View Single Post
Old 24 Sep 2003, 15:01   #29
mamamia
Novice
 
mamamia
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17
Cinematografia romaneasca ?

Sunt uimit. De la aparitia lor, filme gen "Occident" sau "Furia" au fost apreciate si, vad aici, pe acest forum, inca mai sunt. Da, poate ne mindrim cu ceva : cu o serie, asa cum americanii, din cind in cind inaugureaza cite o serie (V."Tacerea mieilor") si apoi storc tot ce se poate staorce, pina la ultima picatura, din fulminantul succes.
Sunt uimit cum nimeni nu simte nevoia unor filme "normale" care sa povesteasca firesc despre oameni normali si problemele lor normale... Sigur, suntem extaziati de "Furia" dar asta numai in furia sumei frustrarilor noastre individual/colective, "cioraniene" ar spune cineva. De parca in tara asta nu avem de povestit decit despre cit de caca este totul si ajungem sa ne miram cum de acest "caca" al vietii noastre, pus pe ecran nu ajunge prea departe la Los Angeles sau pe Coasta. Pai cum sa ajunga ? Sunt frustrarile noastre atit de interesante ? Sunt, se pare, dar doar pentru noi.
Putem povesti in felurite chipuri, felurite povesti despre cit de prost e-n Romania, ce societate bolnava avem (de parca nu noi am creat-o dupa chipul si asemanarea noastra) ca banii, acei multi bani vor veni tot din Matrix. Iar cind cite un film normal, frumos de normal ajunge sa fie premiat pe Coasta nu ne ramine decit circoteala de genul "juriul ala de basinosi nici n-avea din ce s-aleaga, premiul..." Adica nici din marfa altora, nici din marfa noastra.
Mergind un pic mai mult in timp, ca tot am pomenit de marfa, la vremea aparitiei filmului "Marfa si banii", fata de valul de extaz pe care l-am constatat, am evitat sa vad "marfa". Cu putin timp in urma, totusi, l-am vazut. Cu toata lipsa mea de bun simt, film mai prost nu cred ca am vazut de mult (rapotrindu-ma, cit de cit, la pretentii!). Era, parca, inaugurata o serie : aceeasi cersetori, furiosi, visatori occidentali etc. Da, intr-adevar : asta suntem, asta meritam. Bravo noua !
mamamia is offline   Reply With Quote sendpm.gif