Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Cinematografia romaneasca (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=229)
-   -   Furia (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=81912)

toni 02 Dec 2002 08:56

Care l-ati vazut, va rog, comentati-l.

Multumesc.

eliza 02 Dec 2002 19:49

Quote:

On 2002-12-02 09:56, toni wrote:
Care l-ati vazut, va rog, comentati-l.

Multumesc.


eu l-am vazut azi, eram convinsa sa nu-mi placa, dar mi-a placut. cat de cat. a avut niste faze tari. de exemplu cand o ia rapidistu ala pe sus pe mona si o pune sa-i zica jucatorii de la dinamo.dar cand au pus-o in gradinita aia (daca gradinita era, e la mine in cartier, trec prin fatza ei in fiecare zi) a fost grotesc. si finalul... nu stiu ce sa zic de final... eu l-am vazut luni,dar mi-a zis o fata care l-a vazut sambata seara, ca de fiecare data cand a aparea adrian copilu minune pe ecran, publicu incepea sa aplaude, cand canta sa fredoneze si cand scandau aia "caini pana la moarte", unii scandau si ei, altii fluierau... si asta la scala!!!

ArsDeViu 03 Dec 2002 22:41

Dezamagire,dezamagire.
3 faze au fost interesante in tot filmul:cea cu intrecerea de masini,faza cu dinamo- vistii,rapid-istii sau ce naiba erau,si faza din gradinita ,care a fost destul de interesanta si imprevizibila.
Titlul cred ca se refera la felul in care ies spectatorii de la film.
In + a avut un sfarsit tampit.Poate vor sa faca o continuare.Buuuuu!

Danny 05 Dec 2002 23:26

Quote:

On 2002-12-03 23:41, ArsDeViu wrote:
Titlul cred ca se refera la felul in care ies spectatorii de la film.


Se pare ca te-ai...ars :lol:

ArsDeViu 07 Dec 2002 00:09

Se pare ca da,dar nu conteaza.

Floydman 12 Dec 2002 07:58

sa ma duc , sa nu ma duc...faza cu caine pina la moarte, mu.e rapid si patru nopti si patru zile cintate in sala de spectatori reflecta golania supergroasa a bucurestiului postdecembrist. daca ma duc la un film , am pretentia (absurda) ca publicul de linga mine sa ma lase sa vad filmul...mi-e cam scirba, dar o sa ma duc intr-o dimineatza cind golania inca doarme...

eliza 13 Dec 2002 00:07

damn you man, acum in canta-n cap aia cu caine pana la moarte. adica nu mi-a cantat dupa film si-micanta acum! damn you!

Floydman 13 Dec 2002 10:36

hey slow down, what did i do to you...? :sad:

o_fana 18 Dec 2002 12:52

Quote:

On 2002-12-12 08:58, Floydman wrote:
sa ma duc , sa nu ma duc...faza cu caine pina la moarte, mu.e rapid si patru nopti si patru zile cintate in sala de spectatori reflecta golania supergroasa a bucurestiului postdecembrist. daca ma duc la un film , am pretentia (absurda) ca publicul de linga mine sa ma lase sa vad filmul...mi-e cam scirba, dar o sa ma duc intr-o dimineatza cind golania inca doarme...

eu zic sa te duci. dimineata e cel mai bine. si nu e vorba de rapid ci de steaua. am citit aici pe site ca suporterii dinamovisti, din film, sunt de fapt suporteri stelisti. and that's cool.

toni 09 Jan 2003 08:06

Am vazut furia la sfirsitul anului trecut. Un film decent, nu extraordinar, dar nici nu pot spune ca a fost o porcarie. Nu cred ca va avea o continuare, in ciuda finalului in coada de peste. Nu-mi pare rau ca l-am vazut; oricum in oras sint niste timpenii de filme zilele astea...

eliza 10 Jan 2003 02:18

io l-am vazut de 2 ori si a doua oara mi s-a parut mai mishto

Ambra Blu 19 Jan 2003 11:49

Cel mai usor e sa il compari cu 'Marfa si banii': deh, ambele au autori tineri si trateaza probleme contemporane. 'Marfa si banii' are un atu: dialogurile sint mai naturale, si parca atmosfera e un pic mai tense. In schimb, DOPul lor cred ca a absolvit UNATCul :x

Sint prea multe Hand-Held/uri, si, ca si in cazul 'Dancer in the Dark', fazele astea gen ultravideomaker ma super obosesc. Nu a avut nici coloana sonora (as far as I recall), si asta se califica la minusuri.

'Furia' are un music score OK, in special la ultima scena. Este filmat mult mai bine, cadrele spun ceva - remember faza inotului nocturn si fuga prin cimpie - si...nu e roadie.[/i] Dialogurile sint mai proaste , cliseu, si actiunea treneaza uneori. La fel, destul d emulte clisee in plot. O bila alba, uriasa, i-o dau insa pentru pasajele violente: trei morti intr-un singur film, dintre care unul si copil este super. e ca si cum Radu Muntean ar fi vrut sa recupereze toti mortii ignorati de filmele romanesti de la Sergiu Nicolaescu in pace. Lastly, nu pot sa nu observ stilul f apropiat de shooting commercials al lui Muntean. Deformare profesionala, n'est-ce pas? :)

PS asa mor oamenii in Romania, de cutit si de pulan, nu ca in 'Marfa si banii', de trancan.

ricutza 20 Jan 2003 13:34

mie mi-a placut foarte mult Furia! pe moment nu prea mi-am dat seama dar am stat si m-am mai gandit, am vazut si Marfa si Banii...mie mi se pare ca Furia este continuarea acestui film.
Dialogurile nu sunt atat de realista ca cele din Marfa si Banii dar actiunea este mult mai complexa decat cea de acolo. reflectarea realitatii nu este singurul scop al filmului Furia...
Mi se pare ca personajul Luca (sper ca asa il chema) continua degradarea personajului Ovidiu. Imi dau sema ca sunt un pic influentata de faptul ca tocmai citesc "Cel mai Iubit dintre pamanteni", dar nu credeti ca se poate stabili o paralela intre cele doua?In mod normal ar trebui sa va intreb daca nu s-ar putea stabili o paralela intre Ovidiu, Luca si Petrini pentru ca mi se pare ca toti se degradeaza ca personaje, dar Ovidiu mi se pare ca e foarte putin analizat in "Marfa si Banii".asa ca as ramane doar la Petrini si Luca...
ma rog...era doar o idee...
care dintre cele trei titluri:Furia, Joint si Exit vi se pare cel mai potrivit si de ce credeti ca s-a renuntat la fiecare dintre ele? si de ce totusi sunt mentionate in prezentarile filmului?...

emanuel 20 Jan 2003 16:15

Motivul pentru care apar toate titlurile pe site la prezentarea filmului, nu depinde de producatori, ci de noi cei de la Cinemagia. Mi s-a parut interesant sa apara toate cele trei titluri pentru ca sa stie toata lumea ca este vorba de acelasi film...

ricutza 21 Jan 2003 05:31

dar nu vorbesc numai despre cinemagia, emanuel...nici nu ma gandeam la site cand am scris chestia cu titlurile...m-a socat la casa de bilete de la mall cand mergeam la alt film si asa era scris tot numele filmului...si mai vazusem si in prezentarea din Protv magazin si chiar si in Cinema...

eliza 22 Jan 2003 04:58

ura pt furia! la inceput toti ziceati ca e nashpa, daca sa mergeti sa-l vedeti sau nu, si acum ati realizat ca e mishto. cred ca nu se cheama joint pentru ca nu fumeaza nimeni in film. ar fi fost cam aiurea nu? si exit...nu stiu. oricum, suna mult mai bine furia sie mult mai potrivit. dar zau, adrian copilu minune sux ca actor... hmm, de fapt in general. daca va place dragos bucur, vedeti ca e un fan club pe yahoogroups :)

Ambra Blu 22 Jan 2003 08:23

Originally Posted by eliza:

si exit...nu stiu. oricum, suna mult mai bine furia sie mult mai potrivit. dar zau, adrian copilu minune sux ca actor...:)


EXIT ii zice pentru ca face referire la iesirea din sala de cinematograf, trimitere la faptul ca, o data ce iesi din sala, iesi si din poveste (cel putin asta am vazut eu la tv intr-un interviu dat de Muntean). Au renuntat la titlu pentru ca li s-a parut prea criptic. Iar Adrian Minunea (nu ii mai spune 'Copilul') a facut un rol foarte bun impersonating himself. Sau zic poate asta pt ca mie imi plac manelele.

ricutza 22 Jan 2003 13:30

eu nu cred ca iti plac manelele!
eu gasisem o interpretare mult mai marfa pentru Exit...in final, drumul pe care este nevoit sa-l urmeze Luca nu mai are iesire desi el o cauta...
mi se pare foarte aiurea sa dai titlul unui film gandindu-te la iesirea din cinematograf! sa inteleg ca Furia este furia resimtita de antimanelist cand vede un film cu Adrian Copilul minune sau cea resimtita de manelist caruia rolul acestuia i se pare prea mic?

Ambra Blu 22 Jan 2003 13:38

Fii atenta (impersonating Costi Ionita): "Cite nopti am pliiiiiiiiiiiiiiiiiiiins".
Da, interpretarea ta legata de EXIT e mai misto. Si Furia, daca tot ne jucam de-a hermeneutii, e Furia unui tinar (nu zic generatie, ca as fi prea pompos si generalizant) care iubeste o tinara care este marunta. El este furios ca ea nu este mai inalta. :P

eliza 23 Jan 2003 05:43

marunta! :lol: dar e draguta. ca actrita. am vazut-o si intr-o piesa. si fumeaza :( . ce urat e cand un om marunt fumeaza. aproape grotesc.


All times are GMT +2. The time now is 11:24.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.