Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Premii, festivaluri (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=231)
-   -   2012 - Premii si Topuri ale profesionistilor (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=99200)

Chambord 21 Nov 2012 16:38

2012 - Premii si Topuri ale profesionistilor
 
Se apropie sfarsitul anului si de acum o sa inceapa sa curga premiile si topurile pe 2012. La inceputul lui decembrie o sa dam si noi drumul sondajului anual. Pana atunci cei de la Cahiers se grabesc si sar cu topul lor in numarul de decembrie, proaspat scos din cuptor.

1. Holy motors (Leos Carax)
2. Cosmopolis (David Cronenberg)
3. Twixt (Francis Ford Coppola)
4. 4:44 Last day on earth (Abel Ferrara)
4. In another country (Hong Sang-Soo)
4. Take shelter (Jeff Nichols)
7.Go go tales (Abel Ferrara)
8. Tabu (Miguel Gomes)
9. Faust (Alexander Sokurov)
10. Keep the lights on (Ira Sachs)

If you think it looks like shit you may be right. Getting it right n-a fost niciodata punctul lor forte. Dar daca ai tinut vreodata revista in mana atunci stii ca n-ai cum sa te superi pe ei. Chair si cand gresesc, o fac cu un patos molipsitor.

varu 21 Nov 2012 19:17

Originally Posted by Chambord:

Se apropie sfarsitul anului si de acum o sa inceapa sa curga premiile si topurile pe 2012. La inceputul lui decembrie o sa dam si noi drumul sondajului anual. Pana atunci cei de la Cahiers se grabesc si sar cu topul lor in numarul de decembrie, proaspat scos din cuptor.

1. Holy motors (Leos Carax)
2. Cosmopolis (David Cronenberg)
3. Twixt (Francis Ford Coppola)
4. 4:44 Last day on earth (Abel Ferrara)
4. In another country (Hong Sang-Soo)
4. Take shelter (Jeff Nichols)
7.Go go tales (Abel Ferrara)
8. Tabu (Miguel Gomes)
9. Faust (Alexander Sokurov)
10. Keep the lights on (Ira Sachs)

If you think it looks like shit you may be right. Getting it right n-a fost niciodata punctul lor forte. Dar daca ai tinut vreodata revista in mana atunci stii ca n-ai cum sa te superi pe ei. Chair si cand gresesc, o fac cu un patos molipsitor.


Fara sa fiu fan "Holy motors", sa spunem totusi ca "Holy motors" e cam de 1000 de ori mai indreptatit la asa ceva decat a fost "Habemus papam" in 2011. Prin comparatie intre astea doua.

Windom 21 Nov 2012 20:28

And also good to see somebody appreciating Cosmopolis for a change. :D Si la mine intra in top 5.

Liviu- 21 Nov 2012 21:04

Fiecare cu ce-l doare. Eu ma bucur pt Sokurov si pt Hong, chiar daca nu mi-a placut atat de mult ultimul film. Oh yea, mi-e cam ciuda acum ca n-am fost la Tabu in weekend-ul trecut, desi citisem despre el ca nu trebuie ratat. Si am mai comis una, n-am fost nici la Pieta... cred ca m-am dereglat.

MinRep 21 Nov 2012 23:02

I think it looks great! "Holy Motors" si "Tabu" sunt filmele mele preferate ale anului. "Cosmopolis" si "In Another Country" mi-au placut si ele foarte mult, iar "Take Shelter" si "Faust" mi se pare ca le-am votat deja in topul de anul trecut. Trebuie sa vad cele doua Ferrara, totusi. Mai ales ca sunt disponibile de ceva vreme.

Chambord 22 Nov 2012 12:44

Tabu e in fruntea listei mele de vazut pe 2012. L-am trecut cu vederea la Berlin, cand a luat premiul FIPRESCI :"> (mi se paruse siropos, plus ca am ceva cu limba portugheza :P ). Dar mi-am revenit. Holy Motors e si el acolo sus. Problema e cu Cosmopolis (vazut) care m-a facut sa rad (desi sigur nu isi propusese). Pretiozitatea cu care-si debiteaza banalitatile imbracate in bling-bling pseudo-filosofico-sociologic e delicioasa. I-am dat 2 stele / 5. Dar ma asteptam oarecum la Cahiers sa vada ceva in el. Dupa aia mai sunt Twixt si cele 2 Ferrara care cica sunt proaste cu spume.

Windom 22 Nov 2012 13:09

Pai Cosmopolisul e despre societatea asta din zilele noastre, blazata, curva si banala. Filmul e lipsit de suflet, indeed, dar asa s-a si dorit, fiindca reflecta respectiva societate. Iar Bobby Pateu e eroul bressonian prin excelenta.:D Adica :| + (:|

MinRep 22 Nov 2012 18:24

Originally Posted by Chambord:

Dupa aia mai sunt Twixt si cele 2 Ferrara care cica sunt proaste cu spume.

"Twixt" e un film interesant. E facut de un tip care evident isi permite sa faca un film absolut independent, fara aprobarea studiourilor sau griji pentru parerea publicului. Controlul absolut de care se bucura Coppola inseamna ca "Twixt" este, in acelasi timp, un haloimăs estetic si narativ, dar si cel mai personal film pe care l-a facut vreodata. Eu i-as da 3 stele din 5. Si cred ca merita vazut.

Cat despre "Cosmopolis", singurul lucru care nu merge in filmu' asta e finalul, cu conversatia aia mult prea lunga si incoerenta intre RPats si PGiams. In rest, it's pure gold!

Edit: Intre timp am vazut ca a aparut si "Keep the Lights On" pe torrente. L-a vazut cineva?

varu 22 Nov 2012 18:47

"Tabu" e in top 3-ul anului la mine, un film facut din respect, dragoste si har pentru cinema. Cu o buna stiinta a cinemaului, as adauga. 10/10.
L-am vazut saptamana trecuta la cinema cu discutie cu CTP-ul dupa. E un film si inovator ca structura si facut cu respect pentru publicul larg. Mai rar sa vezi un film care reuseste sa fie si crowd-pleaser si sa gadile placut gusturile elitiste.

"Keep the Lights On". L-am luat aseara si l-am scanat un pic. Maximul de gay-isme pe care l-am putut tolera pana acum a fost "Happy together" din cauza ca era vorba de WKW, ori din ce am vazut eu nenea asta e si mai explicit decat "Happy together" si nu e WKW, asa ca ....

bremen1980 22 Nov 2012 21:16

Originally Posted by Liviu-:

Fiecare cu ce-l doare. Eu ma bucur pt Sokurov si pt Hong, chiar daca nu mi-a placut atat de mult ultimul film. Oh yea, mi-e cam ciuda acum ca n-am fost la Tabu in weekend-ul trecut, desi citisem despre el ca nu trebuie ratat. Si am mai comis una, n-am fost nici la Pieta... cred ca m-am dereglat.

Suntem cumva gemeni ??? Si eu am vrut sambata sa ma duc cu nepoata mea la Kinoodiseea si seara la Tabu dar n-am mai ajuns .Marti la fel ma gandeam sa vad scurtul lui Gilliam si Pieta dar meciul CFR -ului m-a oprit .:((

Chambord 23 Nov 2012 10:31

Originally Posted by Windom:

Iar Bobby Pateu e eroul bressonian prin excelenta.:D Adica :| + (:|

:)) Chiar mi-a trecut prin cap asta (dar deja iesisem d p forum): cum de ti-a placut Cosmopolis si nu ti-a placut Bresson. Oricum la Bresson straightface-ul e conectat la o durere interioara. Pateu pare doar un prezentator care-si citeste stirile de pe prompter

Windom 23 Nov 2012 10:44

Originally Posted by Chambord:

Oricum la Bresson straightface-ul e conectat la o durere interioara.

Oricît m-am străduit, eu n-am detectat asemenea durere. Cu două excepții - 100 Blows și Mouchette, alea mi-au plăcut.

Originally Posted by Chambord:

Pateu pare doar un prezentator care-si citeste stirile de pe prompter

Asta era și ideea.

bremen1980 23 Nov 2012 12:03

De acord cu Chambord in privinta lui Cosmopolis .Am vazut filmul si eram uimit de cat dialog pompos este plin filmul .Am citit si cartea ( 1/2) si parca acolo vorbaria asta umflata era bine fixata printre alte banalitati spuse. Cronenberg parca a eliminat din film toate dialogurile care nu erau destul de sforaitoare si a amplificat gargara pretentioasa. In plus cartea are in fundal un white noise ,un zgomot de fond nelinistitor pe care filmul nu mi se pare ca l-a redat bine .
http://www.youtube.com/watch?v=sKcjs...=results_video

Malombra 24 Nov 2012 12:38

twixt e o glumă sinistră. şi o stea din 5 e mult, e deja un omagiu.

400 blows e de truffaut, dacă despre el e vorba.

Windom 24 Nov 2012 17:26

Ma bad, i-am incurcat. These new wave fellas, they all look the same...

Malombra 24 Nov 2012 19:24

nu-i bai. nici nu ştiu de ce am zis chestia aia.

anyway, nu că ar interesa pe cineva, dar my fave pe anul ăsta (tare mult nu am văzut oricum) e autrement, la molussie. şi swimmer-ul lui ramsay pare tare fain, cel puţin la primul ochi aruncat, chiar dacă e scurtmetraj.

MinRep 28 Nov 2012 07:19

Originally Posted by Malombra:

my fave pe anul ăsta (tare mult nu am văzut oricum) e autrement, la molussie.

Mersi de recomandare. That was something else! Nu te intalnesti in fiecare zi cu un film pe care sa il poti vedea in 362.880 de variante diferite.

Malombra 29 Nov 2012 17:56

cu plăcere :) .

bremen1980 01 Dec 2012 18:36

Si de la Sight & Sound via indiewire un top pe 2012 :

http://blogs.indiewire.com/theplayli...-2012-20121201

faraimaginatie 02 Dec 2012 00:04

Mie se pare mult mai pertinent ca ala din caiete. Macar am auzit de toate din topul asta. Once upon a time nu e de anul trecut, totusi?


All times are GMT +2. The time now is 07:07.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.