Thread: FILME TIFF2006
View Single Post
Old 07 Jun 2006, 09:26   #42
coquelicot
Novice
 
coquelicot
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 8
ieri a fost ziua 4 de tiff pt mine si cea mai lunga de pana acum;

direct de pe drum la cinema , dimineata la 'all the invisible children'. sala plina, in ciuda orei matinale.

cel mai mult mi-a placut scurtmetrajul lui katie lund, cu cei doi copii dintr-un bidonville care umblau jumatate de oras pt a vinde diverse materiale refolosibile[imaginea tiganului cu caruciorul plin de cartoane e f familiara si la noi].mi-a placut mult relatia dintre ei si vitalitatea personajelor, dar si universul colorat al mahalalei.mi-a amintit putin de tot de cidade de deus.

apoi 'blue gipsy' al lui kusturica a fost...tot in stilul cu care ne-a obisnuit, dar de data asta punctat de niste exagerari care nu mai functioneaza atat de bine.destul de neverosimil,dar interesant de vazut.

cel mai mult m-a enervat ultimul, al lui john woo. pacat de imagine si de actori!povestea era chiar penibila.


dupa-masa: TIDELAND, ultima creatie a lui gilliam

am fost surprinsa sa-l recunosc pe tipul care l-a jucat pe the dude in big lebowski. filmul are o atmosfera goth absurda si putin infantila, plina de personaje care de care mai bizare si intamplari pe masura. de remarcat prestatie actritei care-o juca de jeliza-rose. mie mi-a placut aceasta intalnire[putin cam lunga la 2 ore] cu personaje tipice regizorului , dar tipa cu care am fost se plictisea de moarte. e mai mult un film pt cei familiarizati deja cu operele regizorului si cu umorul lui[destul de sec] decat pt spectatorii 'neinitiati'

si seara...CROSSING THE BRIDGE

surpriza mare sa-l vad pe basistul de la einstuerzende neubaten colindand istambulul in cautarea muzicii. a fost f funny sa vezi genuri vestice ca rock si hip hop orientalizate, sa mai observi cateva trimiteri la gegen die wand[grand hotel de londres ] si sa te minunezi de asa -zisa diversitate culturala. screaming masterpiece a fost mai aproape de preferintele mele, dar asta mi s-a parut mai entertaining.

am vrut sa raman si la takeshis, dar astept cu nerabdare ziua de duminica
__________________
Eg Græt Og Eg Græt – Aftengdur
Onýttur Heili Settur A Brjóst
Og Mataður Af Svefn-G-Englum
coquelicot is offline   Reply With Quote sendpm.gif