Thread: Eragon
View Single Post
Old 08 Nov 2006, 13:49   #69
black_sound
Novice
 
black_sound
 
Join Date: Sep 2006
Location: Atherton
Posts: 12
Originally Posted by Faenor:
Nu e Chronicles of Narnia, ci o ecranizare dupa o serie fantasy mult mai obscura....dar poate al treilea Narnia daca le place acum...


In primul rand Cronicile astea din Narnia sunt 7 nu doar 2 , desi am senzatia ca tu stiai deja asta, pentru ca am senzatia ca esti interesat in general de literatura fantasy ( vezi nu am spus film ).

In al doilea rand nu poti compara Cronicile din Narnia cu Eragon asa cum nu poti compara o carte fantasy cu o alta, e adevarat ca sunt acelasi gen, insa sunt carti diferite ( inca vorbesc despre carti). E cam aceeasi senzatie, cand ai comparat doua filme de actiune, in amandoua filmele se bat aia de se omoara... insa sunt doua chestii diferite.

Pana acum, ce am mai rasfoit si eu prin forumul asta, am descoperit sute de astfel de comparatii. "Harry Potter"cu "Stapanul Inelelor" ( desi actiunea din una se petrece in zilele noastre si una are actiunea inainte ca pamantul sa ia forma lui rotunda ... si intr-una se vorbeste despre magie, iar in alta magia e dispretiuta ) sau "Cronicile din Narnia" cu "Eragon". Recunosc ca in ceea ce ma priveste pe mine cunostintele despre Eragon se limiteaza la clip-urile pe care le-am vazut, nu am citit inca cartea ( o voi face cat de curand). Insa comparatiile astea incep sa ma plictiseasca. Eu inteleg ca pentru multi fantasy inseamna doar ... fun stuff, insa parca a inceput sa devina un cliseu ( detest cliseele) ... s-a ajuns pana acolo incat se compara si actorii, muzica, costumele. E prea mult.
black_sound is offline   Reply With Quote sendpm.gif