View Single Post
Old 07 May 2005, 17:40   #21
Clara Hauptmann
Novice
 
Clara Hauptmann
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 11
Originally Posted by manatsuia:
„Discutia despre piesele lui Shakespeare(oricine ar fi el) ar fi mai interesanta, poate, daca am aduce "aici" fragmente de texte...Sa vedem are geniu chiar si transpus pe aceste pagini in atmosfera...” - daca vrei iti trimit o caseta video sau pe cd cu spectacolul de teatru de care vb mai sus si Orange – acolo textul e praf - lipseste in proportie de 90% si totusi a iesit la iveala geniul shakesperian si alte chestii pe care le avea regizorul in sine - dupa cum a decalarat si el. adica nu cred ca geniul si atmosfera de aici s-ar schimba cu mult prin „cuvintele” deja scrise de el ci prin ideea lui lasata drept mostenire de secole daca tot am mai zis ca e „batran”.

O.K.!Scuze ca am intervenit cu o propunere desueta pentru secolul vitezei.Acum am inteles ca nu Shakespeare(oricine ar fi el)te intereseaza, ci publicitatea.
Parerea mea este ca actuala civilizatie umana a produs si conservat foarte putine IDEI. In arta interesant ramane felul, modul, forma in care aceste idei sunt exprimate, reluate, improspatate, redescoperite.De aceea textul si ce noua interpretare(citire) poti sa-i dai tu ca regizor, ramane esential. A renunta la text e o noua toana a modei(iar moda vine si trece). De fapt, ma tem ca e si o lipsa de originalitate de care sufera artistul postmodern. Nu mai gaseste nimic original in el si in lume, i se pare ca totul s-a spus deja si ca el n-are alta treaba decat sa prizeze plictisit prafuri care-l duc in lumi mai viu colorate si paralele.

A propos de mari regizori, mici spectacole..."Hamlet"-ul de la Cluj(spectacol caruia i-a facut mare publicitate moartea regizorului), nu i s-a parut nimanui ca fantoma regelui semana foarte bine cu Vader din "Razboiul stelelor"?
__________________
"Cat adevar suporta, cat adevar indrazneste un spirit?"(Fr.Nietzsche)
Clara Hauptmann is offline   Reply With Quote sendpm.gif