Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Premii, festivaluri (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=231)
-   -   DaKINO 2005 (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=87211)

christi 25 Oct 2005 07:53

DaKINO 2005
 
BiFEST s-a nascut, a trait citeva zile, si a murit, in injuraturile tuturor celor prezenti la prima si singura sa editie. Din acest an, revine insa DaKINO. Festivalul a ajuns la a 15-a editie, si se va desfasura intre 21 si 26 noiembrie, la Auditorium si sala Elvira Popescu. Vor exista competitii de scurt-metraje si documentare, plus tot felul de programe paralele, ce vor include si proiectii de lung-metraje. Saptamina viitoare se va face un comunicat de presa oficial, cu detaliile noii editii.

Leonard 17 Nov 2005 21:16

în afarã de Match Point mai e ceva de vãzut?

Alex Leo Serban 18 Nov 2005 00:07

da ce, se vede 'match point'??
WOW!
l-as fi revazut, da m-ntorc pe 21 si plec din nou pe 23... :(

BeNnY 18 Nov 2005 02:20

Nu se gaseste nicaieri o lista cu filmele care vor fi in festival? Eu n-am gasit.

Leonard 18 Nov 2005 03:34

în b24-fun. Match Point e marþi, pe 22. Dar nu vã înghesuiþi cã vreau ºi eu sã mai prind bilet.

christi 18 Nov 2005 12:00

Mai e Free Zone de Amos Gitai in ultima seara; in rest "medalioane" Dan Pita, Gheorghe Preda si Alain Resnais, si niste titluri care nu imi spun nimic.
La o prima vedere, programul e destul de neinteresant.
Noroc cu Match Point, cu care chiar s-au scos, filmul n-a fost lansat inca nici in SUA.

BeNnY 18 Nov 2005 21:43

Ce jeguri. Si, ce, medalioanele gen dan pita ar trebui sa fie interesante? Pun pariu ca s-au dat invitatii pentru Match Point si ca lumea o sa se calce pe maini si pe picioare. Deci nici n-o sa incerc.

st3fan 18 Nov 2005 22:11

Originally Posted by BeNnY:

Pun pariu ca s-au dat invitatii pentru Match Point

Sa ii faca cineva rost si lui Gaandalf de o invitatie, ca stiu ca s-ar mega bucura.(Asta daca nu si-a luat bilet deja)

cherryblossom 19 Nov 2005 12:03

as veni si eu la filmul asta, imi ia si mie cineva un bilet daca ajunge mai devreme? vorbim pe pm daca e... thx!

Ambra Blu 21 Nov 2005 11:02

Originally Posted by Leonard:

în afarã de Match Point mai e ceva de vãzut?


Scurtele lui Gica Preda si The Great Ecstasy of Robert Carmichael (Bai, eti de viata, mori!). E acum la 12 conferinta de presa, mergeti sa luati bilete moca. Mai ar fi retrospectiva Resnais (singurul vechi care imi place).

ricutza 21 Nov 2005 19:52

ok si un program are cineva?

Leonard 21 Nov 2005 23:44

Originally Posted by Ambra Blu:

Originally Posted by Leonard:

în afarã de Match Point mai e ceva de vãzut?

Scurtele lui Gica Preda si The Great Ecstasy of Robert Carmichael (Bai, eti de viata, mori!). E acum la 12 conferinta de presa, mergeti sa luati bilete moca. Mai ar fi retrospectiva Resnais (singurul vechi care imi place).

mersi, s-a notat. numai cã Great Ecstasy ºi Melo de Resnais se suprapun în aceeaºi zi la aceeaºi orã. la care sã merg?

fusei azi la deschidere doar aºa ca sã vãd care-i treaba (vroiam de fapt sã iau bilet pt mîine la Match Point dar nu s-au dat). destul de jalnic filmu Quai des orfevres: poliþist francez serie B. 2/10
cam penal ºi spectacolul introductiv dar mã rog, unii rîdeau în salã. poate doar n-a fost pe gustul meu de umor.

BeNnY 22 Nov 2005 00:22

Penibil si gretos si kitschos. Cam asa s-ar putea descrie spectacolul ala. Cum arata o noapte furtunoasa daca era pusa-n scena de Kurosawa... Mda. Si era Kurosawa pentru ca personajele erau imbracate in haine traditionale japoneze.

E misto ca badge-urile n-au poza pe ele si nici altceva, asa ca se pot da de la unu la altu.

emanuel 22 Nov 2005 00:49

Originally Posted by BeNnY:

E misto ca badge-urile n-au poza pe ele si nici altceva, asa ca se pot da de la unu la altu.


Not that there's anything wrong with that. :D

P.S. Filmul de la deschidere.. prost ales... plictisitor...

ogto 22 Nov 2005 11:49

pe cine trebuie sa mituiesc sa intru la match point? cui trebuie sa dau bani? pe cine sa bat? i must know...

christi 22 Nov 2005 12:18

Din cite am inteles, se pot cumpara doar bilete pentru 3 filme din festival, cu 15 RONI bucata. But then again, I might be wrong.

dragosequi 22 Nov 2005 13:38

Io am auzit ieri la Guerilla ca elevii si studentii au intrarea libera...dar nu spuneau daca la competitie sau la lung-metraje...aflu diseara...da-n anii trecuti nu era nimic free :?

BeNnY 22 Nov 2005 14:14

Cum sa-ti faci un badge: agata-ti un aparat foto de gat cu un blitz cat mai mare si un obiectiv cat mai mare, du-te la biroul de presa si cere badge de presa. Merge. Daca nu, badge-urile merg din mana-n mana. Dar oricum nu merita nimic din festivalul asta vreun efort.

Ambra Blu 22 Nov 2005 15:23

Originally Posted by BeNnY:

Dar oricum nu merita nimic din festivalul asta vreun efort.


Vorbesti prostii. Am zis mai sus ce merita.

Leonard 22 Nov 2005 15:35

Originally Posted by BeNnY:

Cum sa-ti faci un badge: agata-ti un aparat foto de gat cu un blitz cat mai mare si un obiectiv cat mai mare, du-te la biroul de presa si cere badge de presa

dacã ai bani de aparat foto profesionist de care zici tu, înseamnã cã ai bani ºi de bilete. dar aºa e în capitalism: tot cei cu bani cîºtigã bani


All times are GMT +2. The time now is 18:47.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.