Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Fanatic (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=243)
-   -   Eragon (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=84419)

Freaak 03 May 2004 20:11

Eragon
 
Revin cu un subiect mai normal si in limitele decentei.

Cu toate acestea deja, adik inca din titlu, am inceput stramb, fiindca nu poti sa compari o carte nou aparuta cu HP sau LOTR; ar fi un sacrilegiu. Insa, daca pe parcurs se va dovedi ca o comparatie ar fi posibila, atunci iertati-mi exprimarea. Sau poate cine stie, cartea in cauza va fi intre cele doua, o combinatie. Dar aceasta ramane de vazut.

Nu stiu cati dintre voi au auzit de noul bestseller (de peste Ocean) numit "Eragon", scris de Christopher Paolini. Este vorba de un nou fantasy, primul volum dintr-o trilogie al carui nume este "The Inheritance". Are cam 500 de pagini, adik cat primele doua HP la un loc. Ar mai fi de zis ca scriitorul are 19 ani si a inceput lucrul la 14-15. Credeti ca poate lucrul acesta (tineretea in varsta inseamna tinerete si in idei?) va aduce o noua viziune? Poate un baiat de varsta lui sa conceapa ceva superb? (despre observatia aceasta spun eu ca nu ramane decat sa asteptam si sa vedem; pana n-ai cartea in mana nu poti zice nimic).

Pentru mai multe detalii cautati pe google (veti gasi multe chestii interesante), daca nu cumva voi incerca chiar eu sa aduc cate o mostra din ceva articole si caracterizari publicate pe margine acestui nou roman.

Va rog sa postati aici parerile voastre. Am deschis subiectul fiindca am vazut ca multor forumisti le plac fantasy-urile, eu fiind unul dintre ei.

V-as ruga sa impartasiti si opinia voastra, si anume daca se va face film dupa aceasta noua carte (e greu de crezut ca Hollywood-ul o sa scape printre degete o noua sansa de a face bani). Sau aceasta rugaminte din urma o puteti uita, fiindca nu puteti sa va dati cu parerea despre ceva ce nu ati citit inca.

WraIth 03 May 2004 21:12

Re: Eragon-viitorul Harry Potter sau viitorul Lord of the Ri
 
Originally Posted by Freaak:

Ar mai fi de zis ca scriitorul are 19 ani si a inceput lucrul la 14-15. Credeti ca poate lucrul acesta (tineretea in varsta inseamna tinerete si in idei?) va aduce o noua viziune? Poate un baiat de varsta lui sa conceapa ceva superb? (despre observatia aceasta spun eu ca nu ramane decat sa asteptam si sa vedem; pana n-ai cartea in mana nu poti zice nimic).


mai stii...........daca nu acuma ,poate mai tarziu
Doar shi Tolkien a fost marcat de copilaria sa ,Shire-ul fiind semanat cu locurile in care a crescut dupa ce s-a mutat in Anglia,shi uite ce a reuashit sa faca;adevarat mai tarziu dar totushi ...cati reushesc sa conceapa o noua lume,etc
Dar sa nu incep eu sa-l compar pe Tolkien cu altii.............ce a facut el--greu sa egalezi
Chestia asta cu idei noi.......doar daca baiatul asta despre care zici este cat de cat original(parerea mea)

Demona 03 May 2004 21:56

E posibil sa fie o combinatzie intre cele 2. Ar fii jalnic insa sa amesteci LOTR cu HP. Frodo devine ceva gen Potter shi i-a lectzii de magie de la Gandalf ca sa lupte impotriva railor Nazguli, intruitzi de Regele Vrajitor, intre ale magiei shi dupa un inamic mai rau gen Sauron...impreuna cu prietenii sai...etc...bla-bla-bla...yadda-yadda...Sau poate ma inshel shi iese ceva k lumea...

Sm�agol-Gollum 03 May 2004 22:11

inca nu as putea sa apreciez opera lui christopher....ma intai sa citesc cartea (sau mai stiti...poate vad filmul....)

emanuel 04 May 2004 09:24

Interesant. N-am auzit de acest nou roman.
Ai idee a cumparat cineva de la noi drepturile pentru Romania?
Avem si noi sansa sa-l citim?

raptor 04 May 2004 09:42

:x :x :x 'Goddamn mongolians!' O sa fie un kkt....presimt...nici n-am de gind sa incerc sa aflu mai multe...deja a devenit un fel de moda sa tot refaci traseul lui Tolkien...si toate incercarile(SLAVA DOMNULUI!) au esuat...

PoliFanAthic 04 May 2004 12:48

Si eu imi declar interesul in aceasta chestiune...

Gaandalf 04 May 2004 13:00

Originally Posted by raptor:

:x :x :x 'Goddamn mongolians!' O sa fie un kkt....presimt...nici n-am de gind sa incerc sa aflu mai multe...deja a devenit un fel de moda sa tot refaci traseul lui Tolkien...si toate incercarile(SLAVA DOMNULUI!) au esuat...

God Damn mongolians ... :lol: :lol: :lol: mey dk se apuca ashtia sa strice universul lui Tolkien sincer ma kak pe ei ... :sick: Sa preia controlul Pee Jay ... pana atuncea Ancanara (www.ancanar.com) pare promitzator ... :w00t:
http://ancanar.com/img/main/about_postcard.jpg - imi place k actori nu sunt big f@cking movie-stars :)

Freaak 04 May 2004 20:22

Ma bucur ca v-am stransit interesul. In primul rand as vrea sa-i comunic lui Emanuel ca nu stiu exact daca cineva din Romania a cumparat inca drepturile de autor, insa am vazut ca in majoritatea tarilor in care a aparut romanul, drepturile sunt detinute de Egmont. Asa ca, cel mai probabil, si la noi va aparea (dar mult mai tarziu, cum ne este felul) sub editura cu pricina.

Vreau sa-i multumesc lui Gaandalf pentru pontul "Ancanar". Cred eu ca pt filmul acesta ar tebui deschis un topic special, fiindca am citit (sau mi s-o fi parut mie ca scrie asa) ca filmul este realizat de fanii Tolkien (inceput in '99 cu un buget de doar 20,000$ si altele). Suna interesant intr-adevar, sa vedem cum o sa iasa.

BeNnY 04 May 2004 20:26

Despre Ancanar am citit si eu pe site la ei ca este un film facut de fanii Tolkien pentru fanii Tolkien... insa pana acum nu auzisem nici de Ancanar nici de "Eragon"...

Demona 04 May 2004 21:10

Bey sa vedetzi ca pana la urma in termin shi eu "povestea" shi o public shi eu shi atunci sa vedetzi nervi... :P

raptor 04 May 2004 21:18

Primim bilete gratuite la premiera filmului care o sa se faca dupa ea? :happy:

Demona 04 May 2004 21:31

Originally Posted by raptor:

Primim bilete gratuite la premiera filmului care o sa se faca dupa ea? :happy:


Pai cred ca o sa va reincarnatzi de n ori pana cand o sa se faca film dupa ce scriu eu...But thx...sounds more then a dream...

WraIth 05 May 2004 14:20

Eu parca vad ca nu va fi cine stie ce chiar din titlu............Eragon
a liitle bit of Aragorn don't u think so?? There goes the originality :P .but who knows

Gaandalf 05 May 2004 15:46

Originally Posted by Demona:

Bey sa vedetzi ca pana la urma in termin shi eu "povestea" shi o public shi eu shi atunci sa vedetzi nervi... :P

Are you gonna use that name Laivindil ?

TLD 05 May 2004 19:08

Originally Posted by Gaandalf:

Originally Posted by Demona:

Bey sa vedetzi ca pana la urma in termin shi eu "povestea" shi o public shi eu shi atunci sa vedetzi nervi... :P

Are you gonna use that name Laivindil ?


Sau si mai grav: O sa dai cu trelfa apostrofu si virgula duap toti prin storyul asta?! :P ;)

Demona 06 May 2004 11:53

Asha, asha...ca pana la urma o sa scriu "The Quest - The Great journey for the fiding of the the lost soul..." (asta fiind undercover story la "my life)...acolo chiar ca incapetzi totzi...elfi, hobbitzi, leprachuns, dragons, men...etc...dar la aia se mai ashteapta...e in lucru, dar mai sunt 2 inainte de ea....

raptor 07 May 2004 10:30

:)

TLD 07 May 2004 17:00

Originally Posted by raptor:

:)

Raptore ce-ai cu Irlanda, sau westi suportaeru lor in meciul cu romania, romania aia care a batut germania! :P

Demona 07 May 2004 17:17

Originally Posted by raptor:

:)


rapty s-a bolonzit! :huh:


All times are GMT +2. The time now is 23:10.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.