View Single Post
Old 22 Dec 2004, 22:08   #12
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Mie imi plac esentele astea jegoase si de provenienta balcanica, nu sunt asa de cosmopolit. Unii arata cu degetul ca suntem balcanici, iar altii pleaca capul rusinati. Eu nu vad nimic rau in asta, cred ca asa ne putem deosebi fata de altii, prin specificul asta local. Chiar tu spuneai ca nivelul de prosti la % este egal si in Franta si in America, numai ca aia au avut norocul sa fie condusi de alti oameni mai luminati.
Tiganii lui Kusturica, problemele pe care le pune el pe tapet in filmele lui le regasesti in viata de zi cu zi, te lovesti de ele si daca nu vrei.
Eu m-am uitat la filmele lui ca la filmele unui roman, iar pana sa dam voie americanilor sa survoleze spatiul nostru aerian ca sa-i bombardeze pe sarbi, romanii erau numiti acolo "frate" si "cuscre". Si va spun asta din experienta, am fost acolo, am vazut.
Underground, finalul cu nuntasii pe insula care se destrama in doua, e una dintre cele mai frumoasa metafore cinematografice.
Arizona dream m-a dezamagit, tocmai pentru ca ii lipsesc balcanismele, si se poate observa ca nici regizorul nu a prea fost in largul lui. Pelicula are "ceva" care miroase a film comanda.
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif