Thread: Spider-Man 3
View Single Post
Old 16 May 2007, 07:28   #26
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Originally Posted by illotempore2002:
Adica inainte sa mergeti la un astfel de film, ce va asteptatzi sa vedeti?
Sper sa vad un The Terminator intr-o alta varianta. Normal ca voi fi dezamagit. Filmul SF-action-thriller de varf, la mine, a ramas aceasta serie, de referinta (exceptie 3-ul).
Originally Posted by illotempore2002:
Asta nu presupune automat niste rabaturi? Ma intreb?
Nicidecum. Mi-a placut nuanta serioasa (stiintifica; logica) din Batman Begins, desi: Batman (1989), Batman Returns (1992), Batman Forever (1995), Batman and Robin (1997) [asta ultimul nu l-am putut urmari pana la capat (apropo de vezi mai sus cu Terminator), l-as arunca intr-un Top-10 al celor mai slabe filme;] nu le incadrez in filme strong (bune!), tocmai din cauza acestei tente si nuante pregnante de BD sau/si desen animat, iar actori ca: Michael Keaton, Val Kilmer, George Clooney sau Arnold Schwarzenegger sunt (in genul respectiv) cel putin la fel de potriviti in rol, valorosi, ca acest Christian Bale (enervant de inexpresiv in Equilibirum si idiot actoricesc si saltaret in blow-uping in Reign of Fire).
Intelegeti unde arunc mingea?

Originally Posted by Lecart:
Seria X-Men.. este totusi mai sus decat Spiderman.
Absolut nu. Doar daca e nevoie a impresiona pustii pasionati de PC-games, BD-uri si Cartoon Network. Spiderman (toate 3) se incadreaza si ele in afara seriozitatii aceleia de care vorbeam.
Exemple:
The Terminator si Terminator 2 - Judgment Day bune, T3, Robocop(s), Nemesis etc. = copilaresti.
(De Batmans am spus).
Gladiator, Braveheart, The Last of the Mohikans, Troy (75%), Alexander (33%),etc. bune; 300 - ...Termophylae, Troy (25%), Alexander (67%), proaste.
Speed (1994) bun - Crank- penibil rau.
Supermans (cu Christopher Reeve) bune (tinem cont si de an!), noul Superman (Returns), de asemenea bunicel.
Alien, Aliens, Alien 3 (varianta David Fincher), bune - Alien 4, AVP, AVP 2, proaste (cel putin, pt adolescenti).
Nu au acel respect pentru toate categoriile de varsta, nu au LSD-ul acela hipnotizator de mobilizare cu action-heroes pentru a doua zi cand te duci la birou si ai de infruntat un sef, sunt doar pentru pop-corn, de discutat cu pustii, de recomandat copiilor. Gresesc? :?

Originally Posted by illotempore2002:
Eu cand ma duc la un astfel de film ma astept la urmatoarele lucruri: o poveste formidabila, cu personaje cu tot felul de puteri nepamantesti, ma astept sa am binele intr-o parte si raul in cealalta parte, o poveste de dragoste siropoasa, o morala a filmului, o performantza slaba actoriceasca, pt ca in acest film conteaza povestea iara nu prestatzia actorilor, efecte speciale, dialoguri infantile etc etc.
Nu ma astept la o poveste de dragoste siropoasa (intr-un film de actiune), nici la o morala (mesaj da! - Ex: Terminators http://www.cinemagia.ro/news.php?news_id=4812 ), performanta actoriceasca, de preferat: da, dialogurile nu sunt infantile (in cele cu alura serioasa), efecte speciale, in primul rand (si reusite!), adaugand un soundtrack sfasietor, etc.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif