View Single Post
Old 14 Nov 2003, 12:53   #46
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Hmm... Trebuie sa recunosc ca Gaaandalf are dreptate la faza asta. Desi eu tot sunt de parere ca filosofia din "Matrix" este un amalgam apartinand diferitor culturi, care ajunge un fel de bullshit. (dar, oricum, ricutza spunea ca arta se formeaza dintr-o amestecatura, deci...)

Una peste alta, "Revolutions" mi se pare mult mai aproape de primul "Matrix" (iar finalul este o reluare a primului film: dupa ce Smith il distruge, Neo renaste si-l omoara din interior. Mai ramane intrebarea daca moare dupa aceea, sau traieste - naiba stie, dar, cum am zis, e mult bullshit aici...) Si "Revolutions" nici nu are atata bataie si prostii ca a doua parte, iar scena de lupta din Zion nu se pune (fanii LOTR stiu de ce). Pacat (in contextul trilogiei) cu acel "Reloaded", care pierde savoarea primului, care avea atatea aluzii frumoase, de la religii la "Alice in Wonderland"!


(ce-o sa ma distrez peste 20 de ani, cand "Matrix"-ul va fi privit cum e "Star Wars"-ul acum. Din absolut toate punctele de vedere...)




P.S.: Cat despre fata lui Mifune, ai dreptate: I.C.-14. Doar ca atunci cand trec o mie de cantinele peste capul tau, te astepti sa fi mort, nu sa ai fata brazdata frumos si sa apuci sa spui exact cat ai de spus (asta e un sindrom interesant: si Trinity apuca sa spuna doar ce are de spus... si moare! Al dracu' Hollywood!)
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif