Thread: David Lynch
View Single Post
Old 03 Dec 2004, 10:54   #42
kasper hauser
Senior
 
kasper hauser
 
Join Date: Oct 2004
Location: Bacau/Iasi
Posts: 106
Send a message via Yahoo to kasper hauser
Re: David Lynch

Originally Posted by Ambra Blu:
Aici dam cu pietre in el, sau il scuipam in gura pe regizorul asta supra-apreciat, un "nebunel', un 'ecsentric' care face experimente socante gratuite, fara nici o justificare logica. Filme de prost gust, pentru care s-au nascut armii de paraziti-critici, toti extaziindu-se in fata incomprehensibilului. Eu, unu', am zis-o clar: daca vreau iluzionism, ma duc la circ, nu la cinema, sa il vad pe Lynch cum se sparge in figuri si umbre chinezesti pe pinza.

In primul rand, nu te apuci sa "arunci cu pietre" intr-un regizor din carui filmografie nu ai vizionat cel putin 75%. In al doilea rand nu e apuci sa faci asta, fara sa ai un temei serios. In al reilea rand, daca tot o faci macar putinele argumente pe care le aduci sa nu fie si ele clisee. Tot ce ai expus tu in asa-zisa ta jusificare e pe cat de fumat, pe atat de fals.
Vii si spui ca "Los Highway" ese sub orce critica, dar bag mana in foc ca nici nu ai stat sa il "rumegi" maar putin, fiindca, deh, e mult mai usor sa spui ca e ceva incomprehensibil si sa il consideri pe lynch un regizor supra-evaluat care face filme gratuite, nu-i asa? La urma urmei, e orgoliul pus in joc. Vai, cum sa nu ineleg eu filmul asta, eu, CHIAR EU? Adica daca era orie al manelist prostovan, mai intelegeam, dar CHIAR EU? Acum nu vreau sa crezi ca iau totul prea personal, dar eu am vazu filmele lui shi LE-AM INTELES, fara prea mare dificultate. Nu am reusit la prima vizionare, la a doua sigur am avut succes. dar penru asta a fost nevoie sa imi agat orgoliul in cui si sa admit faptul ca nu am urmarit totul cu sufcienta atentie.

Pe de alta parte, tu ai scris: "daca vreau iluzionism, ma duc la circ, nu la cinema". Atunc,i nu e mai du tata la cinema, CACI FILMUL ESTE(in procent de 80%) ILUZIE. Nu poti sa zici ca lururile pe are le vezi intr-un film sunt reale. Tot jocul actorilor, muzica, regia, fac pare dinr-un proces de a crea o iluzie cat mai credibila. Asa ca...(aici ar trebui sa tragi tu niste concluzii plauzibile)

Daca vrei, mai putem continua discutia asta(inr-un mod civilizat, evident), dar acum ma voi opri ca nu vreau sa scriu romane pe aici.

P.S: Cate filme de Lynch ai vazut tu ,mai ecact?
__________________
"Silencio"(Mulholland Drive)
kasper hauser is offline   Reply With Quote sendpm.gif