View Single Post
Old 29 Oct 2004, 22:41   #45
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by Frank:
Notorius, spui ca homosexualii sunt cei mai apropiati de suferinta femeii, ca o pot cel mai bine intelege. Nu mi s-a parut ca cei doi fii sa fi avut vreo sensibiliate la suferinta mamei lor. Nici Ignacio si nici Juan, care isi omoara fratele nu pentru a chinut-o pe mama lor, ci pentru ”ca-i incurca lui viata” si-i ”era rusine cu un asa frate in micul oras in care locuia”

stai, ma... in primul rand nu eu spun asta, ci almodovar ! eu din pacate am tot incercat timp de vreo doi ani daca nu chiar mai bine sa ma autoconving ca nu sunt homofob. in ultima vreme, am fost mai cinstit cu mine si am descoperit ca n-am reusit. poate ca si asta e un motiv pt care 'la mala education' mi s-a parut socant, fortat, cam indigest... numai ca bunul simt m-a obligat sa-l iau mai mult ca pe o parodie in stil almodovar, plina de umor negru insesizabil si kitsch (voit).

portretele de homosexuali pe care le-am vazut pana acuma in filmele lui almodovar au fost sensibile, ba chiar sentimentale (daca ne uitam la cel al lui benigno din 'hable con ella' - apropo, curios ca actorul care l-a jucat in 'hce', javier camera joaca un rol asemanator si in 'mala education')... nu am reusit sa-i urasc... aici, in schimb, avem de-a face cu niste epave umane precum preotul care le distruge viata celor doi copii pe care trebuia sa-i educe, frati ucigasi, 'cainizati' daca pot spune asa (dupa cum chiar tu ai remarcat), etc.

poate asta este un alt motiv pentru care am conchis ca NU este un almodovar veritabil...
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif