View Single Post
Old 10 Jan 2007, 12:22   #249
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Reinas 7/10. Ca tot s-a legalizat casatoria gay in Spania, ce s-au gandit Manuel Gomez Pereira ("Entre las piernas", "El amor perjudica seriamente la salud") si vechea sa colaboratoare, scenarista Yolanda Garcia Serrano ("Amor de hombre"): Hai sa facem un film despre prima casatorie comuna si gay din Spania. Zis si facut: au luat zece dintre cei mai vanati barbati din Spania si cinci dintre cele mai celebre actrite (Carmen Maura, Marisa Paredes, Veronica Forque, Mercedes Sampietro, Betiana Blum) si au pus de-o comedie mai mult sau mai putin romantica. Amuzant si extrem (dar chiar extrem) de lejer, Reinas este interesant numai datorita actritelor. Aproape toate foste colaboratoare de-ale lui Almodovar (Marisa Paredes, care interpreteaza o fosta actrita, este intrebata la un moment dat daca o deranjeaza fumul de tigara; raspunde vioi si extrem de elegant: "cum sa ma deranjeze, doar am lucrat cu Almodovar!"), cele cinci actrite trecute de prima tinerete sunt adevaratele regine ale filmului (de fapt cred ca asta era si ideea si ironia) si le fura fiecare scena istericilor lor fii. De remarcat ca Mercedes Sampietro era pe vremea aceea presedinta Academiei Spaniole de Film. Inca o data de remarcat Betiana Blum, o superargentinianca galesa si superhot chiar si la 65 de ani. Ce pacat ca n-am mai vazut niciun alt film al ei...
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif