Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Vreau sa stiu (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=225)
-   -   PRO CINEMA (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=84160)

Semaca 22 Mar 2004 13:23

PRO CINEMA
 
Iaca ce-am primit azi pe net:

Televiziunea PRO Cinema se lanseaza luna viitoare

In aprilie, PRO TV mai capata un fratior: PRO Cinema, un canal dedicat in exclusivitate filmelor si serialelor. Noul post de televiziune va emite 24 de ore din 24 inca de la inceput, iar grila va include productii de toate genurile, de la comedii la drame, SF-uri si filme de arta. Programul va fi structurat astfel: in timpul saptamanii vor fi difuzate seriale, iar in weekend accentul se va pune pe filme premiate sau nominalizate la Oscar, Globul de Aur etc. Deocamdata nu vor fi difuzate productii romanesti, dar acest lucru nu este exclus in viitor.

Printre titlurile vehiculate pentru inceput la PRO Cinema se numara "Apollo 13", "Bonnie & Clyde", "Pisica pe acoperisul fierbinte", "Buna dimineata, Vietnam" si pelicule semnate Alfred Hitchcock. La capitolul seriale sunt luate in considerare cele mai noi serii din "Clanul Soprano", "Viata la Casa Alba", "Oz - inchisoarea federala" si "Spitalul de urgenta". PRO Cinema va difuza si documentare din lumea cinematografiei.


Stie cineva mai multe?

O sa fie free sau pay-tv?

PoliFanAthic 22 Mar 2004 13:37

De sunat suna interesant. Oare cum o sa fie cu reclamele?

emanuel 22 Mar 2004 13:38

...Si cu cenzurarea filmelor?... ca Pro-ul e maestru la asa ceva...

christi 22 Mar 2004 15:46

Scrie in TV Mania de azi..... se lanseaza in aprilie, va fi (se pare) free, 24/7, toate filmele transmise sint filme premiate la diferite festivaluri, deci nu vor fi date nici un fel de "rebuturi". Pe lista filmelor deja luate se afla, pe linga cele de mai sus, si "Dancer in the Dark".

Eu abia astept. Haven't been this excited since... HBO... ;)

Ingerash 22 Mar 2004 16:18

2 good 2 be true, da' cine shtie... supozitzia e la putere!

WraIth 22 Mar 2004 16:23

Dar cum se va difuza? Ca HBO sau laolalta cu celelate?La mine tre sa pui separat daca vrei HBO shi te cam ustura mana :D

BeNnY 22 Mar 2004 17:59

Il difuzeaza normal... Cum sa-l difuzeze? O sa fie ca un fel de Acasa numai ca plin cu filme... azi am auzit si eu de el :D

Pro TV-u a facut numai tampenii in ultimul timp... sa vedem daca asta o sa-i salveze sau o sa-i faca si mai tampiti....

WraIth 23 Mar 2004 07:55

Dar daca au sa difuzeze tote reluarile,apai degeaba l-au mai facut.Vreau sa raman optimist :D

christi 23 Mar 2004 09:50

Serii noi din “Soprano”, la PRO Cinema

EVZ
Luni, 22 Martie 2004

Luna viitoare, pe lunga lista a televiziunilor autohtone va mai intra inca un nume: PRO Cinema. Sirbu continua de fapt o strategie care a inceput acum citiva ani cu postul Acasa, televiziune centrata pe telenovele si pe un anumit tip de public. Acum a venit rindul cinefililor, se pare, si al iubitorilor de seriale “grele”, tip “Soprano” sau “Oz”. Pentru mai multe amanunte am vorbit cu directorul PRO Cinema, Lucia Romaniuc:

Vor fi doar filme? Vor fi si talkshow-uri? Veti avea vreo vedeta, vreo figura cunoscuta?
Continutul PRO Cinema se bazeaza in primul rind pe seriale - in timpul saptaminii si filme premiate - in weekend, adica pe ceea ce se poate numi “cinema de televiziune”. Deocamdata, grila PRO Cinema nu va contine talkshow-uri...

Ce fel de filme? Cite sint vechi, care sint cele mai noi? Pe ce seriale va bazati?
Toate filmele de la PRO Cinema au in comun faptul ca au fost premiate sau cel putin nominalizate la premii de renume: “Apollo 13”, “Pisica pe acoperisul fierbinte”, “Persona non grata”, “2001: O odisee spatiala”, “Buna dimineata, Vietnam!”, “Bonnie si Clyde”, “Cabaret” sau “Dansind cu noaptea”, cu Bjork in rolul principal, sint doar citeva dintre ele. Vor fi difuzate serii noi ale unor seriale de succes, precum “Clanul Soprano”, “Oz, inchisoarea federala”, “Viata la Casa Alba”, “Spitalul de urgenta”, “Cei mai frumosi ani”.

Ce public e vizat - un portret-robot al tintei...
In special, telespectatorii care prefera programele gen “cinema de televiziune”, adica seriale, filme si programe non-fiction. Oferta noastra cuprinde filme de actiune, thriller-uri, documentare si chiar productii pentru copii.

Va fi doar pe cablu? Ati incheiat deja contracte cu cablistii? Care va fi acoperirea?
Da, PRO Cinema va fi un canal de televiziune distribuit prin cablu. In prima faza, majoritatea gospodariilor cu cablu din mediul urban vor putea sa receptioneze PRO Cinema.

In cazul unui film nou, cine va avea intiietate: PRO TV sau PRO Cinema?
Programarea filmelor, cel putin in ceea ce priveste PRO Cinema, se bazeaza nu pe noutatea filmului, ci pe adecvarea acestuia la publicul-tinta. Selectarea titlurilor si programarea se vor face tinind cont de faptul ca publicul PRO Cinema este complementar celui de la PRO TV.

raptor 23 Mar 2004 12:19

...ar fi interesant...dar eu zic sa nu aplicam faza 'crede si nu cerceta'...sa vedem ce-o sa fie intai...

Semaca 23 Mar 2004 15:18

Am inteles ca o sa fie free, da' cu publicitate la greu.

Cica o sa bage si ceva din filmele lui Tarcovski.. . bine ar fi.

snatchro 23 Mar 2004 16:10

Eu sper sa aiba TXT, ceea ce Pro(s)TV nu are nici acum. Mai sper la difuzarea filmelor in format original unde e cazul, eventual cu sunet si imagine ca la nemti. Dar deja am inceput sa fiu idealist.

Gaandalf 23 Mar 2004 18:10

Se lanseaza doar in Bucuresti sau in toata tara ? Vrem shi noi la Constanta ?
Chestia este k asha l-au laudat shi pe AXN shi i-au facut super reclama shi abea dk apuc sa ma uit 5 minute pe saptamana la el ... Deci nu va entuziasmatzi prea mult.

christi 23 Mar 2004 19:06

Originally Posted by Gaandalf:

Se lanseaza doar in Bucuresti sau in toata tara ? Vrem shi noi la Constanta ?


Din interviul de mai sus: "In prima faza, majoritatea gospodariilor cu cablu din mediul urban vor putea sa receptioneze PRO Cinema".

raptor 24 Mar 2004 10:03

Gospodariile cu cablu sau gospodarii cu cablu?

christi 24 Mar 2004 17:13

S-a anuntat oficial, data de lansare e 19 aprilie.

Scriu acum un mail la RCS sa vad daca-l baga din prima.

MinRep 24 Mar 2004 18:32

Originally Posted by christi:

S-a anuntat oficial, data de lansare e 19 aprilie.


Bine ca nu e 1 aprilie... :-?


Cat despre canal, sunt curios daca va rezista... Dar, cel putin prezentat asa, pare mai valoros ca HBO-ul...

ogto 24 Mar 2004 20:29

Aicia este prostia HBO-ului... Ar trebui sa ia mai multe filme vechi, pe langa cele noi... Aici PRO Cinema o sa aiba un avantaj... Mai mult ca sigur vor lua multe filme vechi si le vor relua ca nebunii in timp... Un post numai cu filme e greu... Deasta zic ca o sa le reia ca HBO-ul... :D Astept cu nerabdare sa le vad lista de filme... :wink:

KORBEN 25 Mar 2004 18:38

mai......
io ma pronunt dupa 19 aprilie

ArsDeViu 25 Mar 2004 23:00

Nu va grabiti sa-l aplaudati! Cine stie ce tzeapa o sa fie.


All times are GMT +2. The time now is 06:38.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.