esti pe-aproape, dar încã departe..
Constantin de fapt îl "fenteazã" pe aghiutzã, sau cel putin asta ar fi ideea deznodãmîntului; el îsi taie venele cerîndu-i diavolului sã lase sufletul tipei (Isabela) care s-a sinucis sã meargã în rai; Lucifer se învoieste, pentru cã astfel prada lui era mai mare, de aia apare în persoanã "to collect";
dar în felul acesta Constantin se sacrificã de fapt, iar sacrificiul lui îi aduce mîntuirea, ceea ce nu putuse obtine în toatã viata lui prin toate exorcismele sau orice faptã bunã ar fi fãcut în viatã, pentru cã era condamnat sã meargã în rai, ca sinucigas ce era..

; de asta apare crucea, diavolul nu întelege jertfa, vede doar cã nu-l mai poate cãra, si asa în final si el si gagica sunt salvati!
v-am zis cã subectu' e complecs
