View Single Post
Old 17 May 2004, 20:35   #60
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Originally Posted by Ambra Blu:
Originally Posted by Leonard:
Trainspotting il consider mai mult un film didactic, e cel mai bun numai daca iau in considerare ca a fost inaintea celorlalte, deci numai obiectiv, probabil e mai poetic, mai "cult film".

Funny. 'Trainspotting' e mult mai coerent narativ decit toate prostiile alea de vis urit care compun 'Requiem...' sau 'Spun' sau chiar bad trip-urile din 'Fear and Loathing ...' Si daca, sa zicem, sint eu chior si nu vad poezia din 'Trainspotting', didacticismul din el imi scapa cu desavirsire: unde iti zice Mark Renton sau nu fumezi, sa nu bei, droguri sa nu iei?

In alta ordine de idei, sugerez moderatorilor mai multa grija la plivirea ierburilor din aceasta discutie, nu de alta, insa mi se pare ca glorifica, nejustificat, consumul de substante halucinogene. Multumesc.

poate ca cu 'poetic' am exagerat la trainspotting, dar prin didactic ma refeream la faptul ca e facut bine ca film, nu prea ma doare de mesajul practic al filmului (ca-mi spune sau nu sa ma droghez, nu asta ma intereseaza). Ca dovada ca e didactic: este in programa de admitere la UNATC la imagine. E facut mai cu cap (dupa cum bine zici ca e mai coerent narativ), pe cand Requiem e mai mult intuitiv, facut parca sa te hipnotizeze (si imi place ideea) si sa te aduca in pielea personajelor. Iar coloana muzicala din cele doua e incomparabila, requiem are una dintre cele mai avantgardiste si originale muzici de film, pe cand la trainsp sunt niste melodii absolut comune. La partea de comedie recunosc ca trainsp are faze mai amuzante (poate de asta n-are nici o sansa sa ma hipnotizeze), requiemul insa e mai apropiat de patologic.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif