Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   FotoMagia (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=270)
-   -   Impresii de calatorie (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=95862)

dragonfly_drk 04 Oct 2010 20:50

rvn, de ce nu ii spui la Pit sa le puna?... in fond si el se pricepe. ;)

rvn 04 Oct 2010 23:36

silentio stampa, daca intelegi...

omudindulap 05 Oct 2010 00:18

Pozele ii apartin lui rvn.

From Berlin, with love



















Stockholm, mon amour





















omudindulap 06 Oct 2010 00:50

Regensburg














Hanovra
























dragonfly_drk 06 Oct 2010 20:09

RVN, poate iti cer prea mult, dar te-as ruga daca se poate, sa ne descri putin ce e in poze... sa ne spui niste impresii de calatorie caci in fond, asa se numeste topicul... stiu, imaginile sunt sugestive... sunt superbe... cel putin, de Hanovra, m-am indragostit doar privind niste poze, si asta e ceva... tocmai de aceea, as vrea sa stiu mai multe despre locurile pe care le-ai vizitat... peripetii, reguli ciudate pe care in Romania nu le gasesti, lucruri care dau savoare oricarei excursii... ms mooolt. :-*

Judex 06 Oct 2010 20:35

Pai, no, de exemplu profilul ala incrustat cu sistemul binar e al lui Leibnitz. ;)

rvn 06 Oct 2010 21:33

Originally Posted by Judex:

Pai, no, de exemplu profilul ala incrustat cu sistemul binar e al lui Leibnitz. ;)


da, e al lui Leibnitz. in Hanovra e vestita universitate care ii poarta numele.
deasemenea, este un cartier intreg cu vile cochete sau cladiri moderne unde isi au sediul diverse institute de cercetare.

dragonfly_drk 06 Oct 2010 21:57

nu stiu de ce dar poza a 9-a si a10-a din Hanovra, imi aduc aminte de stilul Hundertwasser care se regaseste cel mai bine in Viena, din cate stiu eu... poate din cauza culorilor... :-/

rvn 06 Oct 2010 22:11

In primul rand, ma bucur ca am reusit sa va arat cateva din minunatiile lumii civilizate.
sunt doar cateva din cele aproape 4000 de fotografii facute in vara asta, intr-un concediu care a durat 20 de zile.
circuitul a fost stabilit dinainte, rezevarile la hoteluri, deasemnea.
am fost cu masina. cine se sperie de asta, greseste. se stie ca odata ce ai ajuns la SZEGED, te duci ca sageata, prin toata Europa.

deci, primele fotografii sunt cele de la Berlin si se leaga cu cele postate de Judex inainte.
poza 1. poarta Brandenburg, celebra fiindca prin fata ei trecea zidul.
poza 2.Palatul parlamentului, unde nu se putea intra decat asteptand cateva ore la o coada kilometrica si unde puteai vizita cupola aceea de sticla care se vede in urmatoarele poze.
vederea asupra orasului era magnifica.n-o ratati daca ajungeti vreodata pe-acolo.
pozele 5,6,7, si 8 reprezinta Sony Center situat la Postdamer Platz..
un IMAX gigant, terase, cafenele, case de productie, magazine de hi-fi, muzeul filmului, spatiu pentru concerte...adica tot ce inseamna un centru media ultramodern.

fotografiile din Stockholm nu sunt prea reusite, fiindca am prins vreme innorata, dar orasul e minunat. Civilizatia este la ea acasa, dar....costa. Costa enorm totul: bilet la metrou, bilet intrare muzeu.,calatorie cu vaporul...nimic nu e sub 20 de euro de persoana.
Principala atractie a orasului este Palatul Regal, unde am prins si momentul schimbarii garzii, un ceremonial care dureaza cam o ora si este un spectacol vizual de toata frumusetea.
Apoi, Academia Suedeza, unde se poate vizita sala unde se decerneaza premiile Nobel,
centrul vechi al orasului,cu stradute inguste si pline de terase cochete si galerii de arta si magazine de antichitati, de unde nu poti cumpara decat daca buzunarul e doldora de euroi.
si nu in ultimul rand, portul.il puteti admira in toata splendoarea lui. imi pare rau ca "omul" nu a pus si una din pozele cu corabii cu panze care erau amarate(zic bine???) si se puteau admira in voie pe chei.

REGENSBURGUL e un oras in care as alege sa traiesc toata viata.
este superb. cetatea medievala, deasemea. se pot vedea podul vechi si turnul cetatii.
si Dunarea.
in centrul vechi am avut supriza sa gasesc restaurante italiene unde mancarea era delicioasa si ieftina, totul era perfect in ambianta cladirilor vechi dar renovate. centrul de atractie principal este Domul, asemanator ca arhitectura cu cel din Koln, pe care l-am vizitat anul trecut.
si alta chestie care mi-a placut: aproape toata lumea face sport aicea: ori merge cu bicicleta, ori jogging prelungit de-a lungul Dunarii unde peisajul este deasemenea de vis.

HANOVRA, este si nu este....
fiind un oras destul de mare, atrage multi emigranti...
din cauza asta sta mai prost la capitolul curatenie publica, dar se poate mandri cu una dintre cele mai frumoasa gradini zoologice din Europa, situata in interiorul padurii EILENRIEDE.
(intrare 26 euro/pers dar se pot face niste combinatii mai ieftine cu copiii sau grupurile)
Gradina din poze se numeste HERRENHAUSER (gradina regala si palatul regal, deasemenea se afla tot aici) si e o oaza verde de toata splendoarea in centrul orasului. tot acolo sunt facute si pozele celelalte,fiindca tot aici se poate vizita si acvariul (SEA LIFE)unde poti sta o zi intreaga ca sigur nu te plictisesti.
cam atat.
multumita, dragon_fly?

dragonfly_drk 06 Oct 2010 22:50

daaa... foarte... :-* merci mult. ;)

te-am rugat sa imi povestesti mai mult pentru proiectele pe care le am de facut. trebuie sa stiu ce merita si ce nu iar timpul si banii sunt limitate asa ca nu pot vizita toate orasele de care voi avea nevoie. asa ca iti multumesc mult de tot. mi-ai facut un mare serviciu.:)

rvn 06 Oct 2010 23:10

cu placere.
oricum, trebuia sa dau cateva detalii.sunt multi care sunt interesati de impresiile altora pentru a-si programa propriile vacante.
dar, eu personal, nu prea fac asa...uneori, poti lua plasa.

Judex 09 Oct 2010 02:20

Bre, oameni buni, care-ati mai calatorit cu Iberia, dati-mi si mie niscai detalii despre clasa Tourist (Economy, varianta lor). Si care-ati mai zburat cu A340-600 - va rog, ceva amanunte despre cabina, in viziunea si simtirea voastra. Cabina de pasageri, logic. B-)

omudindulap 03 Nov 2010 21:58

Rvn recomanda...Viena (decembrie).






















rvn 04 Nov 2010 00:30

multumesc dulapului inca o data, pentru colaborare.
asa cum ii spuneam si lui, puteti opta pentru Viena ca destinatie pentru vacanta de Craciun/ Revelion.
cu siguranta va va costa aproape ca in Romania( la snapanii autohtoni), dar merita 100% sa faceti efortul de-a ajunge pana acolo. pana la urma nu e chiar asa departe, cum isi inchipuie unii dintre voi.
incepand din luna noiembrie, Viena se imbraca de sarbatoare. vienezii stiu sa atraga turistii tot timpul anului, dar targul de Craciun depaseste orice asteptari.
sunt atatea lucruri frumoase care iti incanta ochiul, cel putin noaptea, cand milioanele de beculete in diverse forme si culori se aprind, totul e de vis.
cladirile aflate pe bulevardul Ring, cea mai cunoscuta artera a Vienei, sunt gatite de sarbatoare, astfel incat sa-ti ia ochii si sa ramai ore in sir pe strada sa le admiri.
va recomand hotelurile aflate la periferie, ca sunt cam la jumatate de pret de centru, dar o varianta buna ar fi si cele de pe Mariahilfer Strasse, fiindca puteti face shopping in voie.
se gasesc de toate in perioada asta in Viena, bani sa ai!
sfat: nu va repeziti totusi sa cumparati globulete( poate doar unul, daca nu rezistati tentatiei).
pe cat sunt de frumoase , pe-atat sunt de scumpe si nu stiu daca merita sa dai chiar si cateva milioane pe unul singur.
in rest, BON VOYAGE!

matmircea 04 Nov 2010 00:51

Originally Posted by rvn:

multumesc dulapului inca o data, pentru colaborare.
asa cum ii spuneam si lui, puteti opta pentru Viena ca destinatie pentru vacanta de Craciun/ Revelion.
cu siguranta va va costa aproape ca in Romania( la snapanii autohtoni), dar merita 100% sa faceti efortul de-a ajunge pana acolo. pana la urma nu e chiar asa departe, cum isi inchipuie unii dintre voi.
incepand din luna noiembrie, Viena se imbraca de sarbatoare. vienezii stiu sa atraga turistii tot timpul anului, dar targul de Craciun depaseste orice asteptari.
sunt atatea lucruri frumoase care iti incanta ochiul, cel putin noaptea, cand milioanele de beculete in diverse forme si culori se aprind, totul e de vis.
cladirile aflate pe bulevardul Ring, cea mai cunoscuta artera a Vienei, sunt gatite de sarbatoare, astfel incat sa-ti ia ochii si sa ramai ore in sir pe strada sa le admiri.
va recomand hotelurile aflate la periferie, ca sunt cam la jumatate de pret de centru, dar o varianta buna ar fi si cele de pe Mariahilfer Strasse, fiindca puteti face shopping in voie.
se gasesc de toate in perioada asta in Viena, bani sa ai!
sfat: nu va repeziti totusi sa cumparati globulete( poate doar unul, daca nu rezistati tentatiei).
pe cat sunt de frumoase , pe-atat sunt de scumpe si nu stiu daca merita sa dai chiar si cateva milioane pe unul singur.
in rest, BON VOYAGE!

vreau sa vad si eu peste ...ani si in Romania asa..poate in Alba Iulia..dar slabut..foarte slabut comparabil cu ce e in Viena

copila_satanista 04 Nov 2010 06:44

matmircea pai nici nu are sens sa compari tara noastra cu asa locuri cand vine vorba de obiective turistice care n-au treaba cu natura ...
avem si noi si cetati,castele si alte d-astea dar imi vine sa urlu de draci ca se duc toate si nu le mai repara nimeni :(:(:( .
e frumos si la noi, dar nu e bine scos in evidenta ...

rvn 04 Nov 2010 07:57

Originally Posted by copila_satanista:

avem si noi si cetati,castele si alte d-astea dar imi vine sa urlu de draci ca se duc toate si nu le mai repara nimeni :(:(:( .
e frumos si la noi, dar nu e bine scos in evidenta ...


degeaba e frumos la noi, fiindca totul e acoperit de gunoaie.
nu e de-ajuns doar sa intretii monumentul sau cladirea istorica, trebuie sa creezi turistului si conditii excelente de cazare si posiblitate facila de ajunge la ele,cu ce mijloc de transport doreste el.
cum sa faca asta daca singura sosea care leaga nordul tarii de sud este pe Valea Oltului,construita de pe vremea lui Dej?
si in ce hoteluri sa se relaxeze dupa o plimbare de-o zi in aer liber?in ce cluburi de noapte? la ce terase sa savureze un pahar de vin sau o friptura buna? hai, sa fim seriosi!
suntem departe mult de tot ce inseamna turism civilizat si chiar daca ne mai salveaza agroturismul, tot nu reusim sa atragem strainii sa cheltuie euroii la noi, fiindca efectiv nu au pe ce.
copila, Viena are atat de multe cladiri frumoase si muzee care ascund colectii impresionante de arta, incat Pelesul nostru pare extrem de mic si neinsemnat.
in timp ce lumea se calca pe picioare sa viziteze Shonbrunnul, accesul facandu-se numai la ora tiparita pe bilet, la noi inghesuiala este numai atunci cand vin grupuri de elevi sau cate un autocar ratacit.

copila_satanista 04 Nov 2010 08:13

stiu toate astea rvn... plus drumuri infernal de proaste, transport si multe altele. nu stiu cand si daca vom avea vreodata ceva de calitate de oferit celor care vin la noi. sa nu mai zic de blonda aia tampita care ne promoveaza pe facebook si cu frunze imprastiind banii in toate partile in loc sa-i investeasca in primul rand in ceea ce am tot enumerat noi si sa puna pe careva sa faca conturi pe diferite retele cu Romanica noastra, chestie pe care as face-o si eu pe moca fir-ar sa fie. pana mea ... degeaba aduci 2 turisti aci ca dp aia sa descopere ca nu prea au de ce sa se intoarca si de ce sa ne laude, bine ca faci reclama multa da dracu stie la ce ...

rvn 04 Nov 2010 08:44

cea mai mare hiba a turismului romanesc nu e promovarea ci un management prost si incoerent, asa cum este de fapt in toata economia.
chiar daca nu avem posibilitatea financiara, ca tara, sa intretinem monumetele istorice,macar sa atragem investitorii care sa faca o infrastructura moderna si competitiva pe plan european, macar sa facem asa cum au facut turcii si bulgarii.
Europa Occidentala nu inseamna numai hotelul unde te cazezi la all inclusive.
INSEAMNA CIVILIZATIE. merita fiecare euro cheltuit pe biletele de intrare la muzee, expozitii de arta, acvarii sau gradini zoologice,plimbari cu metroul, vaporasul sau tramvaiul.
Acolo exista respect pentru cei care vin sa viziteze orasele si nimic nu se construieste fara cap.
Totul e facut cu gust si in deplina armonie cu tot ansamblul urbanistic al locului.
Curatenia publica e sfanta iar banii publici sau privati cheltuiti pentru imaginea orasului aduc profit inzecit, tot orasului, nu altora care sunt alesi sa-i gestioneze( cum e cazul la noi).

Chambord 26 Nov 2010 10:58

Regensburg
Noiembrie 2010












All times are GMT +2. The time now is 15:31.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.