Thread: OSCAR 2005
View Single Post
Old 01 Mar 2005, 16:22   #178
skank
Novice
 
skank
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 8
[originally posted on www.andreigheorghe.ro on Mon Feb 28, 2005 5:05 pm]

am stat si anu asta pana dimineata sa vad oscarurile. a dat Dumnezeu si nici un post romanesc n'a mai transmis in direct Âșoul, o treaba foarte buna de altfel, pentru ca'n ultimii ani ma disperau la maxim nenii si tantile care incercau sa traduca live ceea ce se'ntampla acolo, de fiecare data iesind o varza de nedescris. oricum maine seara o sa fie pe pro tv un fel de rezumat, probabil subtitrat, ceea ce pare mult mai decent [astept totusi multe perle de traducere, vedem miercuri dimineata]. m'am uitat deci pe pro 7 si pe cnn la partea de red carpet, si zic asa:

chris rock sub orice critica, a avut un monolog penibil din care reiesea ca eastwood e o Vedeta [as in adevarata, cu V mare etc], tobey maguire "just a boy in tights" iar jude law e enervant pentru ca apare in toate filmele pe care rock le'a vazut in ultimii patru ani. ce sa zic, robin williams a avut si el un monolog inainte de a prezenta premiul pentru cel mai bun film de animatie (the incredibles), si la ala chiar s'a si am ras. in schimb prima senzatie la poantele lui rock era de rasete din off, dar poate oi fi fost eu prea obosit. apoi acelasi rock intr'un Magic Johnson theater, intreband diversi niggaz daca au vazut million dollar baby, the aviator sau sideways, si ce film le'a placut cel mai mult in 2004. previzibil, nimeni nu le vazuse, iar printre alegerile lor se gaseau alien vs. predator, saw sau the chronicles of riddick. in plus, toata lumea vazuse white chicks, tuturor le placuse, ocazie pentru albert brooks sa spuna ca a vazut si million dollar baby, si the aviator, si sideways, dar white chicks este "the best ever". whatever.

prezentarea mi s'a parut mai degraba fara stralucire, cateva gaselnite precum invitarea tuturor nominalizatilor pe scena la unele categorii sau acordarea unor premii direct in public fiind destul de nefericite. au fost chiar si ceva probleme tehnice care au generat momente de'a dreptul memorabile, de exemplu jeremy irons spunand "i hope they missed" cand de undeva s'a auzit o bubuitura infundata.

in rest, million dollar baby a luat aproape tot ce era important, the aviator, desi cu mai multe premii, primind mai degraba trofee de mana a doua. pacat ca sideways n'a luat decat pentru cel mai bun scenariu adaptat, pacat ca eternal sunshine of the spotless mind n'a luat decat pentru scenariu original. kate winslet, pe care eu as fi vazut'o castigatoare, a fost batuta de hilary swank, care a avut un acceptance speech extra long si extra boring. jamie foxx a primit si el oscarul, mai degraba in numele lui ray charles, pentru ca performanta proprie nu justifica dupa mine nici macar nominalizarea. in schimb, cum stim, paul giamatti n'a fost nici macar nominalizat. morgan freeman si cate balnchett au luat premiile pentru roluri secundare, freeman fiind de departe cel mai sarmant personaj din kodak theater. cel mai bun film strain a fost mar adentro, de data asta o alegere cu care sunt total de acord, iar cel mai bun cantec a fost ales al otro lado del rio. de fapt aici a aparut si acceptance speech-ul care mi'a placut cel mai mult, jorge drexler cantand pur si simplu refrenul. destul de trist pana la urma ca asta a fost tot ce s'a gasit mai bun in materie de vorbaraie-dupa-marele-moment, dar, in alta ordine de idei, bine ca beyonce n'a luat nimic, desi avea 3 din 5 piese nominalizate.

concluzii: o ceremonie deceptionanta pentru mine, si scorsese fara oscar in continuare. in afara de asta, nu s'a'ntamplat nimic important aseara, iar in 2006 e aproape imposibil sa fie un spectacol mai prost decat anul asta.
skank is offline   Reply With Quote sendpm.gif