Thread: David Lynch
View Single Post
Old 04 Dec 2004, 09:57   #50
kasper hauser
Senior
 
kasper hauser
 
Join Date: Oct 2004
Location: Bacau/Iasi
Posts: 106
Send a message via Yahoo to kasper hauser
Originally Posted by Serghei:
Originally Posted by Mala Portugal:
Uite Ambrule , cum iti spuneam,am gasit cele 10 indicii date de Lynch intru inteligibilitatea MD-ului:
1. Fiþi foarte atenþi la începutul filmului: cel puþin douã indicii sînt oferite înainte de începerea genericului.
2. Observaþi fiecare apariþie a abajurului roºu.
3. Puteþi sã auziþi titlul filmului pentru care regizorul Adam Kesher face audiþii ? Este menþionat din nou mai tîrziu pe parcursul filmului ?
4. Un accident este un eveniment cumplit... Fiþi atenþi la locul unde se produce accidentul.
5. Cine dã o cheie, ºi de ce ?
6. Fiþi atenþi la halatul de baie, la scrumierã, la ceaºca de cafea.
7. Ce simþiþi, ce pricepeþi din cele întîmplate la clubul "Silencio" ?
8. Pe Camilla o ajutã doar talentul sãu ?
9. Observaþi ce i se întîmplã barmanului de la "Winkies" .
10. Unde este mãtuºa Ruth ?

Deci ca sa inteleg adevarata valoare a filmului trebuie sa ma transform in Sherlock Holmes?Sa fim seriosi!

In comparatie cu Blue Velvet sau Elephant Man MD e apa de ploaie.

Ceea ce e "grav" e ca din cauza puzzle-ului creat de Lynch toata lumea considera MD un fel de varf al cinematografiei,o ghicitoare neinteleasa.Si ca rezultat direct Lynch a devenit noul standard de snobism printre "amatori".

P.S. E un "nene" pe site-formator de opinii cica-care si-a dat cu parerea ca "Lost Highway" ar fi cel mai bun Lynchian.Fiecare are dreptul la o opinie da' nici chiar asa!

Nu Serghei, nu trebuie sa fii un Sherlock Holmes. Lasa indiciile alea, ca nu te ajuta mult. Eu nu am avut nevoie de ele ca sa inteleg filmul. De ce atatea bazaconii, cand vreo cateva intrebari simple au acelasi efect.
Prima: Observi ca in prima parte a filmului semerge cu doua personaje principale, pentru ca in a doua parte ele sa isi schimbe identitatile. Intrebare: ce inseamna asta? Un om nu poate avea doua identitati deodata. Deci e clar ca o pereche de identitati e iluzorie. acum problema e caredintre ele e iluzorie. Pai e iluzorie aia unde se intampla cele mai multe lucruri "suspecte". De aici rezulta ca prima pereche de identitati e luzorie. De ce? Pai, hai sa fim seriosi, ala a fost un accident din care nu prea putea sascape nimeni cu viata. Pe de alta parte, modul cum ajunge "Rita" in apartamentul matusii lui Betty este shi el practic imposibil de realizat: s-a strecurat fara sa fie vazutade nimeni. Trei la mana, cand afli ca ai un strain in apartament, nu te comporti cum s-a comportat Betty, nu crezi. Shi astea sunt numai cateva din kstiile suspecte din prima parte. In a doua parte, singurul lucru derutant sunt flash-back-urile, pe care le poti observa, insa, daca esti atent la detalii. Si mai e derutant pentru unii si finalul. Dar eu zic ca acolo iluziile au un alt caracter, unul sententios, care tin de o relitate inspaimantatoare de care nu mai putea fugi.

P.S: "Blue Velvet"-ul nu mi s-a parut extraordinar. D.p.d.v stilistic, ce-i drept, este excelent. Dar Lynch nu reuseste sa contureze suficient de bine asupra dramei lui Dorothy Vallens, iar prin asta filmul este inconstant, in sensul ca el contine secvente de putere emotionala zdrobitoare carora nu li se acorda suficienta atentie. (My rating: 8/10)
"The Elephant Man" este un film bun, nu am ce spune, dar parca totusi nu atat de complex ca MD.
__________________
"Silencio"(Mulholland Drive)
kasper hauser is offline   Reply With Quote sendpm.gif