View Single Post
Old 02 Dec 2003, 21:33   #27
neanae
Senior
 
neanae
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 98
OK, I'm back!

1. De ce nu mi-a placut filmul.

a. personajele - in fond niste caricaturi. nici unul n-are mai mult de 1-2 caracteristici, nici unul nu e prea destept, de complexitate nici nu poate fi vorba. boring as hell...

b. dialogurile - orice om care vorbeste engleza la nivel basic poate sa spuna ca dialectu' asta e o creatie a hollywood-ului, care vrea sa dea greutate unor replici de altfel tampite si unor discursuri despre nimic. nici un om in carne si oase nu vorbeste asa.

c. povestea - ca de obicei, baietii rai sunt cam saraci cu duhul, ceea ce taie nitel din suspans. si mai rau e faptul ca se foloseste mereu acelasi device - baietii buni ajung invariabil in situatii fara iesire, din care sunt salvati - mereu in ultima clipa - de un aliat picat din cer. dupa 3-4 salvari din astea miraculoase, am inceput sa ma plictisesc.

d. dl. jackson si scenaristii lui se iau prea in serios. filmele-astea n-au sare si piper, "umorul" e putin si jalnic (vezi piticu' - e acolo doar pentru comic relief, but i'm not laughing), de ironie/autoironie ce sa mai zic...

2. De ce am inceput threadul - pentru ca nu mi s-a parut foarte practic sa bag doar un post in thread-ul ala de 20 de pagini cu "the miracle..." Am postat ceva si acolo, dar s-a pierdut pe parcurs (cine nu ma crede poate sa verifice - pe la pagina 22)

3. Multa lume a pus la indoiala oportunitatea folosirii cuvantului "haters". De ce? Asa cum orice fan LOTR are voie sa-si declare dragostea pentru filmele respective, si eu am voie sa declar exact contrariul. la urma urmei, n-am incitat la violenta si discriminare, iar Constitutia imi permite sa urasc ce si pe cine vreau. Cred ca unora dintre voi li s-au urcat la cap toate discutiile pe tema "politically correct".

Orice alte nelamuriri vor fi clarificate pe masura ce le formulati. Pa!
neanae is offline   Reply With Quote sendpm.gif