View Single Post
Old 08 Jun 2004, 01:03   #12
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Originally Posted by ricutza:
pana la urma cred e totusi un cerc vicios...cu cat sunt mai multe filme piratate, cu atat mai putina lume se duce la cinematograf deci vor fi aduse mai putine filme pe ecrane...cu toate astea, exista asa cum ati zis si voi, problema filmelor car enu apar la noi pe ecrane sau care nu mai ruleaza la noi pe ecrane....in aceste cazuri pirateria este necesara...asa ca eu nu i-as sanctiona pe cei care distribuie astfel de filme....totusi, pedepsele mi s epar si mie cam mari...

eu nu cred ca pirateria influenteaza negativ numarul oamenilor din salile de cinema la filmele noi. de multe ori cred ca chiar le promoveaza. in orice caz, daca pierderi exista, sigur sunt infime. cinema-ul ramane cinema. eu unul nu cred ca m-as fi dus la unele filme sa le (re)vad la cinema, daca nu le vedeam in prealabil pe calculator nu stiam ca sunt misto.
oricum procentajul cel mai mare al celor care se duc la cinema si care produc incasari nu cred ca sunt cei care sunt pasionati de filme si care tind cu orice pret sa aibe filmul ci cei carora le face placere sa iasa in mod regulat cu prietena/ul/ii in oras sa vada un film pe care n-ar avea farmec sa-l vada inghesuiti in fata unui monitor.
iar solutia cu procuratul filmelor pe dvd/vhs originale e deocamdata mult prea costisitoare pentru Romania. Mai bine te lipsesti.
sunt curios care e pedeapsa in alte tari, daca la noi este de 7-14 ani inchisoare.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif