Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Cinematografia romaneasca (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=229)
-   -   Actori tineri (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=83506)

Bubu 26 Nov 2003 10:01

Actori tineri
 
Haideti sa discutam despre tineretul actoricesc autohton.

Ce parere aveti de Marius Stanescu?

Mala Portugal 03 Dec 2003 00:11

Cand l-am vazut in vreo doua filmulete tv facute dupa nuvele ale lui Eliade mi-a placut. Dupa ce l-am vazut in Ambasadori, cautam patrie mi-a mai trecut placerea.

Danny 06 Dec 2003 00:12

Ehhh...Marius Stanescu n-a jucat chiar asa de rau in Ambasadori...filmul a fost de kkt.
Pe mine insa ma preocupa Papadopulos asta...sau Papadopol...sau cum il cheama. Mi se pare atat de inexpresiv, flegmatic, incat imi vine sa-l bat. In "Marfa si banii" nici macar in injuraturile lui nu cred. Mi se par false...dar poate e doar impresia mea.
Despre Dragos Bucur nu am prea multe sa spun...e bun.
Iar Andrei Vasluianu eu zic ca promite mult.

coco 07 Dec 2003 16:59

Play crazy, talk to yourself, do a little dance..
 
Miercuri noaptea, satul de exploziile de pe strazile orasului sau, tanarul actor roman a incercat sa exporte o bomba la Bucuresti. Prin glasul lui, il arata pentru prima oara pe ALSerban ca principal vinovat si profitor al crahului. Motivul invocat de tanarul actor pentru aceasta marturisire tarzie este mult mai interesant decat spovedania insasi: rupe tacerea pentru ca este cel care a impiedicat inceperea negocierilor cu autoritatile.
A fost aruncat in eter un silogism cat se poate de simplu. Cineva a presat autoritatile sa nu miste. Autoritatile, cuminti, nu au miscat. Prin urmare el are influenta in continuare asupra puterii de la Bucuresti. Impingand logica formala mai departe, putem trage concluzia finala:

influenta lui asupra autoritatilor nu se poate baza pe afinitati culturale sau pe prietenii din armata, ci numai pe teama...

Acesta este numai inceputul, saga tanatului actor roman continua

lynx 08 Dec 2003 10:35

Marius Stanescu mi s-a pãrut destul de bun în Examen, al lui Titus Muntean. In ceea ce priveste Papadopol, consider ca este potrivit pentru rolurile <apatice>, pentru personaje cu care nu poti empatiza in nici un fel, care nu-ti starnesc nici simpatie, nici antipatie, cele de o <cumsecadenie sacaitoare>. Dragos Bucur mi se pare mai <energic>, dar consider ca este mai bun in Marfa si banii, în rol secundar /mai sa fie, iarasi am zis ceva de bine despre un film romanesc :D !/, decat in Furia.

Danny 08 Dec 2003 10:46

Originally Posted by lynx:

In ceea ce priveste Papadopol, consider ca este potrivit pentru rolurile <apatice>


E perfect pentru telenovele! :evil:

ricciotto 08 Dec 2003 23:35

interesant subiect. hai sa il transformam intr-un joc, sa ii zicem, un 'casting game'. cineva propune un film celebru, si ceilalti incearca sa distribuie actori romani in locul celor deja cunoscuti, sa vedem ce ar putea iesi.

(se zice ca avem actori buni, etc. dar ma intreb daca mai este asa. cred ca romania dispune de resurse actoricesti limitate foarte, mai ales in randul noilor generatii - sau poate ca nu li s-au oferit partituri, nu au ajuns sa se faca si ei cunoscuti, locul lor a fost luat de non-profesionisti pe la televiziunile nou infiintate - mai prost platiti, probabil. hmm... poate ca nu e vorba doar de lipsa scenariilor, mai stii?)

...si uite asa, daca sa zicem ca vrem sa facem maine in romania 'basic instinct', am putea sa ii distribuim in rolurile principale pe...

lynx 09 Dec 2003 08:17

Buna idee, R! Ma gandeam amuzata la filmele muzicale de la Hollywood, cele mai recente, cum ar fi Moulin Rouge sau Chicago. Credeti ca ar exista actori romani care sa <dea bine> in filme muzicale moderne, in care se canta si se danseaza cu foc? :D De exemplu, in Chicacgo, ce-ar fi daca in rolul lui Catherine Zeta-Jones ar fi ... Maia Morgenstern. Vi se pare potrivita? Dar in rolul lui Richard Gere, ati vedea pe cineva? Poate Marius Bodochi? Este adevarat ca amadoi nu prea mai sunt la prima tinerete, dar dintre aia mai tineri chiar ca nu as vedea pe nimeni intr-un music-hall :D

KORBEN 09 Dec 2003 23:47

[filmele muzicale de la Hollywood, cum ar fi Moulin Rouge sau Chicago. Credeti ca ar exista actori romani care sa <dea bine> in filme muzicale moderne, in care se canta si se danseaza cu foc?

nici nu vreau sa`mi imaginez o asemenea situatie comsmaresca....vorbbeai, sper, la misto....altfel e trist

ricutza 10 Dec 2003 00:31

am fost la Cinemaiubit si pot spune ca am vazut destul de multi actori care promit destul de mult...am remarcat-o pe Irina Dinescu(sper sasa-i fi tinut bine minte prenumele)...pentru ca tot a intrebat Ricciotto pe cine am vedea in Basic Insctinct, as spune ca mie Irina mi s-ar parea destul de potrivita...un echivalent pentru Michael Douglas mi-e un pic mai greu sa gasesc insa...
in ceea ce priveste actorii, intr-adevar Andrei Vasluianu joaca foarte bine...trebuie sa recunosc ca am gresit in ceea ce-l priveste pe Papadopol...dupa ce am vazut Occident, chiar mi s-a parut ca are destul de mult potential, insa a preferat sa se rateze cu emisiunile de la Acasa...pur si simplu a involuat.

KORBEN 10 Dec 2003 00:37

irina dinescu rulez
 
mda..ricutza....incepi sa fi simpatika.
mai ales ca avem aceleasi gusturi la femei....
:lol:

lynx 10 Dec 2003 10:38

Irina Dinescu /i-ai retinut corect prenumele/ are, intr-adevar, mult potential, mai ales in ceea ce priveste posibilitatile de distributie. Cred ar putea interpreta la fel de bine si roluri <agresive>, si roluri <cuminti>, mai ales ca fata ii permite acest lucru. Oricum, este bucatica rupta din taica-su!

coco 05 Feb 2004 14:35

Respect
 
Respect tuturor ce fac meserai asta bine. Respect tuturor ce fac meseria asta bine si sunt tineri. Respect din lipsa de respect pentru cei ce ridica problema. Tot inainte pionieri
DAR IN CE SA JOACE FRATIILOR????

Leonard Pyron 05 Feb 2004 18:55

Stanescu - 9
Bucur - 8
Vasluianu - 9
Papadima - 4
Dineasca - 5
I. Flora - 2
:wink:

coco 09 Feb 2004 22:48

Dati din bice mai flacai....baaaaiiiiii!!!!
 
de ce?

Danny 14 Feb 2004 00:00

Originally Posted by Leonard Pyron:

Stanescu - 9
Bucur - 8
Vasluianu - 9
Papadima - 4
Dineasca - 5
I. Flora - 2


In mare masura sunt de acord cu notele date.
Lui Andi Vasluianu i-as da chiar 9,5. Eu zic ca e cel mai bun actor "tanar" de la noi. L-am vazut in mai multe scurt-metraje si joaca f. bine. Chiar daca ma repet, nu inteleg cum de nu a primit pana acum un rol principal intr-un film de lung metraj!
Totusi, Stanescu mai bun decat Bucur? Neah...ambii in jur de 8.
Pe Dineasca am vazut-o doar intr-un scurt metraj, nu m-a impresionat cu nimic. Meritata nota. Dar poate sa creasca.
Daca Papadima sau Papadie e totuna cu Papadopulos sau Papadopol sunt de acord.
De I. Flora aia, chiar ca n-am auzit... :roll:

Alex Leo Serban 14 Feb 2004 11:00

Re: Play crazy, talk to yourself, do a little dance..
 
Originally Posted by coco:

Miercuri noaptea, satul de exploziile de pe strazile orasului sau, tanarul actor roman a incercat sa exporte o bomba la Bucuresti. Prin glasul lui, il arata pentru prima oara pe ALSerban ca principal vinovat si profitor al crahului. Motivul invocat de tanarul actor pentru aceasta marturisire tarzie este mult mai interesant decat spovedania insasi: rupe tacerea pentru ca este cel care a impiedicat inceperea negocierilor cu autoritatile.
A fost aruncat in eter un silogism cat se poate de simplu. Cineva a presat autoritatile sa nu miste. Autoritatile, cuminti, nu au miscat. Prin urmare el are influenta in continuare asupra puterii de la Bucuresti. Impingand logica formala mai departe, putem trage concluzia finala:

influenta lui asupra autoritatilor nu se poate baza pe afinitati culturale sau pe prietenii din armata, ci numai pe teama...

Acesta este numai inceputul, saga tanatului actor roman continua


abia astazi am citit postarea asta... si n-am inteles nimic (riguros nimic, cum ar zice patapievici)! ce caut eu in fabula asta ermetica?! ce treaba am cu tinerii actori?... chiar nici una, va asigur.
revenind asupra altui mesaj (parca de la lynx): trebuie sa stii ca maia m chiar a jucat intr-un musical la odeon (parca?), ingerul albastru, cind a cintat (binisor) si s-a miscat (si mai bine), asa ca n-o vad incompatibila cu "the part"...
in ce-l priveste pe andi vasluianu, pe mine nu ma impresioneaza prea tare... nu vad ce-i gasiti toti atitea calitati...? da ma rog, e de notorietate faptul ca ultimul lucru la care ma uit intr-un film, sint actorii :wink: :o :lol:

Leonard Pyron 14 Feb 2004 12:59

Originally Posted by Danny:

De Ioana Flora, chiar ca n-am auzit... :roll:


E geamantanul ala cu codite din portbagajul dubitei de la Marfa si banii. Si violata din Turnul din Pisa...

Danny 14 Feb 2004 22:22

In cazul asta nu ma mir ca nu i-am retinut numele...
Slaba rau, si nu ma refer la greutate.

Leonard Pyron 15 Feb 2004 09:29

Sunt curios ce e cu partenerul asta tanar al lui Rebe din filmul lui Puiu, Mihai Branescu, parca. Am auzit ca e bun... A mai jucat si in alte chestii ?


All times are GMT +2. The time now is 17:05.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.