Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Condica de sugestii si reclamatii (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=226)
-   -   (de)banarea cu jeleu (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=92776)

Supastar 03 May 2008 14:51

(de)banarea cu jeleu
 
constat cu surprindere ca jeleu a fost banat.

mi se pare o actiune partinitoare, exagerata si abuziva. aduc argumente in aceasta directie:

- ceea ce a scris jeleu n-o fi frumos si o fi chiar defaimator, dar el crede ca ceea ce scrie e adevarat si a ramas aproximativ in limitele decentei

- nimeni nu a reclamat calcarea in picioare a vietii private (a lui pitbull in acest caz) nici macar pitbull care a sustinut ca datele sunt cunoscute public si a adus contra-argumente in favoarea sa pentru a oferi o alta perspectiva asupra problemei

-jeleu este unul dintre membrii vechi ai acestui forum

-continua sa contribuie pe forum si cu pareri si discutii cinematografice si de obicei scrie bine ce scrie. sa recunoastem ca sunt din ce in ce mai putin de astfel de membrii

-il conjur pe pitbull pe care nu il consider un las care sa profite de banarea pentru a pastra linistea asupra subiectului sa recunoasca faptul ca nu sunt motive suficiente pentru aceasta banarea

-personal, ma deranjeaza foarte mult cand membrii vechi (care inca mai scriu on-topic despre filme pe forum!) sunt banati cu graba. si asa mai sunt relativ putini oameni care scriu regulat pe forum dintre care mai sunt si unii cu contributie pozitiva on-topic minima daca nu chiar nula (ii stiti si voi: neuptolem (asta macar mai are obsesii cu cateva filme mediocre), dragomara(care nu cred ca a scris despre filme mai mult decat cateva titluri izolate) etc.)

in lumina acestor argumente, cer debanarea lui jeleu!

Pitbull 03 May 2008 16:21

OK, nu "pästrez täcerea asupra subiectului", desi nu-mi face nici o pläcere sä räscolesc gunoaiele. Dar, what's fair, is fair.
Inca de anul trecut, când fuseserä bannati, mai mult sau mai putin justificat, alti membri cu vechime (Carmine, Raptor...), am sustinut renuntarea totalä la bannäri definitive, si trecerea la cele temporare (termen maxim: un an), cu sansa de a fi debannat chiar mai devreme, în situatia în care respectivul revine asupra atitudinii care a dus la bannare: îsi prezintä scuze, se angajeazä sä nu recidiveze, etc; evident (si sine ira et studio), în cazul unor recäderi, încrederea de acest gen inträ tot mai profund sub semnul îndoielii; e limpede cä, desi posibilä de jure, revenirea unor personaje ca fostii Ambra Blu sau Gandaalf e utopicä, dupä ce au folosit clone (sau, în cazul primului, în plus au si abuzat de bunävointa noasträ de a le mai acorda o sansä) pentru a ataca fie forumul în ansamblul lui, fie doar pe unii useri, moderatori, administratori, etc.
In cazul lui Jeleu, asadar, lucrurile stau cât se poate de clar: va fi debannat de îndatä ce-si va prezenta public scuze - eventual, detaliind motivele ce l-au îndemnat sä facä ceea ce a fäcut: nu numai fatä de mine (eu voi fi mai discret; n-am nevoie de explicatii, ajunge sä-si cearä iertare si sä promitä cä s-a potolit, si-l voi ignora total, läsându-l astfel în pace), ci si fatä de forum - de exemplu, insistenta de a evidentia public si obraznic unele greseli de pe site, desi se stabilise ca acestea sä fie aduse privat la cunostinta administratorilor, discutia devenind publicä doar în cazul necorectärii lor sau al unor controverse; ori, mai ales, cazul în care a sustinut, pe acelasi ton impertinent si ipocrit-moralizator, manevra unui fost user bannat, care afirma cä siteul CineMagia ar fi host de filme piratate pentru downloading (mai exact: Gandaalf, autoclonat ca Sade si, ulterior, Vixen).
Am votat cä mi-e indiferent.

Apropo. Dacä eu "cred sincer" cä tatäl sau unchiul lui Supastar au tras cu mitraliera pe Calea Girocului, în 17-18 decembrie 1989 (sau poate chiar el arunca de la geam în demonstranti cu biberoane-Molotov), nu m-apuc sä bat toba numaidecât. Primul lucru pe care-l fac, e sä-l întreb, privat, ce are de spus despre asta: ce e adevärat si ce nu? Care e pozitia lui acum fatä de cele întâmplate? Etc. Si, în functie de räspunsul pe care mi-l dä (si dacä mi-l dä), väd eu ce fac.
Hai sä fim cinstiti: pustiul ästa e o lichelutä care pozeazä-n "demascator". A auzit niste bârfe (deja, de ieri pânä azi, a reiesit cam pe unde stä procentajul lor de adevär), si nici nu i-a trecut prin cap sä le verifice (oricum, proveneau din acea zonä pe care n-o nominalizez, în virtutea pactului de neagresiune încheiat recent cu seful de-acolo). S-a repezit sä le facä publice, ca sä se dea rotund cu asa-zisa lui "moralitate" - relevatä de fapt, în toatä abjectia ei, prin faptul cä a trädat, färä motivatie si tranzitie, prietenia unui om care-l ajutase totalmente dezinteresat pentru admitere, cu sugestii, recomandäri de meditatori particulari (anume l-am consultat, pentru el, pe Dinu Tänase - un om al cärui nume el îl foloseste acum împotriva mea; caracter, de! - si, la propunerea lui, l-am trimis spre Laurentiu Damian), si cu încurajäri si sfaturi noi, dupä ce acelasi Damian, propriul lui meditator, l-a picat din eliminatorii.
Concluzie: nici o faptä bunä nu rämâne nepedepsitä.

Supastar 03 May 2008 17:12

gasesc cam 3 critici prin mesajul tau. la 2 dintre ele am cate ceva de spus (k despre partea cu filmele pirate nu sunt in cunostinta de cauza):

- partea cu criticatul in public, com'on!, miroase a totalitarism manipulator. cat despre agresivitatea din ton, poate asta e stilul lui. pe cinefan topicul de critici la adresa site-ului/forumului scris de jeleu se numeste: "ce p.ula mea"(RECTe a lui!). i don't see anyone (acu nu k ar fi multi :P ) complaining despre altceva inafara de probleme propriu-zise.

- in ultimul paragraf "uite ce lichea e pt k uite ce a facut in trecut" faci EXACT ceea ce ti-a facut el tie! e aceeasi reteta. el ia ban; tu nimic. (prin asta nu zic s iei si tu ban! pt k sunt total impotriva ban-ului pe motiv de disipare de idei/afirmatii)

in continuare, nu vad niciun motiv serios pentru a-l bana.

am vorbit cu jeleu. el chiar tine sa se intoarca pe forum. si deocamdata motivele pentru banarea lui mi se pare k nu tin, ba chiar sunt usor combatibile cum se poate vedea mai sus.

PS.frumos ar putea sa poate si jeleu accesa pagina asta macar ca vizitator.

PPS. am intrat cu intentia de a sterge poll-ul pe care il introdusesem cu mai bine de 1 ora dupa ce am scris mesajul initial. m-am razgandit: nu e vorba de dorinta publica, ci de respectarea unor principii.

redmen 03 May 2008 17:18

Am votat cu abtinerea desi sunt de acord cu banarea acelui user.La fel cum zicea cineva ... aici nu e "vanatoare de vrajitoare" ci este un forum cu si despre filme ... lumea ar trebui sa se limiteze la asta.Si daca sunt neintelegeri sau disensiuni sa si le rezolve persoanele respective pe mesaje private,pe messenger sau in viata reala.Cu scandaluri d`astea gratuite se alunga si putinii useri care apartin forumului sau cei care ar dori sa vina in comunitate.

Pitbull 03 May 2008 17:51

Originally Posted by Supastar:

[ 1) ] - partea cu criticatul in public, com'on!, miroase a totalitarism manipulator.

[ 2) ] cat despre agresivitatea din ton, poate asta e stilul lui. pe cinefan topicul de critici la adresa site-ului/forumului scris de jeleu se numeste: "ce p.ula mea"(RECTe a lui!).

[ 3) ] i don't see anyone (acu nu k ar fi multi :P ) complaining despre altceva inafara de probleme propriu-zise.

[ 4) ] - in ultimul paragraf "uite ce lichea e pt k uite ce a facut in trecut" faci EXACT ceea ce ti-a facut el tie! e aceeasi reteta. el ia ban; tu nimic. (prin asta nu zic s iei si tu ban! pt k sunt total impotriva ban-ului pe motiv de disipare de idei/afirmatii)

[ 5) ] am vorbit cu jeleu. el chiar tine sa se intoarca pe forum. si deocamdata motivele pentru banarea lui mi se pare k nu tin, ba chiar sunt usor combatibile cum se poate vedea mai sus.

[ 6) ] PS.frumos ar putea sa poate si jeleu accesa pagina asta macar ca vizitator.

1) Ce tie ti se pare "totalitarism manipulator" mie mi se pare bun-simt. Chestie de perceptie.
2) Ce tie ti se pare "stilul lui", mie mi se pare mârlänesc. Din nou chestie de perceptie...
3) Chestie de obisnuintä, de nivel, de educatie...
4) Ai perfectä dreptate - doar cu o minusculä si aproape imperceptibilä exceptie. El se referä la lucruri vechi de peste 25 de ani, care nu-l implicä în nici un fel si (cel mai grav!) pe care nu le cunoaste (decât din bârfele unor declasati deja notorii prin minciunile pe care le räspândesc). Eu mä refer la lucruri desfäsurate de-acu' un an pânä ieri, care mä implicau strâns si direct - si, evident, cunoscute atât de mine, cât si de toatä lumea (cä nimeni n-a sters mesajele alea). Deci, fä bunätate si corecteazä-te:
Originally Posted by Supastar:

"uite ce lichea e pt k uite ce a facut in trecut" faci EXACT ceea ce ti-a facut el tie! e aceeasi reteta.

_____Varianta corectä:
_______________________________________________________ ___________________________________________
_____"uite ce lichea e pt k uite ce face in prezent" faci COMPLET altceva decat ce ti-a facut el tie! e alta reteta.
_______________________________________________________ ___________________________________________

5) Dacä chiar tine sä se întoarcä pe forum, se rezolvä. Scuze publice si
angajamentul cä nu va mai recidiva. (Sper cä nimeni nu se-asteaptä sä-l primim pe de-a moaca, cu bratele deschise si bägându-i gunoiul sub pres. Adicä, dä-n-ncolo de treabä, mäcar o MINIMA decentä.)
6) Las-cä-i dai tu cu copy-paste.

ulrich 03 May 2008 17:55

banarea e echivalentul pedepsei cu moartea din viata reala...nu,nu sunt de acord,desi o aplica fratele lui bush :sick: (pe la barbarii aia,pe acolo...)

Pitbull 03 May 2008 18:00

Nu, echivalentul pedepsei cu moartea e STERGEREA USERULUI.
Bannarea echivaleazä din toate punctele de vedere cu exilul. Apoi, mai aproximativ, cu închisoarea.

ulrich 03 May 2008 18:10

vorbesc despre banarea definitiva.a,ca-i dai o saptamana sa se racoreasca...asta e altceva.

Pitbull 03 May 2008 18:14

Tehnic, bannarea definitivä e imposibilä (ca si închisoarea pe viatä, în fond). Oricând, un administrator (sau judecätor) poate reactiva userul sau sterge IP-ul de pe lista numerelor bannate (casa sau comuta sentinta).

silver_boy 03 May 2008 18:28

Mi se pare prea radicala banarea junelui Jeleu...really

Pitbull 03 May 2008 18:44

Nu e definitivä - doar pânä-si prezintä scuzele si promite cä nu mai face.

Supastar 03 May 2008 23:31

Originally Posted by Pitbull:

6) Las-cä-i dai tu cu copy-paste.

hehe... am vrut, dar ar dura ATAT de mult pentru ca nu merge decat putin odata! :huh:

Pitbull 03 May 2008 23:43

Salvezi în fisier txt, doc, etc., si trimiti.

Supastar 04 May 2008 00:07

o sa ajunga si la el.

vroiam sa evidentiez faptul ca mi se pare mai mult decat o banare faptul ca nu poti intra pe forum nici fara sa te loghezi.

Pitbull 04 May 2008 01:12

Se numeste "ban de IP" si e un nivel superior de asprime a pedepsei (uneori, aplicat acelor useri care folosesc în scopuri ostile - eventual, pe alte forumuri, bloguri, etc. - informatii, citate, linkuri, s.a., de pe forumul nostru).
Se contramandeazä usor, prin stergerea numärului de IP de pe lista celor bannate.
Imediat ce împricinatul solicitä acest lucru.
Cu bun-simt.

(Da' apropo, de ce-are nevoie de avocat? Nu-i în stare sä-si sustinä cauza si singur? Sau i s-a dat ban si de e-mail, messenger, telefon, etc.?)

EgoN 04 May 2008 15:22

votez pentru debanarea lui jeleu.

Pitbull 04 May 2008 15:31

Päi n-ai cum, cä Supi s-a räzgândit si si-a sters singur pollul, în ideea cä e un consens national monolitic atât de evident încât nici nu mai are nevoie de vot (ceva asa, în genul, Invierea lui Christos - Doamne iartä-mä, cä suntem în Duminica Tomii).
Oricum, si eu îi sustin debannarea, imediat ce prezintä scuze si angajamente de revizuire a atitudinii - NICI O CLIPA MAI TARZIU!
(Sper numai sä nu se supunä la vot si dacä sä mai comunic cu el, sau nu; îl voi ignora total, si astept sä aibä aceeasi atitudine. Oricât de tolerant as fi, cu multi si multe, am si eu limitele mele, pe linia lipsei de caracter, moralitate si bunä educatie. Vä rugäm, nu insistati.)

Alex Leo Serban 04 May 2008 16:32

mi se pare un SCANDAL c s intimpla - adik, DC sa-si 'ceara scuze' jeleu?!
s-au introdus cumva reguli noi & n-am fost anuntat??
p forumu asta au fost (& mai sint!) jigodii uriase kre nici n-au fost banate, nici nu si-au 'cerut scuze' d la cei p kre i-au tavalit in noroi...

aceasta dubla masura imi displace profund!
CER DEBANAREA IMEDIATA a lui jeleu :x

Pitbull 04 May 2008 16:35

Am zis mai sus de ce.
Apropo, nu sustin dubla masura.
Sunt de acord cu bannarea oricui se comportä cel putin ca el.

Alex Leo Serban 04 May 2008 16:59

eu inteleg k altercatiile dintre voi au avut loc in afara forumului - deci, sint irelevante pt a provok o banare aici!
iar eventualele scuze (dk e cazu) s ofera in cadru privat...
asha e civilizat.

ps tov marx scrie mizerii peste mizerii & si orori dupa orori & nu este banat, DC??


All times are GMT +2. The time now is 10:19.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.