Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   TIFF (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=246)
-   -   TIFF 2006 (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=87441)

Ambra Blu 07 Dec 2005 16:02

TIFF 2006
 
Cu un nou director de festival, Mihai Chirilov.

Alex Leo Serban 09 Dec 2005 13:39

a carui zi a fost ieri...
so: LMA kiri, LMA tiff!

Ambra Blu 09 Dec 2005 14:47

banuiesc ca tiffull grow ever funkier & groovier

christi 24 Jan 2006 16:14

Festivalului International de Film Transilvania (TIFF), organizat de Asociatia pentru Promovarea Filmului Romanesc, incepe sa-si prezinte primele proiecte, idei, filme, invitati. Cu un nou director la carma, criticul de film Mihai Chirilov, echipa festivalului pregateste, pas cu pas, cea de-a cincea editie a festivalului care se va desfasura la Cluj-Napoca in perioada 2 - 11 iunie.
(...)
Sarcina lui Mihai Chirilov, care a ramas si in pozitia de director artistic al festivalului, de a selecta filmele noii editii TIFF, este in plina desfasurare. Pana in prezent, se anunta titluri mari, importante, precum Capote, proaspatul castigator la Globul de Aur 2006 pentru Cel mai bun actor intr-o drama, actorul Philip Seymour Hoffman, Me and You and Everyone We Know, premiat cu Camera D'Or la Festivalul de la Cannes anul trecut, sau filmul surpriza al Festivalului de la Venetia 2005 - Takeshis, al regizorului japonez Takeshi Kitano. Toate aceste filme vor fi prezentate in premiera absoluta in Romania la TIFF 2006.

TIFF 2006 pregateste doua evenimente speciale: unul dedicat proiectiei filmului All the Invisible Children (Venetia 2005) si altul proiectiei debutului in lungmetraj al regizorului Tudor Giurgiu, Legaturi bolnavicioase, proaspat selectat in sectiunea Panorama a Festivalului de la Berlin. All the Invisible Children, produs de actrita italiana Maria Grazia Cucinotta, este un proiect UNICEF, care cuprinde o inlantuire de scurtmetraje, realizate de regizori importanti, precum Emir Kusturica, Spike Lee, Ridley Scott, John Woo si altii. Realizatorii TIFF promit vizita la Cluj a cel putin unuia dintre realizatorii filmului.

Daca anul trecut cinefilii prezenti la Cluj s-au putut hrani cu intreaga serie Angels in America, un adeverat maraton cinematografic, anul acesta, provocarea este si mai mare. Ei vor avea parte de 11 ore marca Lars von Trier, urmand a fi proiectat controversatul sau serial TV, Kingdom - despre ciudateniile si bizareriile petrecute in interiorul unui spital din Danemarca, o combinatie suprarealista intre E.R si Twin Peaks. Fanii filmelor regizorului danez, dar si cei care vor sa testeze un altfel de format TV, vor avea sansa sa vada acest serial proiectat de pe pelicula, si nu de pe suport digital.

Asadar, se anunta o noua editie a Festivalului International de Film Transilvania foarte bogata in filme si evenimente surpriza.

Ambra Blu 20 Mar 2006 13:32

Anul asta, TIFF o sa aiba ecou si in Sibiu. Imediat ce se termina la Cluj, o parte din filme se duc in Sibiu, ca sa fie cu adevarat Transilvania IFF.

raptor 04 Apr 2006 18:43

.ce se mai aude cu juriul de anul a'ta? cind demareaza procesul? nu ca as avea vreo intentie de a participa, multumesc frumos, i know my place, dar e poate cea mai interesanta perioada a calendarului cinemagistic-o astept din tot sufletzelu. deci?

BeNnY 04 Apr 2006 21:49

Don't hold your breath...

KORBEN 09 Apr 2006 23:55

Originally Posted by Ambra Blu:

Anul asta, TIFF o sa aiba ecou si in Sibiu. Imediat ce se termina la Cluj, o parte din filme se duc in Sibiu, ca sa fie cu adevarat Transilvania IFF.

:x :shock:
provincia sa traiasca

mihai_t 27 Apr 2006 23:48

Emir Kusturica, Spike Lee, Ridley Scott, John Woo si altii. Realizatorii TIFF promit vizita la Cluj a cel putin unuia dintre realizatorii filmului.

Tare as vrea sa fie John Woo. Interesant maratonul Lars von Trier, desi nu sunt un fan, la anul propun un maraton "Masters of Horror", chiar daca nu este o serie HBO. Ar fi 13 ore si mai interesante, parerea mea, cu Miike, John Carpenter, John Landis, Dario Argento and Co., oricum o chestie mult mai realista si de bun simt decat lalaiala stangista-haideti-sa-salvam-lumea produsa de tipa de la Unicef.

christi 28 Apr 2006 10:27

:) Mi-ar place sa fie Spike Lee, chiar daca nu cred ca e posibil. Anyway. Ideea cu Masters of Horror pentru la anul e excelenta. Cred ca ar prinde.

Supastar 28 Apr 2006 11:30

Originally Posted by mihai_t:

Emir Kusturica, Spike Lee, Ridley Scott, John Woo si altii. Realizatorii TIFF promit vizita la Cluj a cel putin unuia dintre realizatorii filmului.


in cel mai rau caz vine "altii"! :lol:

Alex Leo Serban 29 Apr 2006 07:12

si eu as vrea sa vina woo... din pacate, scurtul lui e groaznic! :((
al lui lee e f bun, mai sint si altele (cel al katiei lund de ex.)
am scris dspr la venetia 05.

Ambra Blu 01 May 2006 16:48

Al lui Lee e ala cu SIDA?

Alex Leo Serban 01 May 2006 17:27

da. e super.

raptor 03 May 2006 10:46

Originally Posted by Supastar:

Originally Posted by mihai_t:

Emir Kusturica, Spike Lee, Ridley Scott, John Woo si altii. Realizatorii TIFF promit vizita la Cluj a cel putin unuia dintre realizatorii filmului.


in cel mai rau caz vine "altii"! :lol:


.cu siguranta "altii" :lol: smecheria asta e foarte buna.
...poate totusi vine rutger hauer de data asta?lol

Mala Portugal 07 May 2006 14:37

Misto afisul . Cred ca e cel mai inspirat de pana acum.

gionloc 08 May 2006 12:43

am vazt pe un afis la Arta, printre cei care vor veni se numara si Radu Mihaileanu sau Bennet Miller.

BeNnY 08 May 2006 17:31

Pai www.tiff.ro - Mihaileanu e in juriu.

gionloc 08 May 2006 17:54

Originally Posted by BeNnY:

Pai www.tiff.ro - Mihaileanu e in juriu.


da, ai dreptate!

Cinemania 08 May 2006 19:51

fuck...de pierd si festivalul asta sunt varza


All times are GMT +2. The time now is 05:08.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.