Thread: David Lynch
View Single Post
Old 06 Dec 2004, 13:11   #53
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Originally Posted by ricutza:


sunt extrem de curioasa, ce ti-a putut place la Eraserhead? eu m-am torturat uitandu-ma la acest film, in speranta ca poate, poate, in final se va intampla ceva remarcabil...din nefericire pentru mine nu s-a intamplat! mi s-a parut mult mult prea metaforic si mult prea grotesc, ca sa mai poti intelege ceva din el...si faptul ca este alb-negru chir nu ajuta deloc...erau cadre intregi in care de-abia desluseam siluetele...sunt de acord ca Lynch e ciudat, dar cred ca uneori se pierde in atatea subtilitati incat nici el nu mai stie ce vroia sa transmita...

m-am apucat sa ma uit la Twin Peacks si deocamdata imi place foarte mult (asa ca nu pot decat sa ma bucur ca a evoluat de la stadiul de Eraserhead )...imi place ideea ca personajele feminine seamana intre ele, si ca de obicei sunt foe blonde fie brunete...exploateaza foarte bine tema contrariilor si a dualitatii anumitor personaje.

draga mea Ricutza...mai ... e Twin Peaks nu Twin Peacks

Anyway..ce mi-a placut la Eraserhead? Tocmai ca e grotesc, metaforic, greu de digerat, intunecat, obscur, alambicat, subtil, alb-negru etc. etc.

Oricum...raman la parerea ca Lynch nu trebuie descifrat sau decodificat.. iei filmul lui asa cum ti-e servit si gata. Il traiesti, nu-l gandesti. But that's just me
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif