View Single Post
Old 08 Apr 2005, 16:19   #53
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
Originally Posted by europe_east:
Ok. As avea si eu o rugaminte: poate imi explica si mie cineva candva care-i treaba cu filmul asta Sin City, regia Robert Rodriguez si cu Tarantino ca 'guest director' cica. Pentru ca mie mi s-a parut Pure Crap. Da, imaginea e excelenta, da, scenele daca le tai si le pui ca videoclipuri sunt toate foarte seducatoare, dinamism si 'glume' cinefile (?!) destule--ma refer la scene care par decupate din alte filme, da, ok, dar toate astea sustinute de o poveste de trei lei, de fapt nici nu e clar ca exista vreo poveste, si de replici de doi lei cinzeci, totul cliseu pana te apuca cu greata, si unde mai pui no emotion whatsoever. Nothing. Cand nu admiri rosul rochiei vreunei tipe in cadrele alea alb-negru, sau nu-l admiri pe Benicio Del Toro (care joaca bine) sau pe Clive Owen (care joaca si mai bine, de fapt he's stealing every single scene), atunci doar casti. Si casti. Si casti. A, da, si mai e si un voice over (asa se cheama atunci cand te insoteste o voce 24/24?) care e incredibil de monoton si plictisitor. Serios vorbind: mi s-a parut penibil!!! Imi imaginez ca se vroia o mare gluma, da' parerea mea e ca e un rateu. Astept si alte pareri.

PS: da, de fapt daca e sa ne gandim ca filmul e dupa un comic strip, atunci imi imaginez ca e destul de bun. Asta a si fost, un mare comic strip miscator. Si cum zicea cineva, this is 'stylized stupidity'. Violent stylized stupidity. Si probabil ca asta i-a si placut lui Tarantino...

A BIG FAT DISAPPOINTMENT, ca sa parafrazez o replica din film

pentru mine Sin City (2005) a fost unul din cele mai asteptate filme ale anului, si totusi nu mi-a trezit o senzatie pe parcurs, nici macar de voma la scenele cu secretii care improscau ecranul, doar greatza la libidinosena scenelor cu Brus wilis si fetita inocenta devenita legal 18 (apropo, willis pentru mine s-a cam expirat ca super-star..) ;

acum, nici mare fan al genului benzi desenate nu sunt, nici cunoscator, si nici mare stima fata de fanii acestui gen nu am, dar parca un Batman sau X-men erau ceva, un story, un fir dramatic, ca sa nu mai vorbesc de Constantine, care e o capodopera in termeni de imaginatie si chiar efecte "clasice" bananiere, fata de tocanitza asta de libidinosenii stilizate purple-noir;

stilizarea o fi ia veridica pulp-fiction-crap de toaleta publica, dar ce folos atita stil fara substanta?

coloana sonora ceva care suna mediocru, obturata tot timpul de voice-overurile semn de lipsa de respect pentru spectator, bucata din trailer e parfum, nici n-am sesizat-o in film, oricum atita doar;

in comparatie, am trait momente de-a treptul ravisante vazind Casshern, care atit ca poveste cat si ca realizare tehnica e cu mult peste jegosenia asta..;
__________________
A little less conversation
bellhop is offline   Reply With Quote sendpm.gif