Thread: "Clara B."
View Single Post
Old 18 Apr 2007, 22:41   #2
Liou
Guru
 
Liou
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 312
cand trece ceva timp de la vizionarea filmului(29 martie, la sibiu) si cand n-ai posibilitatea sa-ti notezi imediat impresiile sau sa scrii pe cinemagia("inconveniente" care mi s-au "intamplat" mie cu acest film), multe din detaliile lui ti se estompeaza... totusi, cred ca n-am cu adevarat motive care m-ar impiedica sa scriu cateva idei, mai ales ca mi-am manifestat de la inceput curiozitatea vis-a-vis de titlu.

recunosc ca nu m-am dus cu gandul atat de departe cu interpretarile de natura istorica, politica sau ideologica; uitasem si insemnatatea exacta a acelor clasificari A, B, C, D. :oops:
mie la inceput ponderea in film intre aceste aspecte(istotice, politice, etc) si cele de natura sentimentala, emotionala( a relatiei dintre cele doua prietene, a implicarii subiective a cercetatorului in poveste, etc), mi s-a parut egala. intr-adevar, unul din talentele de a face acest film cred ca a constat in faptul ca ceea ce era "de continut" a ramas(aparent) in plan secund, iar ceea ce a fost in prim-plan, povestea Clarei B., a fost doar o unealta "de atmosfera", care a potentat esentialul. filmul a stiut sa te fure frumos cu o poveste sentimentala aducand-o in prim plan in dauna continutului(impropriu spus in dauna).

ideea e ca nu m-am plictisit deloc. ritm alert, imagini misto, culori de toate felurile(am retinut mai ales fotografiile sepia).

din pacate am pierdut primele 5 minute(nu stiu cate de importante au fost), insa eu nu am retinut ca documentaristul vroia sa faca o expozitie cu Clara(?), ci mergea pe urmele Clarei dintr-o 'curiozitate' personala(ceva devenit intre timp o paradoxala "afaire de coeur"). poate am inteles gresit( la sibiu filmul nu a fost titrat), ceea ce se vorbea in engleza se subtitra in franceza si invers. asta a fost iar o chestie care mi-a placut.

mi-a mai placut prezumtiva si imaginara scena de dragoste dintre cele doua femei (m-am dus cu gandul la anais nin si la june miller, absolut fara relatie cu personajele de fata) si scena cu Clara facand fotografii cu vocea intrebatoare a povestitorului in fundal- oare pe cine fotografia??(f. misto ideea: sa fii atat de aproape, cu o mostra din acel trecut in fata si sa nu stii niciodata cum s-a consumat de fapt) :love:

nu mai stiu cand/in ce context era folosita injuratura aia get-zum-toiffel :w00t: (scuze, nu stiu germana)-dar stiu c-am ras- si ce citat din borges era folosit.

de regula, dupa un film documentar, raman fie cu amintirea unui film misto, fie imi zic "io a 2 oara n-o sa-l mai vad"..in schimb, la Clara B am incercat dorinta de a-l avea in biblioteca si ma gandeam cum sa fac sa-l obtin. in copie, cumva, si pe bani, desigur. din pacate, mi s-a raspuns -cu revolta si indignare in glas- ca contractul de difuzare nu le permite asa ceva si ca filmele documentare nu sunt filme artistice ca sa circule oricum.
da', in gandul meu, de ce duduie sa nu circule, it's a free country si mai afla si lumea de ele...


PS: roata de bicicleta avea un ic galben pe o spita? :w00t:
Liou is offline   Reply With Quote sendpm.gif