Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Film in general (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=227)
-   -   Cele mai bine montate secvente (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=97337)

Lecart 11 Aug 2010 13:50

Cele mai bine montate secvente
 
Ca tot montez acum cu drag si spor, zic sa deschid si eu un topic nou, am dat un search si n-am gasit nimic similar.

Deci, cele mai bine montate secvente, sau filme, in afara de cele premiate la Oscaruri, ca pe-alea le stim toti. Daca v-a impresionat montajul intr-o anumita secventa sau intr-un anume film, sa ne spuneti si noua. Filme vechi, noi, n-are importanta.

Montaj deosebit.

LE: Uitasem sa dau un exemplu, cel mai proaspat din minte:

Secventa de la hotel - masa / camera, din Out of Sight, cu Clooney si Lopez.

ricutza 11 Aug 2010 15:36

Secventa cu Al Pacino si Robert de Niro fata in fata in restaurant, din Heat. Si zic asta pentru ca din ce stiu eu, cei doi au fost filmati separat.

Si inceputul de la Arizona Dream mi se pare foarte inteligent cosntruit in special daca te gandesti la el in raport cu tot ce se intampla ulterior in film.

Lecart 11 Aug 2010 16:06

Da, foarte reusita secventa de la restaurant (si nu numai) din Heat.

Montat interesant mi s-a parut si New York, I Love You. Nu vorbesc de film in general, ci strict de montaj, artificii tehnice la nivelul asta.

alextreme93 11 Aug 2010 16:13

Eternal Sunshine of the Spotless Mind
Intro-ul filmului Boogie Nights

Lecart 11 Aug 2010 16:32

Originally Posted by alextreme93:

Intro-ul filmului Boogie Nights


Te referi la acel plan-secventa? Asta tine mai mult de regizor si de indemanarea DoP-ului, mai putin de editor.

Si apropo de plan-secventa, unul extrem de reusit in "El secreto de sus ojos" de Campanella, planul-secventa de la stadion, iar aici avem in plus si cateva cuturi invizibile de la monteur.

Am gasit listuta asta pe Google, exemple bune.

alextreme93 11 Aug 2010 16:41

+1 Lecart
Foarte bun linkul respectiv.Doar The Conversation nu l-am vizionat.

Lecart 11 Aug 2010 16:48

Secventa cand Bonnie ii spune lui Clyde sa-i arate pistolul, din Bonnie and Clyde, montat de Dede Allen, o.i.p, era super simpatica batranica.

.. si Apocalypse Now.

Federico 11 Aug 2010 16:49

Pretentios topic...

Mi-a placut ce a incercat Marc Forster in "Stay" pe tot parcursul filmului. Si i-a iesit o fluiditate deosebita. Trecerea de la o secventa la alta se facea foarte lin si subtil, pentru ca a cautat sa inceapa o secventa cu un element care se lega vizual cat mai tare de unul din finalul secventei incheiate anterior.

Nu-i cine stie ce, dar e misto si accidentul de masina din inceputul lui "Mulholland Drive" .
Tinerii galagiosi care veneau din sens opus limuzinei sunt introdusi foarte brutal, prin doua flashuri de aproximativ 2 si 0.5 secunde. E destul de ravasitoare faza.

O sa ma mai gandesc si la altele...

rifa 11 Aug 2010 18:44

Children of Men (2006), regizat de Alfonso Cuaron, ilustreaza o cinematografie ireprosabila ce ofera o senzatie realista, scenele lungi si complexe fiind filmate continuu cu o singura camera. B-)

http://www.youtube.com/watch?v=en16i...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=tQLrn...eature=related

Lecart 11 Aug 2010 19:56

Originally Posted by Federico:

Pretentios topic...

Mi-a placut ce a incercat Marc Forster in "Stay" pe tot parcursul filmului. Si i-a iesit o fluiditate deosebita. Trecerea de la o secventa la alta se facea foarte lin si subtil, pentru ca a cautat sa inceapa o secventa cu un element care se lega vizual cat mai tare de unul din finalul secventei incheiate anterior.


M-ai facut curios. Filmul e bun, merita?

Federico 11 Aug 2010 20:33

Nu stiu ce sa spun, ca nu vreau sa te am pe constiinta. Pentru mine a fost ok.

Mercutio 11 Aug 2010 21:41

cel mai mult ma impresioneaza montajul paralel (sau cum s-o fi numind), cu scene montate din doua (sau mai multe) actiuni diferite. celebrul montaj din "nasul 2", scena cu michael, prezent la o ceremonie religioasa, e montata in paralel cu scene de la asasinatele comandate de el. foarte puternic dpv emotional prin evidentierea contrastului intre aparenta si realitate.
mai recent am regasit acelasi gen de montaj, in "il divo", filmul despre viata lui giulio andreotti.
scena in care giulio andreotti urmareste o cursa de cai e intretaiata cu secventa de la o alta cursa: niste mafioti pe motocicleta urmaresc si asasineaza un om politic. excelent montajul, sfarsitul cursei de cai coincide cu impuscatura finala.

