Thread: Garden State
View Single Post
Old 24 Mar 2005, 23:42   #5
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
Sunt surprins in mod placut ca lui AB i-a placut Garden State (desi cred ca mi-a zis candva dar eu uit si zilele saptamanii).

eu am mers la filmul asta nestiind absolut nimic despre el inafara de faptul ca juca Natalie Portman. Nu stiam cine e baiatu Braff, ce a mai facut, despre ce e vorba, 'zilch'.
La faza cand braff iese din masina la servici si vede pompa de benzina ramasa in rezevorul masinii stiam ca e ceva de capul filmului asta, dar cand am vazut scena in care Braff sta in baie, imbracat in camasa care se confunda cu peretele, stiam ca filmul asta e tare.
prima parte e cu Zach care se intalneste cu vechii lui prieteni si isi retraieste momente gen "frat house" cu droguri si fete "usuratice", faza haioasa fiind ca el nu consuma droguri (la cate medicamente lua, drogurile nu mai aveau nici un efect). a doua parte este cea in care isi gaseste femeia vietii sale, Natalie Portman, care e atat de buna in rol incat e imposibil sa nu-ti placa de ea just a "tinny-tiny bit', pt ca, deep-down, you LIKE natalie portman... We all like natalie portman. Ea este intruchiparea fetei adorabile, haioase, care vorbeste mult, minte cum respira si minte prost. Who wouldn't love that?

tot filmul are o atmosfera absurda de adolescenti drogati. unele scene sunt comice iar la altele am ras fara motiv. Figura lui Braff este geniala, in genul: "that's a face only a mother could love", in a good way. Este un fel de Ray, din everbody loves raymond, doar ca e mai simpatic, parerea mea. Scenariul scris de el este superb, cu mici ciudatenii in cateva locuri, iar regia este exact in atmosfera filmului. Se simte ca productia este din categoria: actor/regizor/scenarist... Sper doar ca Braff nu este one time hit si ca pe viitor o sa mai scoate filme misto.

Am iesit din cinema cu un sentiment profund de satisfacere. Filmul se termina cu bine, se trece peste "bullshit", ceva ce eu consider a fi genial. Multi au zis ca ultimile 15 min sunt aiurea deoarece tot filmul se transforma in love story... Nu inteleg de ce asa ceva ar fi suparator cand o avem pe Portman si pe Braff care sunt incantatori ca un cuplu. Filmul urmeaza o directie de la inceput pana la sfarsit fara mari abateri. Totul se leaga la sfarsit, cu mici defecte care nu strica nicidecum experienta cminunata care o ofera, si obtinem unul dintre cele mai bune filme de aceste gen facut vreodata. Intra in top 10-ul meu personal and it will stay there.

Desi, nu inteleg de ce este filmul aceta la inconoclast, dar imi pare bine ca primeste atentia pe care o meritat. GJ AB.
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   Reply With Quote sendpm.gif