Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Star-uri (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=230)
-   -   Filmul meu preferat regizat de James Cameron (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=96711)

rc-st. 11 Feb 2010 13:58

Filmul meu preferat regizat de James Cameron
 
Tocmai am castigat un premiu la TVMania la concursul Avatar.
Concursul suna asa : scrie care e filmul tau preferat regizat de James Cameron si de ce iti place.
Si uitati ce am scris

Filmul meu preferat, regizat de James Cameron, este Terminator 1.
Va intrebati oare de ce eu consider ca e Terminator 1 si nu Terminator 2 sau Titanic, care a avut 11 premii Oscar?
Pentru ca Terminator 1 este de fapt cel mai lucrat film din toata seria.
Arnold era ocupat cu alt film, si Cameron, care era un biet regizoras a avut timp sa faca schite(storyboards) pentrt tot filmul si sa il pregateasca la cheie... ceea ce nu se vede Terminator 2 iar in Terminator 3 nici atat ..Terminator 4 deja nu mai are nimic din cel originar...
O secventa emblematica este secventa barului.
Cele trei personaje sunt in diferite puncte ale orasului. Sarah Connor este acasa la ea, soldatul trimis sa o salveze in alta parte, sparge un magazin, iar Terminatorul o cauta pe ea.
Regizorul pregateste intalnirea celor trei in asa fel incat cei trei se intalnesc in acelasi moment. Nu cred ca alt regizor ar fi rezolvat intalnirea mai bine.Poate ca Robotul o intalnea primul pe Sarah, apoi o salva soldatul, sau soldatul se intalnea cu Sarah, etc, ceea ce ar fi redus din tensiune si din impactul exploziv care il produce aceasta intalnire.
Un alt merit al acestui film este ca regizorul a dispus de un buget foarte mic dar a reusit sa faca un film foarte mare, fata de filmele care le face acum, avand buget nelimitat.
De exemplu, pentru a arata lumea din viitor, dominata de roboti, el a folosit un singur robot care calca cu sinele o gramada de capete de schelet. Acest cadru este mult mai expresiv pentru aceea lume terifianta decat intreg filmul Terminator 4 care iti prezinta aceea lume in detaliu . Si acest lucru se intampla pentru ca acel cadru lasa spectatorului sa isi imagineze restul lumii, pe cand in Terminator 4 spectatorului i se da pe tava toata lumea si nu isi mai poate imagina nimic. Interactivitatea este pierduta.
De aceea Terminator 1 este filmul meu preferat din cele regizate de James Cameron chiar daca a facut si alte capodopere ca Aliens, etc.

pipes 11 Feb 2010 19:04

Locul 1 - Aliens. pentru atmosfera, fiori, actiune si dedicarea celor implicati (actori, regizor, etc.)

Locul 2 - The Abyss. mult subapreciat.

Locul 3 - Terminator 2. modelul ideal de SF/Actiune/Apocalipsa.

Gospin 11 Feb 2010 19:06

1. Terminator 2
2. Titanic
3. Avatar

alextreme93 13 Feb 2010 07:12

1.Terminator 2
2.The Abyss
3.Avatar

Btw,s-a incumetat cineva sa vada filmu' din 81 a lu' Cameron Piranha 2?:-?

rc-st. 20 Feb 2010 18:14

piranha 2? ... hm nu... era ala cu aia doi indragostiti care sunt mancati de piranha ?
daca e ala e bun... si l-am vazut demult ... daca nu e ala... nus ce sa zic

moltisanti88 21 Feb 2010 22:12

Terminator 2
Titanic
Aliens

hokage33 27 Feb 2010 10:34

Titanic va ramane pe primul loc pentru totdeauna de la James.
Terminator 2 (pe locul doi)
Avatar (pe locul trei)

Anita 28 Feb 2010 16:06

Terminator 2
The Abyss
Titanic

buticut 28 Mar 2010 19:32

Originally Posted by pipes:

Locul 1 - Aliens. pentru atmosfera, fiori, actiune si dedicarea celor implicati (actori, regizor, etc.)

Locul 2 - The Abyss. mult subapreciat.

Locul 3 - Terminator 2. modelul ideal de SF/Actiune/Apocalipsa.


Quote:

in Terminator 3 nici atat ..Terminator 4 deja nu mai are nimic din cel originar...


Originar as in "pacat originar"? Si eu as pune T2 peste T1, de fapt e unul dintre putinele sequels mai bune decat originalul. Asa ar arata si topul meu,pipes, doar ca as pune T2 peste The Abyss, care intr-adevar si mie mi se pare subapreciat. De fapt cred ca este si unul dintre cele mai bune filme ale lui Cameron in materie de acting. Probabil ca si True Lies si-ar gasi locul intr-un top 5, pentru ca e bloody entertaining. Nu l-am mai vazut de ceva vreme, dar stiu ca m-am distrat copios la el.

pipes 28 Mar 2010 21:36

de acord cu tine, buticut.
l-am pus pe locul 2 tocmai pentru a sublinia subaprecierea. chestii subliminale.... :))
nu o sa mai avem astfel de filme prea curand......

Medicate 05 Apr 2010 11:27

hmmmm best of the best : T2 - The judgement day !

Klara 05 Apr 2010 19:05

Terminator 2
Titanic
Alien

Disciple 06 Apr 2010 00:03

1. Terminator 2
2. Terminator 1
3. Aliens
4. Avatar
5. True Lies
6. The Abyss
7. Titanic

Am facut clasamentul acesta deoarece James Cameron este unul dintre regizorii mei preferati si fiecare film al sau mi-a placut intr-o mai mica sau mai mare masura.

HappyKid 06 Apr 2010 13:27

1.Terminator 2
2.Terminator 1
3.True Lies
4.Titanic


Poate ca ma uitati acum pe topul preferintelor mele.Si ce sa vezi?Lipseste Avatar.Este un film super,cu o grafica minunata,sunet..tot e grozav la el.Dar sincer,pe mine nu ma pasioneaza asa ceva:-?? Pur si simplu:):) si ce pot sa spun?Imi place Arnold Schwarzenegger:)

RomaniaMare 06 Apr 2010 15:25

Titanic !!!

iondindeal 07 Apr 2010 17:25

Terminator 2
Titanic
Aliens

Neuptolem 08 Apr 2010 10:51

1. Terminator 2: Judgment Day
2. The Terminator
3. Aliens.
4. Titanic.
5. Avatar.

claudiu-daniel-lugoj 08 Apr 2010 13:30

claudiu-daniel lugoj
 
1.TERMINATOR 2
2.AVATAR si ALIEN
3.TITANIC
4.ABYSUL
toate sunt niste capodopere.

rc-st. 09 Apr 2010 14:55

Cel mai prost film al lui Cameron
 
relansez topicul

Cel mai prost film al lui Cameron
1 Titanic
2 Avatar
3 ...hm... nu cre ca am vazut asa multe filme de el

Disciple 09 Apr 2010 15:42

Mai bine iti relansezi creierii aia statuti.


All times are GMT +2. The time now is 00:20.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.