Thread: Stalker
View Single Post
Old 29 May 2002, 12:00   #25
jory
Novice
 
jory
 
Join Date: May 2002
Posts: 13
Felicitari pentru subiect- mi-a placut foarte mult tot ceea ce s-a scris.Cand am vazut filmul mi s-a intamplat o chestie foarte ciudata:nu stiu daca stiti, dar filmul se inspira dintr-un roman SF numit "Picnic la marginea drumului"de Arkadi si Boris Strugatski (care au scris dealtfel si scenariul filmului);eu citisem romanul inainte si am ramas oarecum dezamagita dupa ce am vazut filmul pentru ca ma asteptam sa aiba ceva mai multe conotatii SF (desi chiar si in roman accentul se pune mai mult pe problema filozofica, iar majoritatea chestiilor SF-scuzati termenul dar e singurul care mi-a venit in minte -sunt doar pretexte).
Ideea de baza a romanului este urmatoarea: Zona este de fapt locul de aterizare al unei nave extraterestre si ca urmare a acestui lucru aici se intampla fenomene ciudate.Autorii fac o analogie foarte ineresanta:ei vad vizita "alien-ilor" ca pe un picnic la marginea unui drum stelar-vii, te distrezi si pleci lasand in urma ta o groaza de chestiute pentru tine inofensive si obisnuite,dar cu efecte ciudate asupra localnicilor. Acesti asa numiti "stalker"-i intrau in Zona, desi accesul era interzis, si luau diverse obiecte (acelea cu proprietati ciudate despre care vorbeam) pe care le vindeau "la negru" laboratoarelor sau micilor "afaceristi".
Dincolo de partea stiintifica, romanul este insa o critica la adresa societatii care conditioneaza viata omului(m-am cam pierdut in povestire, dar asta pentru ca mi-a placut enorm de mult romanul si ma bucur ca pot vorbi cu cineva despre el).
Revenind la uimirea mea la vederea filmului, mi-am dat seama mai tarziu ca este de fapt exeptional asa cum este, fara alte adaosuri carora le-am simtit lipsa la prima vizionare. Mi-a placut foarte mult ideea de a da personajelor nume simbolice si mai ales felul in care a fost filmat: este uimitor cum poti exprima atat de multe lucruri cu atat de putine cuvinte.
jory is offline   Reply With Quote sendpm.gif