Thread: Baraka
View Single Post
Old 07 Apr 2004, 19:42   #24
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
Quote:
Am vazut si Koyaanisquatsi, primul film de acest gen, la care Fricke a fost director de imagine, dar totusi nu mi s-a parut la fel de reusit ca Baraka, cel putin muzica e mult mai proasta.

Koyanis..., e facut cu vreo 10-15 ani mai devreme. de aici si diferenta tehnica...primul era filmat pe 35mm, cinemascop. al, doilea pe o pelicula speciala, foarte rar utilizata de 70mm, pe un format experimental, comandat special la panavision, pe care foarte putini l-au mai folosit. deasemenea "Time-lapse-mode"( cum se cheama procedeul de a filma cate o fotograma la un anumit interval de timp), a mai progresat mult intre timp.

cat despre muzica, parerea mea extrem de subiectiva, este ca Philip Glass, care a compus muzica de la primul film si care este cel mai cunoscut reprezentant al muzicii repetitive, nu se poate compara cu kitsch-urile muzicale din partea a doua. deasemenea sa pui muzica siropos-new age-ambiental-comerciala pe imaginea unor "dervishi"(adica aia care se-nvarteau in cercuri) si pe ritualurile alea tribale(care au propria lor muzica, mult, mult mai interesanta), e cam de KKO. :o
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif