Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Fanatic (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=243)
-   -   The Lord Of The Rings... (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=90778)

Vol-de-Mort 06 May 2007 14:01

The Lord Of The Rings...
 
New Line Cinema prezintã primul film al trilogiei Stãpânul Inelelor: Frãtia Inelului in 2001.Al doilea film,Stapanul Inelelor:Cele doua Turnuri,apare in 2002.Calatoria continua pana in ultima parte,Stapanul Inelelor:Intoarcerea Regelui,cand Frodo Baggins (Elijah Wood) isi indeplineste sarcina si distruge inelul odata pentru totdeauna.Filmul a luat premiul pentru cel mai bun film,cel mai bun regizor,cel mai bun scenariu,cea mai buna scenografie,cel mai bun sunet,cea mai buna muzica originala,cea mai buna melodie originala,cele mai bune efecte speciale,cel mai bun montaj,cel mai bun machiaj si cele mai bune costume.11 Oscar-uri pentru cel mai bun film din toate timpurile (cel putin asa cred) :D

Pui 06 May 2007 14:16

e unul dintre cel mai bune filme din toate timpurile ben-hur(1959) shi titanic(1997) o luat shi ele 11 oscaruri

Ru 11 Aug 2007 20:01

Ador filmele " Lord of the rings " mi se par super din toate punctele de realizare de la scenariu pana la cele mai mici si neimportante decoruri . Ar fi super sa se mai faca unul , o continuare . Dar nu prea cred , doar s-au facut dupa cele trei carti ale lui J.R.R.Tolkien cu toate ca as vrea o continuare la fel de spectaculoasa ca cele trei .

Mikala 09 Jul 2009 12:07

Eu am fost fana Lord of the Rings , am incercat chiar sa invat si limba elfilor , evident stiu doar o propozitie " Amin mela lle atara " care inseamna " Te iubesc mama" si atar inseamna " tata " .

marius 10 Jul 2009 21:09

Originally Posted by Ru:

Ador filmele " Lord of the rings " mi se par super din toate punctele de realizare de la scenariu pana la cele mai mici si neimportante decoruri . Ar fi super sa se mai faca unul , o continuare . Dar nu prea cred , doar s-au facut dupa cele trei carti ale lui J.R.R.Tolkien cu toate ca as vrea o continuare la fel de spectaculoasa ca cele trei .


O continuare sigur nu se va mai face, dar un univers cu personaje asemanatoare celor din LOTR poate fi universul warcraft. Am inteles ca se lucreaza la o ecranizare al acestui univers, dar sa vedem cine o va produce si mai ales cine va regiza filmul.

marcusARCUS 17 Jul 2009 23:28

Originally Posted by Pui:

e unul dintre cel mai bune filme din toate timpurile ben-hur(1959) shi titanic(1997) o luat shi ele 11 oscaruri

Ben hur si titanic sunt niste filme mult mai bune decat lord of the rings

Liviu- 17 Jul 2009 23:54

Titanic in nici un caz. Ben-Hur discutabil, desi pentru mine LOTR e mai bun fara mari dubii.

corinka 18 Jul 2009 10:06

Eu stiam ca este in proiect Hobbitul. Intamplarile sunt anterioare evenimentelor din trilogie, relateaza cum Bilbo intra in posesia inelului.

O sursa buna pentru cineasti este si Silmarillion, dar din aceea se pot face mai multe filme, ar fi pacat sa fie comprimata intr-unul singur. Nu se prea poate.

Mikala 17 Sep 2009 17:12

Eu am fost fana Lord of the Rings . Am stat sa citesc cartile alea de n-am mai putut . Am destule chestii despre film , actori . Mi-a placut foarte mult cum au fost descrise locurile si mai ales limba aia a elfilor , de altfel foarte incalcita [ am incercat sa o invat ] din care a iesit doar o propozitie : Amin mela lle , care inseamna Te iubesc . :)

Avalhon 19 Sep 2009 10:20

Ei, tot ai invatat ceva. La mine nu s-a lipit nimic:(

Mikala 19 Sep 2009 11:27

E greu de invatat , mai ales pronumele pentru ca e o limba inventata :)

Avalhon 19 Sep 2009 11:34

Si asta spune multe despre geniul lui Tolkien. :)

Mikala 19 Sep 2009 11:41

Da :) m-am chinuit 3 luni sa invat si tot degeaba :)
E frumoasa lumea lui

Avalhon 19 Sep 2009 11:50

Mie mi s-a parut ca are ceva scandinav, de Ev Mediu, dar si antic, si englez modern. Si mai sunt multe elemente care nu imi mai vin acum in minte. Oricum, rezultatul e fabulos. Este exact genul meu de fantezie.

Mikala 19 Sep 2009 11:55

Si ce ne mai spune Tolkien despre Bilbo Baggins ?

trailerx 24 Sep 2009 21:41

cineva spunea mai devreme ca limba pe care o folosesc elfii in acest film .... Lord of the rings .......este inventata...ei bine din cate stiu eu elfii (din film desigur) vorbesc celta....

Disciple 24 Sep 2009 21:45

Suna interesant...De unde ai aflat?

Mikala 24 Sep 2009 23:48

Asa scrie si in romane din cate imi aduc aminte plus ca m-am uitat si pe net.
Limba lor este inventata .
Si ca veni vorba stiu doar cum se mai spune in elfa la mama si tata , atar - tata , atara - mama .

http://www.grey-company.org/Language/Files/elven.pdf - aici e dictionarul .
Iar numele meu in elfa e : Tgyona
Foarte ciudat

ricutza 28 Sep 2009 11:55

Originally Posted by Mikala:

Asa scrie si in romane din cate imi aduc aminte plus ca m-am uitat si pe net.
Limba lor este inventata .
Si ca veni vorba stiu doar cum se mai spune in elfa la mama si tata , atar - tata , atara - mama .

http://www.grey-company.org/Language/Files/elven.pdf - aici e dictionarul .
Iar numele meu in elfa e : Tgyona
Foarte ciudat



in romane nu zice clar nimic despre celta (cel putin nu pana unde am ajuns eu). Diverse inscriptii apar ca fiind scrise in elvish deci nu vad de ce ar fi folosit denumirea asta daca ar fi considerat ca ei vorbesc celta.

fleurdelautomne 26 Jun 2010 16:35

Cu siguranta nu este vorba de celta pentru ca Tolkien era pasionat de limbile clasice si chair daca s-a inspirat din celta, a transformat-o mult


All times are GMT +2. The time now is 11:38.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.