Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Film in general (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=227)
-   -   Civilizatia amerindiana pe ecran (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=96684)

SoX 04 Feb 2010 23:29

Civilizatia amerindiana pe ecran
 
In decursul istoriei cinematografiei atat cea americana cat si cea straina s-a incercat o expunere a civilizatiei amerindiene pe marele ecran, fie mai serioasa si realistica, fie parodiata.
In acest topic o sa ma rezum doar la ecranizarile care au incercat sa expuna cat mai real aceasta civilizatie.
Astfel, nu stiu cate cunostinte aveti despre "pieile rosii", dar ca simpli devoratori de scenarii as dori sa discutam despre cat de real ne este prezentata civilizatia respectiva prin perspectiva filmului.

De exemplu, daca in ecranizarea lui Mel Gibson, "Apocalypto", ni se arata ca fiind o civilizatie mult mai violenta datorita ritualurilor pe care le practicau, sau daca in "Dances with Wolves" fetzele palide erau tratate de catre "indieni" precum Locotenentul John Dunbar interpretat de Kevin Costner, sau daca amerindienii s-au adaptat la noua civilizatie a americanilor precum in filmul "Bury my heart at Wounded Knee"

Si, de-asemena, as dori sa precizati ce film a expus cat mai real civilizatia respectiva si de ce.

Pitbull 04 Feb 2010 23:42

I-am descoperit pe "indieni" începând din 1964 - filmele germane cu Winnetou fiind primele care m-au initiat în ceea ce înseamnä a fi "fan"; evident, mai încolo a urmat si lectura romanelor lui Karl May. ...Apropo, e foarte ciudat cä, în afara seriei cu Pierre Brice (se gäsesc toate pe torrente, mi le-am luat anul trecut! Sä nu faceti ca mine, pirateria e o crimä!), cinematograful l-a ignorat aproape total.
Asa cä am devenit un iubitor al pieilor-rosii - dar nu pânä la a le studia civilizatia în mod deosebit. Totusi, am bucuria de a fi cunoscut pe net, acum niste ani, o printesä Blackfoot autenticä, din statul Washington; avea vreo 50 si ceva de ani, era imens de grasä si foarte simpaticä. Iar mai-nainte, prin 2000-2001, tot pe net, am avut o iubitä virtualä californianä, de origine mexicanä si etnie aztecä (relatie pe care am inclus-o integral în romanul "Again", scris tot atunci).

paul_aramis 05 Feb 2010 01:18

dacă e să vorbim de filme, unul care încearcă să prezinte pe "indieni" dincolo de zicerea celor de acum un secol şi jumătate "un indian bun e un indian mort" şi dincolo de filmele de aventuri, ar fi cam aşa:

- Geronimo, o legendă americană
- Crazy Horse
- Broken Arrow
- The Pathfinder

mai sunt apoi câteva din cele în care a jucat Graham Green

Windom 05 Feb 2010 16:09

Venind mai aproape de zilele noastre, exista citeva filme interesante care incearca sa prezinte conditia amerindianului in societatea americana de astazi - doua imi vin acum in minte: Smoke Signals (1998) si Frozen River (2008).
In ceea ce priveste "pieile rosii", filmul definitoriu cred ca ramine Dances With Wolves, facind, desigur, abstractie de toate neintelegerile ivite ulterior intre indieni si Costner...
Alaturi de filmul lui Costner, la loc de frunte plasez si The Last of the Mohicans al lui Mann. Superb...

vave 06 Feb 2010 12:39

The Last of The Mohicans este filmul ce mi-a rămas la suflet.

Dar oare am putea încadra aici şi... Dr. Quinn, Medicine Woman? :D

Gospin 06 Feb 2010 12:44

Oo da!
Dr. Quinn, medicine woman! Am urmarit si eu ceva timp :)

SoX 06 Feb 2010 12:52

Originally Posted by vave:

[i]Dar oare am putea încadra aici şi... Dr. Quinn, Medicine Woman? :D


Sigur ca da. Pentru ca si acolo erau prezentate divergente intre amerindieni si americani. Si nu in ultimul rand, Sully, din cate imi aduc aminte era 1/2 amerindian - 1/2 american. Deci se poate spune ca s-a expus civilizatia "pieilor rosii" si in acest serial.

P.S. Serialul preferat e chiar Dr. Quinn, Medicine Woman :D

vave 06 Feb 2010 12:55

Originally Posted by SoX:

P.S. Serialul preferat e chiar Dr. Quinn, Medicine Woman :D


Ca să vezi coincidenţă.

Windom 06 Feb 2010 13:02

Hai mai, Dr. Quinn...(:| Mai bine Northern Exposure, ca tot vorbea Pit la un moment dat de indience grasutze & simpatice... Ala da serial...:x

SoX 06 Feb 2010 13:02

Originally Posted by vave:

Originally Posted by SoX:

P.S. Serialul preferat e chiar Dr. Quinn, Medicine Woman :D


Ca să vezi coincidenţă.


...si sa nu crezi :))

Windom 06 Feb 2010 13:06

Terrence Malick - The New World:x

SoX 06 Feb 2010 13:20

Originally Posted by Windom:

Terrence Malick - The New World:x


Intradevar, acest film ne-a aratat o altfel de relatie dintre "indieni" si coloniile proaspat stabilite acolo. Terrence Malick ne-a demonstrat prin aceasta ecranizare ca totusi se putea stabili o relatie foarte buna intre cele doua civilizatii daca americanii aveau rabdare in ceea ce priveste evolutia "pieilor rosii".

Pitbull 06 Feb 2010 18:52

Originally Posted by Windom:

vorbea Pit (...) de indience grasutze

Originally Posted by Pitbull:

imens de grasä

..

Windom 06 Feb 2010 20:23

Nitel tact, Pit. Nu poti afirma despre o reprezentanta a sexului frumos ca e grasa, daramite imens de grasa... Plinutza, rotunjioara, cu forme generoase, grasutza mai merge... Imens de grasa its not allowed outside Al Bundy's store...:-$

Kramer 06 Feb 2010 21:56

Occhio alla penna e primul film care îmi vine în minte când aud de indieni.

Pitbull 06 Feb 2010 22:12

@Windom:
Nu, cä ea însäsi recunostea - fäcea si haz, pe chestia asta. Avea bun-simt si umor. :)

paul_aramis 06 Feb 2010 22:31

off-topic (doar un pic)

meine Freunde, lassen Sie mich Ihnen sagen, dass Buddy Pitbull hat Recht:

BLACK-SPIDER 11 Feb 2010 12:17

Ma gandeam cum s-ar simti un ameridian daca ar privi Avatarul? S-ar regasi printre Navi si civilizatia lor? Cine se gandea ca aceasta civilizatie, pe care si eu unul o admir, ar putea deveni sursa de inspiratie pentru un film lansat in 3d care sa revolutioneze cinematografia :D

SoX 11 Feb 2010 13:11

Originally Posted by BLACK-SPIDER:

Ma gandeam cum s-ar simti un ameridian daca ar privi Avatarul? S-ar regasi printre Navi si civilizatia lor? Cine se gandea ca aceasta civilizatie, pe care si eu unul o admir, ar putea deveni sursa de inspiratie pentru un film lansat in 3d care sa revolutioneze cinematografia :D


Nah, inca unu' a observat lucrul asta :p

pipes 11 Feb 2010 13:48

incredibil........


All times are GMT +2. The time now is 17:46.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.