Thread: TIFF 2006
View Single Post
Old 04 Jun 2006, 11:26   #41
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Re: Suparat...

Originally Posted by Flavius:
Stimabilii organizatori au uitat ca proiectia filmului Hard Candy trebuia sa inceapa la ora 23:00. Sa zicem ca pot trece peste acest lucru, avand in vedere ca anterior rulase Va, vis et deviens in prezenta regizorului si probabil lumea buna s-a lungit la discutii. Dupa ce multimea din holul cinematografului Republica a asteptat minute in sir dupa ora 23, in sfarsit este permis accesul in sala. Lumea fireste se imbulzeste. Pana acum sa zicem ca nimic nu-i neobisnuit, desi suntem la un festival de talie internationala. Mi se pare inacceptabil insa ca regizorul Radu Mihaileanu a fost nevoit sa isi faca loc cu coatele prin multimea care intra in sala pentru a iesi din sala. Putin bun simt! Hard Candy incepe, dar fara traducere. Responsabilul care se ocupa de lucrul asta se chinuie o bucata de timp la laptopul si proiectorul care asigura titrarea. Cand problema este in sfarsit rezolvata, e rezolvata doar pe jumatate.

dereglarea s-a produs inca de la amaiaza... all the invisible children, primul film la care am aterizat ieri la republica a inceput el cu intarziere de vreo 15 minute... s-a terminat pela 8 fara 15 minute iar afara era o coada pentru bilete la Va,vis... care se intindea prin toate antecamera salii de proiectie... astfel ca si acest film a inceput muuult mai tarziu decat era programat si de aceea...

subtitrarea la republica a fost prost programata dela inceput. intr-adevar, la toate filmele la care am fost (dreptu-i ca unu o fo romanesc, deschiderea, copii aveau sub rom pe pelicula, iar va vis la fel) suburile nu se vedeau (erau doar in engleza sub ecran)... azi o sa vad cum sta treaba la Lunatec, filmul lui Svankmajer. sper s anu ma enervez ) sa fie sub in engleza pe pelicula!! adica...
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif