Thread: Asia extrema
View Single Post
Old 27 Jan 2005, 23:54   #55
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by geticus_polus:
M-ar interesa daca in Romania baga la cinema si aceste filme, de exemplu Oldboy care aici a avut un succes comercial extraordinar la cinemaurile "mainstream", sau este numai o absoluta minoritate care se ocupa cu Miike, Chan Wook-Park, Tsukamoto, Ryuhei kitamura etcetc?

A fost un festival al filmului coreean in Bucuresti. O sectiune dedicata filmului asiatic mai era la TIFF - Cluj. Zatoichi a fost pentru publicul consumator, la Mall. 2046 dat in cadrul BiFest, iar Oldboy va fi dat la TIFF. In rest, de chinezarii se ocupa maniacii. Miike e prea prolific, din punctul meu de vedere, pentru a-si putea decanta cum trebuie obsesiile de latex si ketchup. Intre un Visitor Q, (merge, incest, un fel de Messiah actionind in microsocial - familie, ceva violenta,, organele genitale cenzurate in varianta vazuta de mine) si Deadly Outlaw, iarasi omagiu yakuza, prefer Ley Lines, filmat proaspat, calofil, cum prost s-ar zice, ca este o felie de viata realista. Fanii lui Greenaway, ai feliilor de tort si ai imaginilor baroce, sa il evite linistiti.
Recomandari: Tenshi no kôkotsu (1972) al lui Wakamatsu, anarhie alb negru/color, cu poveste subtirica, dar destul de mult erotism si violenta. Este totusi ceva european in filmul asta, un je m'enfichism de revolutionar francez anti-american.
Sei ju gakuen (1974) al lui Suzuki, un film care nu se hotaraste intre partizanatul filmelor de tip exploitation si privirea critica aruncata in ograda clerului. E vorba de felul cum sint flagelate conventiile crestine dintr-o manastire de maici cu sediul in Japonia. Hai, stim istorie, stim de dinastia Tokugawa. Nu am avut insa sonor la film, asa ca am ascultat in timp ce il priveam urmatoareel: DJ Krush - Jaku, Yonderboy si Skalpel.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif