Thread: Hellboy
View Single Post
Old 02 Aug 2004, 13:41   #12
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by Alex Leo Serban:
1. 'film de gradinita' e si e.t., ceea ce nu-l impiedica sa fie una din capodoperele cinema-ului (na, c-am bagat si 'gradinita', si 'capodopera' in ac. fraza, sic!)
2. ma cam sperie cei care nu gusta comediile si 'filmele de divertisment'... imi vine sa le zic: get out of yr libraries & get a life!
3. cind vine vorba de 'intoleranta', 'iritare - priviti, nu mai departe, postarile lui herbert legate de 'fahrenheit 9/11', mmoore sau - in general - oricine are alta opinie decit el si e vorba de 'intoleranta', 'iritare' 'pure' - ca sa zic asa: adik, nu se aduc argumente!
(cum fac eu.)
so...
PS mai e o kestiune care ar trebui dezbatuta: pe forum intra si foarte multi regizori, scenaristi, etc, iar acestia - uneori - iau parte cu aprindere la discutii pro/contra filmelor romanesti; mi se pare ok, si e dreptul lor - fireste; dar - in conditiile in care nu stii ca x este kiar autorul filmului y (laudat de x, deci un fel de 'yx'), postarea fiind facuta (desigur) la adapostul pseudonimitatii (!), despre ce 'etica a forumului' mai vorbim? :?
1. mai intolerantule , mereu dreptule , propun sa sarim garduceanul gradinitei (mama paine alba coace - noi zburdam voios/ pentru pace, pentru pace - multumim frumos!), ca puerilizam forumul...

2. las' sa fie, te rog, si un om mai trist pe lumea aceasta, care nu priveste deloc (sau foarte rar) comedii. nu sunt periculosi tipii astia, te asigur, doar asa, au un mai dezvoltat sentiment al tragicului. si-apoi, intr-o lume caragialesca..., cum e cea romaneasca, face bine ca in peisaj sa mai apara si cate un incruntat...

3. iti multumesc ca tii sub observatie dosarul meu "anti m moore". e reconfortant sa stii ca esti citit...

4. chiar asa, mai regizorilor & scenaristilor care intrati pe Cinemagia, va rog sa va deconspirati, ca e foarte greu de discutat cu voi, ascunsi dupa pseudonime xy-te. noi ( ei lasa, unii dintre noi mau curajosi...) suntem cu pieptul dezgolit, iar voi va ascundeti sub haina groasa (si lasha! - ma completeaza mania) a anonimatului. rusine sa va fie!
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif