View Single Post
Old 07 Dec 2003, 02:22   #42
w33dsmoker
Novice
 
w33dsmoker
 
Join Date: Sep 2003
Location: bucuresti
Posts: 10
Send a message via Yahoo to w33dsmoker
LOTR inseamna mai mult decat 6 ore de film

Nu cred ca neanae ar fi trebuit sa se apuce sa vorbeasca despre "fenomenul" LOTR fara sa-l inteleaga in complexitatea in care a fost acesta gandit de Tolkien. Principalul motiv pe care neanae il invoca este originalitatea...hmm, nu vad cat de original putea fi un film facut dupa o carte.Dar mai bine sa iau motivele pentru care lui neanae nu i-a placut filmul in ordine :

*Personajele - "caricaturi" ??? Fiecare personaj isi are rolul sau bine stabilit in calatoria lui Frodo si cred ca toate au o anumita complexitate. Nu cred ca se putea exagera pe partea psihologica din moment ce Tolkien numeste LOTR - "a fairytale". Sa presupunem ca romanii in genialitatea lor de mioara balcanica ar vrea sa faca o ecranizare dupa "Fat-Frumos cu bani in conturi"(un exemplu cam aiurea...but bare with me).Pai mai draga neanae tu probabil ai vrea ca Fat-Frumos sa fie chinuit de complexul lui Oedip si Ileana-Cosanzeana sa fie misterios atrasa de zmeul care o tine ostatica in turn...normal asta pentru ca sa aiba povestea si obligatoria (in viziunea lui neanae) latura psihologica. Si cat de destept ai vrea sa fie Frodo, de exemplu, care a fost ales de soarta sa faca o misiune pe care nu si-a dorit-o (uite si conflictul psihologic ) deci nu este cu nimic pregatit pentru ce urmeaza???

* Dialogurile - Sa stii ca dialectul asta nu e deloc o creatie a Hollywood-ului ci o creatie a lui Tolkien...Ca sa te lamuresc: Tolkien a inceput sa conceapa lumea fantastica din LOTR (Middle Earth) inca din adolescenta si a facut-o atat de bine incat in cele 5 carti LOTR (includ aici si "A Hobbits Tale" si "Silmarillon") el a dezvoltat si cateva dialecte (ale elfilor, ale hobbitilor etc.) si chiar alfabete pentru dialectele astea. Sa nu uitam ca Tolkien era lingvist. De fapt "Silmarillon" este o istorie completa a MiddleEarth-ului, care include mitologia, istoria, obiceiurile si limbajele oamenilor, elfilor, orcilor, dwarfilor etc. Ti-o recomand my dearest neanae.

*Povestea - Nici nu ar trebui sa mai comentez aici... In definitiv toate povestile se rezuma la eterna lupta dintre bine si rau, baietii rai sunt in general cam idioti si cei buni sunt viteji, drepti etc. Numai ca aici e vorba de cliseele din basme nu de cele de la Hollywood. Asa ca da vina pe Tolkien ca a creat o memorabila saga si un roman superb daca vrei neaparat sa dai vina pe cineva si lasa-l in pace pe Peter Jackson ca a facut tot ce a putut saracu'.

*"sarea si piperul" sau "romanul tot la mancare se gandeste"
LOTR nu se vrea a fi o comedie insa asta nu inseamna ca duce tragismul pana la limita...probabil ca ai ramas cu impresiile din "The Two Towers" in care atmosfera intunecata e necesara pentru a sugera ca misiunea Fratiei nu e deloc usoara.Ce ai fi vrut neanae ??? Gandalf sa hohoteasca ca Santa ??? Si inafara de asta cred ca Gollum e destul de amuzant.

(Pentru mine cel mai amuzant aspect a fost facut posibil -involuntar-de traducerea idioata.Cand Gandalf il cheama pe Shadowfax, Legolas zice :"If i'm not mistaking, that's one of the Meras! ".Si vine traducerea :"Daca nu ma insel, asta e unul dintre cai!".Freekin idiots!!!)

Cat de spre legimitatea acestui thread si cat de "polliticaly correct" este el - no comment!!! Si eu vroiam sa fac un "Welcome T3 haters" insa
m-am abtinut

Neanae...probabil ar trebui sa mai vezi filmul o data, insa numai dupa ce citesti toate cartile.Si ai sa vezi ca nu (doar) originalitatea face un film sa fie privit (daca ar fi asa, as face un film despre "singuratatea unui calorifer debransat fara iubita sa teava" si as devini mai celebru ca Spielberg )

Scuze ca am ocupat atat spatiu, insa trebuia sa-i raspund haterului
__________________
My songs can make you cry,
take you by surprise
and make you dry your eyes
with the same line.
(My man Em )
w33dsmoker is offline   Reply With Quote sendpm.gif