 09:41   #28
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Nota 10 pentru scena cu macaraua! Sunt unul dintre aceia pretentiosi la action-movies ce doar Terminator 2 m-a lasat cu gura cascata in genul asta. E serioasa, incanta privirea, pare desprinsa din alt film, serious. De asemenea foarte buna ideea cu tzambalul improvizat ce inspaimanta flushtuckul acela smolicios stickyos, cand Spidey loveste cu barele de otel (oxidabil?) alte bare (bari), alea infinte in parchetul de la etajul 200. O unda de genialitate aici, in gen, paradoxal cu Nisiposul de Sandman ala, (radeam cu un amic, care o-nvinge dintre el si SilverMan din Fantastic Four 2?). Nisiposul e luat insa din alt film, inferior seriei Spiderman, o fi el o copie a lui T-1000 (T2) ADN-nizata (in stil filme d-alea "stupide" (comedii SF din anii '80: Vanatorii de fantome, etc.): Mama mea vitrega e alien :w00t: ) cu siliciu pur sange, dar tare ma intreb daca nu cumva T-1000 l-ar nisipi de i-ar zbura firele de nisip pana pe coasta de est a Australiei; penibila ultima scena cand este iertat si ca si cum ar uita de razbunari, se converteste la kind boy (ca de fapt cica ucisese pe bunicu' din greseala) si se rasfira asa tandramatic printre zgarie nori, ca o furtuna de nisip in depresie. Asta rau!
Iarasi, foarte buna ideea cu smoala insufletita (simbol al darknessului; Bravo! Culoara neagra a fost aleasa bine, ce ar fi insemnat rosu, maro, violet, etc.?). Realizata si aleasa bine ideea dar nu era oare mai normal, cool, serios, ca sumbritatea lui Spidey sa rezulte din insasi interiorul sau (ura fata de criminalu' lu' bunic'-su'), sa nu aiba legatura cu un amarat de asteroid ce are in interior nush ce bazbalbac (Doamne! cate filme in acest Spidey 3, eu unul am gasit vreo 4).
Deci era mai bun oscariceste si nu numai daca partea neagra a sufletului sau, avea o sorginte mai platonico-profunda asa. Nu? Altfel, ma intreb, daca ar fi picat mai multi aste-roade-suflet d-aia, nimeream in Armagheddon?
Bine realizate scenele de actiune, te lasa tablou uneori, iar cea cu macaraua ce "scrajeleste" zgarie norul (emotie a la 11 september!) e excelent reusita scenaristic, regizoral, special effects, si tot tacamul.
Ba un plus as adauga increderea in sine a lui Peter Parker, ce suceste mintile si gaturile tuturor manhattaniencelor, aproape trezind invidia in Hitch!
In concluzie, cum spune si Pitbull, restul filmului (cel plangacios) e patetico-ridicol, nu-si prea are rostul asa: What is the point? the chois!. Mda....the choice, the choices, alegem. Pana la urma Puterea de a alege este una din cele mai mari puteri cu care am fost inzestrati, no?
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif