Thread: Cannes 2007
View Single Post
Old 18 May 2007, 15:10   #86
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Despre ZODIAC acum:
Nu l-am recunoscut pe Fincher in acest film; nu e thriller, ci un film politist; fanii lui Fincher cred ca vor fi dezamagiti; filmul - cum zice si ALS- prea lung. Gyllenhaal bine ales in rolul soarecelui de biblioteca; prin perseverenta gaseste solutia mesajelor criptice trimise de Zodiac. In alta ordine de idei: Gyllenhaal e scund; dap, trecand pe langa mine asa mi s-a parut; dar, pentru ochii lui :oops: :oops: ii iert toate celelalte pacate.
Premiera oficiala a filmului lui Mungiu: foarte impresionant;aseara a fost, de la 22.30, dupa premiera oficiala a filmului lui Fincher; foarte impresionant; cand au intrat in sala toata lumea a aplaudat, in picioare, reflectoarele pe ei: Mungiu, Marinca, LAURA vASILIU, Ivanov,Alex Potoncea. Si dupa film, din nou, toata sala in picioare. Laura foarte emotionata; asa am vazut-o si la conferinta de presa; sensibila, nehotarata, emotionata, pierduta. Asa este ,de fapt, si personajul ei.
Cu Marinca am facut un interviu, in tara nefiind sanse sa dau de ea. Il voi posta cat de repede pe homepage.S-a tuns baiteste pentru ca acum lucreaza intr-un film de actiune. Cat priveste rolul ei, a fost egala in exprimarea emotiilor.
Povestea e despre Gabita, interpretata de Laura, aflata in luna a patra si care vrea sa faca un avort. In 1987 petrecandu-se actiunea, avortul e interzis; cum niciun doctor nu ar face chiuretaj, Gabita aude de dnul Bebe (Ivanov) care a "ajutat" niste colege de-ale ei, cu aceeasi problema...Otilia este cea mai buna prietena a lui Gabita si o ajuta gasind o camera de hotel unde sa se faca avortul.
Ea se intalneste cu dnul Bebe si il conduce la G.


Mungiu a filmat secvente-cadru, la nivelul ochilor personajelor; cadre foarte lungi. Un cadru pana la gat , la un moment dat, in care o vedem pe Laura Vasiliu fara cap- da,mi s-a parut foatrte expresiv
La conferinta de presa, toti jurnalistii care au pus intrebari si-au exprimat mai intai admiratia ptr. film. Deci sanse sunt sigur pentru macar un premiu.

Apoi, un alt film din competitie, vazut tot ieri: Izgnanie (The Banishement) al lui Andrei Zviaguintsev. Al doilea lui film dupa The Return. IN care o femeie este obligata sa faca- hm, culmea- tot un avort...Dap; si-au propus regizorii astia sa castige de partea lor cele patru femei ale juriului.
Si, ah, in film joaca Marie Bonnevie...; ati vazut-o sigur in Reconstruction;
Seara asta merg la Fratii Coen si intr-o ora la documentarul L`Avocat de la terreur
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif