View Single Post
Old 19 Jun 2002, 10:03   #24
^Neo^
Junior
 
^Neo^
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 27
Send a message via Yahoo to ^Neo^
Salutare tuturor fanilor "Matrix"!
In primul rand trebuie sa va marturisesc ca "Matrix" a fost unul dintre filmele mele preferate...motiv pt. care m-am decis sa particip si eu la acest forum...sper sa "conversez" si cu altcineva in afara de Demona si ugly (singurii care au ramas activi aici, din cate vad eu)...deoarece sunt multe subiecte de abordat...
Pt. inceput haideti sa clarificam cateva lucruri:
- se fac doua continuari la "Matrix", NU pt. ca a avut foarte mare succes prima parte (desi succesul/profitul a contat foarte mult - daca era ca "Johnny Mnemonic"? - alt film cu Keanu - sau ca "Speed 2"? - 1 alt sequel, slava Domnului ca a refuzat acelasi Keanu sa joace in aceasta continuare), ci pt. ca fratii Wachowski au gandit acest proiect, la care lucreaza din 1993 (!!!), ca pe o trilogie...;
- sa nu uitam ca prima parte a obtinut 4 premii "Oscar" din 4 nominalizari (succes 100%), desi la cateva categorii a concurat cu "Star Wars Episode 1: The Phantom Menace") si a lansat o moda pe care o regasim in mai toate filmele, reclamele si videoclipurile...;
Si eu sunt foarte curios daca cele doua continuari se vor ridica la nivelul calitativ al primei parti...insa trebuie sa privim optimist, deoarece avem cateva motive:
- in primul rand - cei doi fratiori din Chicago (ma refer la Wachowski, bineinteles) au cazut de acord cu producatorul Joel Silver sa amane data lansarii celor doua continuari; initial era vorba de 25 decembrie anul acesta pt. partea a doua; printre motivele invocate: foarte-foarte mult de lucru...si decat sa iasa ceva de mantuiala...bravo lor(!);
- distributia principala a ramas neschimbata...la fel ca si oamenii din punctele-cheie...ba mai mult au fost atrasi cativa tipi foarte buni in anumite domenii asupra carora am sa revin intr-o alta interventie...
- Andy si Larry (apropo, au fost si scenaristi la "Assassins" - cu Banderas si Stallone) au fost la inceput maguliti cand au vazut ca sunt copiati (celebrul slowmo/bullet time etc. etc.) dupa care au devenit chiar stresati cand au vazut ca aceasta imitare a luat amploare...asa ca au decis ca ultimele 14 minute dim "Matrix Revolutions" sa contina niste secvente care, pt. a fi imitate/copiate/parodiate...sa dureze tot atat timp cat le-a luat si lor(aproximativ 2 ani) si sa-i coste la fel de mult...astept cu nerabdare...
Voi reveni cu alte amanunte si noutati in curand...
P.S.: ce parere aveti de teaser? pe mine m-a cam pus pe jar...
^Neo^ is offline   Reply With Quote sendpm.gif