Federico 12 Aug 2010 09:37

Secvente cu montaj de geniu:
- triplul duel din finalul lui "The Good, The Bad, and The Ugly"
- prologul lui "Antichrist"

Altele:
- in "Titatnic" , cand se intalnesc prima oara protagonistii; dupa ce el o convinge pe ea sa revina pe punte: PD cu mana lui intinsa + PD cu piciorul ei care se incurcca in rochie. E ceva minor dar mi-a placut mult detaliul asta.
- in "Troy" , inainte de duelul lui Bana cu Pitt, echiparea lor e aratata in paralel: cadru cu o aparatoare de picior la unul, urmata de un cadru cu piciorul celuilalt fixandu-si aparatoare; apoi cu mainile etc.
- " (500) Days of Summer" are un montaj ff bun. Nicio secventa in special dar multe taieturi intre secvente care sunt fff inspirate. Ex: dupa nr. de dans, secventa se incheie cu un plan intreg cu tipul in culmea fericirii, in lift; se inchid usile, si incepe urmatoare secventa cu usile aceluiasi lift care se deschid si cu tipul care iese aratand de parca tocmai s-a prabusit cerul peste el.
In seara de karaoke, ei doi + un amic de-al lui stau la masa. Ea il propune pe el la microfon, el balbaie defensiv ceva cum ca nu e suficient de beat, apoi cut to: el cantand beat crita.

PS: un link cu o selectie de montaje memorabile - http://www.filmsite.org/bestfilmediting.html

Lecart 12 Aug 2010 10:50

Intr-adevar "The Good, The Bad, and The Ugly", foarte bine montat triplul duel.

Am gasit intre timp secventa de care vbeam mai devreme, din Out of Sight, cireasa sunt freeze-urile de cate o secunda + cut-urile pe obiecte de care vorbea Federico in exemplul cu Troy + muzica.

In alta ordine de idei, trebuie sa mentionam pe prima pagina a topicului secventele cu jump-cuts nouvelle vague din À bout de souffle de Godard.

LE: am observat ulterior ca Breathless e acoperit (previzibil) in articolul din linkul postat de Federico, pe langa multe altele. Articolul ala practic nails it all. :)

alextreme93 12 Aug 2010 11:33

Originally Posted by Mercutio:

cel mai mult ma impresioneaza montajul paralel (sau cum s-o fi numind), cu scene montate din doua (sau mai multe) actiuni diferite. celebrul montaj din "nasul 2", scena cu michael, prezent la o ceremonie religioasa, e montata in paralel cu scene de la asasinatele comandate de el. foarte puternic dpv emotional prin evidentierea contrastului intre aparenta si realitate.
mai recent am regasit acelasi gen de montaj, in "il divo", filmul despre viata lui giulio andreotti.
scena in care giulio andreotti urmareste o cursa de cai e intretaiata cu secventa de la o alta cursa: niste mafioti pe motocicleta urmaresc si asasineaza un om politic. excelent montajul, sfarsitul cursei de cai coincide cu impuscatura finala.


Ai gresit aici.Tu te referi la Nasul (I)

Mercutio 12 Aug 2010 21:26

Originally Posted by alextreme93:


Ai gresit aici.Tu te referi la Nasul (I)


te cred, nu mai verific :)

ricutza 13 Aug 2010 12:59

Originally Posted by rifa:

Children of Men (2006), regizat de Alfonso Cuaron, ilustreaza o cinematografie ireprosabila ce ofera o senzatie realista, scenele lungi si complexe fiind filmate continuu cu o singura camera. B-)

http://www.youtube.com/watch?v=en16i...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=tQLrn...eature=related


imaginea ca imaginea dar montajul? ca despre el vorbeam...

Judex 13 Aug 2010 13:11

:D
Incepe sa-mi para si mie rau de cate unii...

alextreme93 13 Aug 2010 14:05

Mai bine s-ar face un topic cu si despre cadre lungi din filme.

Hattifnatt 13 Aug 2010 19:57

Nu prea ma pricep eu la critica de film, filmele imi plac sau nu :)
Dar citind topicul mi-am adus aminte de cateva secvente care mi-au placut:

- "The Fisher King", Terry Gilliam, scena din gara in care oamenii incep sa danseze (in imaginatia lui Parry)

-"Great Expectations", Alfonso Cuaron, sarutul celor doi copii la fantana (o scena destul de controversata la vremea ei, dar superb filmata)

-"Bourne Ultimatum", duelul lui Bourne cu Desh in apartament; asta da bataie! ma intreb cum au filmat saltul lui Bourne prin fereastra, a sarit unul cu camera in spatele lui ? anyway, one of the best movie fights ever, if not the best


All times are GMT +2. The time now is 11:59.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.