View Single Post
Old 21 Dec 2003, 12:04   #78
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
Sarbatori fericite si tie,dar nu chiar asa de repede:

Quote:
Prima jumate din "se7en" nu prea mi-a placut. nici prima jumate din "mean streets". totusi, am avut rabdare si le-am urmarit pana la capat, iar in final n-am fost dezamagit - din contra, am ramas cu o impresie pozitiva despre ambele filme. d-aia ma uit la orice film pana la sfarsit - asa mi se pare corect.
Atunci iti sugerez sa faci in continuare la fel,dar incearca sa nu te mai plangi dupa aceea.


Quote:
comentarii la nivel de secventa...poate intr-o alta viata, ca in asta mai am si alte chestii de facut.
Da?Cine ar fi crezut?Ma bucur ca ai gasit cliseele...abia asteptam sa-tzi explic care scena e reprodusa din carti si care nu.
Quote:
in plus, cliseul nu se manifesta neaparat doar la nivel de secventa (adica poate sa fie ceva mai general, care sa afecteze filmul in totalitatea lui - vezi mai sus). si inca ceva - daca tii asa de mult la ideea ca filmu' asta e doar o prelungire a materialului lui tolkien, ar trebui sa-mi ceri clisee din carti, nu din filme.
dar poftim,astept cliseele din carti-fie ele particlare sau generale.

Quote:
si jake la motta din "raging bull" e etalonu' unor caracteristici (prostie/violenta). asta nu inseamna ca nu e un personaj complex.
Am spus PERSONAJELE,si nu un actor anume.Si cred ca ma repet:daca bine ii aduc eu aminte,legendele/miturile/povestile,in categoria carora se incadreaza si lotr nu au obiceiul sa duca prea in amanunt caracteriszarea personajului.

Quote:
- prima intalnire cu aragorn, care-i salveaza din abuscada de la han. gandalf a fost inchis in turnu' lu' saruman; totusi, aragorn vine in locu' lui la han, desi nu prea inteleg cand a avut timp sa vorbeasca cu domnu' vrajitor, avand in vedere ca asta fusese luat ca din oala si bagat la bulau.
Nu era in momentul respectiv nici o situatie periculoasa in care hobbitii sa se fi bagat constient sau pe care spectatorul sa o fi putut remarca:Aragorn ii avertizeaza si ii protejeaza,deci nu ii salveaza miraculos defel.Aragorn pluteste la mal,daca bine am vizionat eu scena,si e doar trezit de cal.Salvarea hobbitilor de catre oameni,respectiv enti,eu o consider ca parte a aceleiasi scene-oricum,e discutabila treaba.Si oricum,deocamdata sunt doar 4,deci eu am dreptate.


Quote:
asta te priveste pe tine, nu pe mine. probabil ti-ai dat seama ca nu fac parte dintre cei pe care filmul i-a incitat.
..mda...cred ca mi-am cam dat seama.
Quote:
Nu.Dar daca filmul te-a incitat si te-a fascinat eu gasesc ca e normal sa vrei sa citesti si cartea(cartile).

Quote:
"Atunci dat-zi foc,neanae,ce sa zic...?"
C'est la guerre!O sa incerc de acum inainte sa fiu mai subtil.
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif