View Single Post
Old 30 Apr 2004, 14:37   #40
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Am stat citeva secunde pe ginduri inainte sa scriu doua rinduri despre cele trei rinduri scrise de marx. Am fost avertizat sa fiu atent cu coarda (sa nu o sar, adica). Dar mie mereu mi-a placut sa impung limitele si sa ma ascund dincolo de minte. In cazul de fata, a trebuit sa sap in mine dupa minte, sa il sondam impreuna pe domnul doctor ex-ginecolog. Adincimile din textul dumnealui nu sint neaparat compatibile cu ceea ce astept in mod obisnuit de la o cronica de film, asa ca primul verdict a fost: "subtire". Paradoxal insa, si ceea ce este subtire poate sa contina foarte multe adincimi, suprafete. CDurile, de exemplu. Ce a scris marx aici e un text-cd. Marx ne zice doua lucruri, unul derivind din celalalt: unu, crestinsmul nu se maninca cu ce il maninca Gibson si, doi, crestinismul dupa marx. Din doua definitii, prima prin negatie, a doua particularizata, stringem doua-trei litere din numele secret al lui Dumnezeu. Desi, dupa sfintul Augustin, cred ca Dumnezeu este sigiliul care isi lasa amprenta in ceara care sintem (bine, Sfintul Augustin dupa ureche), desi cred ca ratiunea nu este intotdeauna Dumnezeu, iar Dumnezeu nu este dalta, textul lui Marx se situeaza pe acelasi bastion cu mine in lupta impotriva filmului lui Gibson: crez ca amindoi sintem da parere ca Gibson a esuat in crestinismul lui de pelicula. In rest, noi sa fim sanatosi si hai Romania - Germania 5-1!
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif