View Single Post
Old 28 Dec 2006, 08:47   #6
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
In legatura cu Sex Pistols, my mistake! Am primit o lista cu soundtrack-ul si nu am verificat-o. Acum e modificat.

Dar despre celelalte observatii ale voastre: ma faceti sa rad! Da, frate, NU MI-A PLACUT! Si am argumentat de ce nu mi-a placut: Coppola s-a laudat in stanga si-n dreapta ca-i face dreptate mariei sale Maria Antoineta, ca ne arata cat de buna era, cat de mult a suferit, ce viata grea a avut. De unde si identificarea cu personajul (uite ca sunt fire empatica, si cand vad suferinta pe ecran, sufar si eu ca boul ), din care n-am vazut strop in tot filmul. O fi greseala sa citesti multe despre film inainte de-al vedea si apoi sa te superi ca ti-au fost dezamagite asteptarile? O fi! Dar exact asta s-a intamplat aici: daca voiam sa vad frivolitati si obsesii pentru tzoale si prajituri ma uitam pe VH1 la o emisiune despre Paris Hilton si chi hua hua ala misto al ei!

Si-mi place de voi ca va strangeti pe forum si va hahaiti in gura mare ca "mama, ce prost e asta ca nu i-a placut si ce destepti suntem noi ca ne-a placut". Da’ sa ziceti de ce v-a placut voua e mai greu, nu? De ce nu te apuci Gaandalf sa scrii 4-5 mii de caractere cu felul in care ti-a schimbat viata joaca asta a lui Coppola? Pe bune, ti le public peste ce am scris eu, cu conditia sa scrii cat de cat literar si sa argumentezi cumva ce ti-a placut! Da’ de ce nu scrieti cu totii?

Acum sa raspund punctual la observatiile voastre:

Pentru Ulrich: am scris Ludovic al XV-lea pentru ca de el este vorba. Stati linistiti nu am confundat 15 cu 16. In scrisorile dintre Maria Teresa si Ludovic al XV-lea se vorbeste adesea despre Marie Antoinette in termeni care li s-ar potrivi mai bine unor negustori: cel mai des apare cuvantul "possession", de parca fata ar fi o bucata de pamant sau un pat cu baldachin. De unde si comentariul meu...

Iar Louis seize o fi avut el fimoza (ceea ce, conform Antoniei Fraser, nu este dovedit de nici un izvor scris), dar in acelasi timp suferea si de o imensa lipsa de chef Ceea ce in termenii mei profani inseamna impotenta: daca nu neaparat fizica, atunci mentala.

Lui Supastar i-am raspuns mai sus in legatura cu "nevoia acerba de identificare cu personajele dintr-un film": daca mi se promite ca mi-o umanizeaza pe MA, atunci s-o umanizeze si sa nu-mi mai fluture pe la nas "cea mai neinteleasa regina a Frantei".

Iar lui GhitzaCartitza nu pot decat sa-i spun ca am vazut filmul la o previzionare pentru presa, in conditii la fel de bune ca voi. Ei bine, ai impresia ca au editat filmul si apoi au bagat pelicula intr-o cada, s-o spele. Ar fi fost perfecte niste culori tari (ca aveau cu ce si din ce), dar a iesit o chestie spalacita, stearsa, lucru care m-a surprins atat de mult incat m-am si intrebat daca nu cumva e de vina copia care a ajuns in Romania. O intrebare foarte logica de altfel!

Iar tu, Gaandalf, esti un scump: mersi pentru carabina...

Prin urmare si in concluzie: MA nu mi-a placut si nu cred ca se va intampla ca la "Moulin Rouge", pe care l-am urat la prima vizionare si apreciat intens la a doua (dupa trei luni). Cred ca MA va ramane cuminte in sertarul cu filme ok-si-atat.

Acestea fiind zise, va urez La Multi Ani!

P.S. Astept textele voastre! (haide, Gaandalf, baga mare, zi si tu de ce este asa divin MA si, wow, ravaaaaaashing!)

P.P.S. Vi le public, dar nu va dau bani pe ele...
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif